Teatras

NDT kviečia į "Madam Bovari"

kronika

Pirmasis šio sezono Nacionalinio dramos teatro spektaklis - Gustave’o Flaubert’o "Madam Bovari". Ne atsitiktinis, o ilgokai lauktas, nes teatro meno vadovas Egmontas Jansonas prisimena, kad režisierius Jonas Vaitkus šį kūrinį norėjo statyti dar prieš dvidešimtmetį. Spektaklio inscenizaciją režisierius rašė pats, susidurdamas ne tik su vertimo, bet ir šiuolaikinės kalbos taisyklėmis. Pasak režisieriaus, jo sumanymas gerokai pasikeitė per repeticijas - aktoriai gilinosi į romaną ir siūlė savo sprendimą. Režisieriui buvo įdomu bendradarbiauti su naujais aktoriais, dar jam nepažįstamu kompozitoriumi Linu Rimša. Spektaklio dailininkė Medilė Šiaulytytė, šiuo metu studijuojanti Italijoje, yra dirbusi J. Vaitkaus "Pačioje pradžių pradžioje". Režisierius, pristatydamas spektaklį, teigia: "Madam Bovari" tinka ir mūsų laikui. Visuomenės moralės klausimų iškyla ir žmogui, ir šeimai. Kas yra meilė, aistra, o kas atsakomybė? Mus skiria laikas, keistai skambantys pavadinimai, bet žmogaus esmė nesikeičia. (…) Man svarbiausia yra atskleisti Madam Bovari vidinę energiją, su kuria ji nori nugyventi gyvenimą, ieško atsakymų į savo klausimus ir jų neranda. Ji blaškosi tol, kol gyvenimą baigia savižudybe". Režisierius įvardija spektaklį melodrama; melodraminių santykių, sentimentalumo kritikas mano, kad svarbiausia čia yra ne ironija ar skepsis, o supratimas, kad tuo laiku tik tokie santykiai ir galėjo būti. Spektaklis ne tik papasakos Bovari istoriją, bet bus ir savita gyvenimo analizė.

"Madam Bovari" bus rodoma spalio 4, 5 ir 22 d. Pagrindinį vaidmenį kūrė aktorė Eglė Mikulionytė, taip pat vaidina Saulius Balandis, Rimantas Bagdzevičius, Vytautas Rumšas ir Vytautas Rumšas jaunesnysis, Vytautas Grigolis, Aurelija Tamulytė ir kt. Beje, romanas į lietuvių kalbą buvo išverstas tik vieną kartą. Vertėjai - Sofija Čiurlionienė ir Juozas Urbšys.

Pristatydamas naująjį NDT sezoną, E. Jansonas patikslino kai kuriuos dalykus. Pasidžiaugė, kad kovo mėnesiui numatytas Valentino Masalskio "Karalius Lyras" beveik baigtas. Tarptautiniam projektui "Besimokanti Europa" apie imigrantų problemą scenarijų rašo vokiečių dramaturgas Petras Arminas, kuris, susidūręs su konkrečiais teatrais, turi jį šiek tiek pakeisti. Projekto premjera numatoma Vilniuje balandžio 30 ir gegužės 1 d. Meno vadovas apgailestauja, kad iš teatro išėjus aktoriui Romui Ramanauskui nežinia kuriam laikui nusikelia Hesse’s "Stepių vilkas", dėl tos pačios priežasties neberodomas ir Mažojoje scenoje vaidintas "Svečias". Diskutuotinas yra ir "Mindaugo" projektas - tikslinamas scenarijus, atlikėjai, spektaklio režisierius. Mažojoje salėje savo premjeros laukia aktoriaus Sauliaus Mykolaičio repetuojamas Jevgenijaus Griškoveco "Miestas". Meno vadovas režisuojančiais aktoriais pasitiki labiau nei diplomuotais režisieriais. Komerciškiausiu teatro spektakliu šį sezoną ketina tapti Adolfo Večerskio repetuojama britų dramaturgo pjesė "Grobis". Repertuarą papildys "Pelenė" vaikams ir Ivano Turgenevo "Mėnuo kaime" suaugusiesiems (rež. Julius Dautartas). Taip pat - V. Masalskio kartu su rašytoja ir dailininke Saule Šeryte pagal jos pasakas kuriamas spektaklis "Saula"- ir vaikams, ir suaugusiesiems. J. Vaitkus po "Madam Bovari"iki Naujųjų metų baigs jau dabar aktorių Jolantos Dapkūnaitės ir Arūno Sakalausko repetuojamą Ingmaro Wilquisto "Helmerio naktį".

7MD inf.