Muzika

Pavasario vitrinoje – šiuolaikinis šokis

Ką matysime Tarptautiniame festivalyje "Naujasis Baltijos šokis ’04"

Rūta Šalnaitė

iliustracija
"Kareivio istorija": Gytis Ivanauskas (Velnias) ir Aurelijus Liškauskas (Kareivis)
M. Raškovskio nuotr.

"Tai vienas didžiausių šiemet Europoje šiuolaikinio šokio renginių, vyksiantis istoriniu momentu – kaip tik per Lietuvos priėmimą į Europos Sąjungą", – taip Lietuvos šokio informacijos centro direktorius Audronis Imbrasas spaudos konferencijoje pristatė artėjantį festivalį "Naujasis Baltijos šokis ’04", kuriame dalyvaus 23 šokio trupės iš 7 valstybių.

Balandžio 29 – gegužės 4 d. vyksiantis tarptautinis festivalis – jau aštuntas, ir septintą kartą jį remia "Philip Morris Lietuva", tapęs pagrindiniu festivalio mecenatu. Tačiau šiemetinis festivalis dar vieno rėmėjo – Britų tarybos – dėka smarkiai skirsis nuo ankstesniųjų. Pagrindinę jo dalį sudarys 13 Didžiosios Britanijos šokio trupių. Šią dalį festivalio organizatoriai pavadino "Britų šokio vitrina" ir dėl teisės ją surengti varžėsi su Praha.

Antrąją festivalio programos dalį sudarys 5 Lietuvos šokio trupių pasirodymai, trečiąją – svečių iš Danijos, Švedijos, Rusijos, Lenkijos ir Prancūzijos darbai. Prancūzija prisideda ir prie festivalio tradicijos – kasmet pristatyti kokios nors užsienio šalies aukštąją šiuolaikinio šokio mokyklą. Šiemet tai – Paryžiaus nacionalinės aukštosios muzikos ir šokio konservatorijos Jaunimo baletas. 1795 m. įkurta konservatorija – pirmoji pasaulyje šokio mokykla, kažkada visai Europai diktavusi klasikinio šokio madas. Jaunimo balete, kurį sudaro klasikinio ir šiuolaikinio šokio trupės, šoka vyriausių kursų studentai, atliekantys sceninę praktiką. Jie ves seminarą Lietuvos šokėjams ir parodys keturis skirtingų šiuolaikinio šokio choreografų kūrinius.

Lietuvos šokio vitrinoje pamatysime daugiausiai kiek anksčiau sukurtus darbus. Tik Vyčio Jankausko šokio trupė pristatys naujai kuriamo spektaklio "Artėjimas" ištrauką. V. Jankauskas šiemet už spektaklį "Nuskendęs slėnis" buvo apdovanotas "Auksiniu scenos kryžiumi".

Kauno šokio teatras "Aura" pristatys trupės šokėjo Dariaus Algio Stankevičiaus spektaklį "Vagies dienoraštis", sukurtą J. Genet knygos motyvais. Jame gvildenamos žmogiškos, greta esančios priešybės – meilė ir nusikaltimas, palaiminimas ir bausmė. Vilniuje šis spektaklis bus parodytas pirmą kartą, nors Kaune jo premjera įvyko vasarį.

Kiti lietuvių spektakliai jau neblogai žinomi mūsų publikai. Tai choreografės Airos Naginevičiūtės "Processus", pernai atnešęs jai Kultūros ministerijos premiją, ir Anželikos Cholinos teatro spektaklis "Mėnesiena". Pastarąjį spektaklį sukūrė buvęs Lietuvos muzikos akademijos A. Cholinos kurso auklėtinis Andrius Katinas ir suomė Maria Saivosalmi. Dar nemačiusieji turės progos pasižiūrėti ir nuotaikingą režisierės Birutės Mar, choreografės Birutės Banevičiūtės ir dirigento Roberto Šerveniko spektaklį "Kareivio istorija", sukurtą pagal Igorio Stravinskio muziką.

Britų šokio vitrinos tikslas – supažindinti Lietuvos žiūrovus su jaunąja Didžiosios Britanijos šokio kūrėjų karta. Šiai kartai atstovauja palyginti nedidelės trupės, jau gerai žinomos savo tėvynėje, o kai kurios – ir pasaulinės įžymybės. Tarp šių – jau du kartus Lietuvoje viešėjusi "Random" šokio trupė, garsios britų kritikės J. Macrell pavadinta "varoma vaizduotės, kuri tikrai priklauso ne XX amžiui, bet yra atkeliavusi iš naujojo tūkstantmečio".

Choreografo Wayno McGregoro spektakliuose "Nemezidė" ir "Poliarinė seka", kaip ir 1998 m. matytame "The Millennarium" ir 2001 m. – "Aeon/Amžinybė", taip pat į vientisą darinį sulydytas fiziškai sudėtingas šokis ir technologijų sukurta virtualybė.

2001 m. Vilniuje matėme ir trupę "CandoCo", kurią sudaro neįgalūs ir sveiki šokėjai. Trupės vadovė Celeste Dandeker, karjeros pradžioje traumos paralyžiuota šokėja, subūrė šią trupę kaip iššūkį savo ir kitų negaliai. "CandoCo" pavyzdžiu Didžiojoje Britanijoje, o vėliau ir kitose šalyse neįgalieji ėmė rodytis šokio scenoje. Festivalyje matysime trupei sukurtą garsaus amerikiečių choreografo Stepheno Petronio romantinę kompoziciją "Žmogiškoji siuita".

Pernai viena iš "Naujojo Baltijos šokio" įdomybių tapo komiškas trupės "new art club" spektaklis "tai MODERNU". Šiemet abu trupės choreografai ir šokėjai Tomas Rodenas ir Pete’as Shentonas vėl pasirengę rimtais veidais ironizuoti, šįkart – elektros klausimais. Spektaklį "Elektrinės pasakos" jiedu pristato žodžiais: "Elektra yra visur aplink mus ir mumyse. Kiekviena akimirka, kiekviena mintis, kiekvienas jausmas sukelia mūsų nervų sistemą kurstančias mažytes elektros iškrovas. Jos taip pat tinka skrudinti duoną".

Prieš dešimtmetį Kauno modernaus šokio festivalyje pasirodė viena žinomiausių Anglijos trupių "Ricochet Dance Productions". Trupė dirba su įvairiais choreografais, tad pažintį su ja atnaujinti bus galima pasižiūrėjus spektaklį "This Is Your Life", jį sukūrė australų choreografė Lucy Guerin. Spektaklyje ji klausia: koks esi tikrasis tu? Ir koks pasirodai kitiems?

iliustracija
Trupės "CandoCo" šokėjai

Kiti Didžiosios Britanijos choreografai Lietuvos žiūrovams greičiausiai nėra žinomi. Beje, tarp jų – Russellas Maliphantas, anksčiau dirbęs garsiame fiziniame teatre "DV8", o 1996 m. įkūręs savo trupę. Šiam choreografui svarbios yra kūno galimybės, šokio ir šviesos santykis, tad trys jo kompozicijos gali patraukti romantiškesnį grynąjį šokį mėgstančius žiūrovus. Tokiu pat galima pavadinti ir Charlesą Linehaną, kurio "nuostabiai švelnūs puikaus šiuolaikinio šokio darbai verčia žiūrovus alpėti" ("Evening Standard"). Trupei "Walker Dance Park Music" itin svarbus yra šokio ir muzikos santykis, tad ir trupės pavadinime sulieti choreografės Fin Walker ir kompozitoriaus Beno Parko vardai. Glazge gyvenanti lenkų kilmės menininkė Anna Krzystek taip pat kuria grynąjį šokį, tačiau jos spektaklis "Laukimas" gali tapti išbandymu žiūrovams, nes choreografė scenoje analizuoja laukimą kaip veiksmą.

Jaunos, bet žiūrovų ir kritikų itin teigiamai vertinamos choreografės Eddie Ladd, Charlotte Vincent, Carol Brown, Wendy Houston kuria teatralizuotus spektaklius, kuriuose galima išgirsti tekstą, stebėti video- bei kitų menų apraiškas. Neabejotinai jos priklauso naujųjų menų kūrėjų grupei, tačiau nesistengia šokiruoti žiūrovų, o veikiau ieško naujų galimybių panaudoti seniai žinomus dalykus. Kaip ir energingasis Robertas Hyltonas, "juodojo" gatvės džiazo šokio atlikėjas ir populiarintojas, pristatysiantis naują savo darbą "Eilėraščio posmas".

"Naujasis Baltijos šokis" jau neįsivaizduojamas be Šiaurės šalių trupių, bet šiemet jos tebus dvi. Švedė Kajsa Giertz ir Kalmaro regioninis teatras pristatys siurrealistinį šokio monospektaklį "Gražu švaru gerai". Jo tema – Florence Nightingale gyvenimas. Tai pirmoji britė moteris, karalienės Viktorijos apdovanota Nusipelniusiųjų ordinu už gailestingųjų seserų veiklos organizavimą.

Trupė iš Danijos "Granhoj Dans" galbūt taip pat dar yra išlikusi Lietuvos žiūrovų atmintyje. 1999 m. matėme šios trupės choreografo Palle’s Granhojaus spektaklį "La CA-LA-SH La LATIN", pajuokiantį besaikį žavėjimąsi Lotynų Amerikos šokiais. Šis choreografas ir toliau atrodo smagiai nusiteikęs – į Vilnių atkeliauja jo naujausias spektaklis "8IQ – no woman no cry", kuriame, kritikų žodžiais tariant, yra "aštuonios isteriškos, nepatenkintos, žavingos, juokingos, kvailos, susitaršiusios, grakščios, visiškai sutrikusios merginos. Ilgakojės, trumpakojės, puikiai sudėtos, raumeningos, neįtikėtinai lanksčios. Ironiškos, kupinos saviironijos, aštrios, liesos ir stulbinančios. Trumpai tariant, būrelis merginų, patiekiančių savo sielas. Ir nieko nepasiliekančių sau." ("Ekstra Bladet") Šis spektaklis jau daugiau nei 60 kartų rodytas keliose Vakarų Europos šalyse ir buvo priimtas su karščiausiais aplodismentais.

Lenkijos "Atviros kūrybos teatras" palyginti dar visai jaunas, bet jau gali pasigirti gausiais tarptautinių festivalių ir konkursų apdovanojimais. Net trijų sulaukė paskutinis teatro choreografų ir šokėjų Beatos Owczarek ir Januszo Skubaczkowskio spektaklis "Taip aišku", kurį matysime ir festivalyje Vilniuje.

Festivalis pasibaigs rusų kamerinio baleto "Moskva" šiuolaikinės trupės pasirodymu. Lietuvoje "Moskva" viešėjo jau du kartus – 2000 ir 2002 metais. Visi trupės šokėjai baigė choreografijos mokyklas, daugelis – įvairių baleto konkursų laureatai. Tad nenuostabu, kad ši trupė visur laukiama. Šiųmetiniame festivalyje matysime trupės šokėjos ir jaunutės choreografės Likos Ševčenko kompoziciją "Matrasas" bei kultinio prancūzų choreografo Regis Obadia spektaklį "Šventasis pavasaris". Šį spektaklį apie jaunuolį, kuris susiduria su pasaulio, moters ir savęs paties pažinimo paslaptimi, choreografas sukūrė pernai specialiai trupei "Moskva", bet svajojo apie jį 20 metų. "Šventasis pavasaris" šiemet apdovanotas aukščiausiu Rusijos teatrų apdovanojimu "Auksinė kaukė".

Festivalio metu gegužės 2 d. vyks ir specialusis renginys – Didžiosios Britanijos šokio mugė, skirta įvairių šalių prodiuseriams, vadybininkams ir kitiems šokio bei scenos menų veikėjams, taip pat ir Lietuvos publikai. Mugės lankytojai bus supažindinti su Didžiosios Britanijos šokio naujovėmis.