Muzika

"Alternatyva" vėl kviečia

kronika

iliustracija

Prasidėjus pavasario ir vasaros festivalių metui, į Vilnių grįžta tradiciniai renginiai, atsiranda naujų. Trečius metus iš eilės sostinės skelbimų stulpai pasipuošia linksmais, išsyk į akį krentančiais klasikinės muzikos festivalio "Alternatyva" plakatais, kuriuose matyti muzikuojančio, kuriančio, kviečiančio žmogaus siluetas (dailininkas Mykolas Zavadskis), šįkart - baltas violetiniame ir žalsvame fone. Kaip ir dažnam savo kelio dar ieškančiam renginiui, "Alternatyvai" šįmet teko "pakyboti ant plauko", kol buvo sprendžiami meninių idėjų ir biudžeto proporcijų klausimai. Tačiau festivalio vadovui Martynui Švėgždai von Bekkeriui kartu su renginio vadybininke B. Gražyte pavyko sutelkti nemažą būrį prijaučiančių ir palaikančių (per 20 įmonių ir organizacijų) festivalio idėją, tad gegužės 11, 14, 15 ir 17 dienomis klausytojai ir vėl laukiami keturiuose skirtingų žanrų koncertuose.

Kasmet šiame kameriniame festivalyje iškeliamas koks nors žanras, kompozicinis dėmuo. 2001-aisiais girdėjome nemažo būrio instrumentalistų koncertus, 2002-ųjų "Alternatyva" žėrėjo džiazo ir kubiečių muzikos spalvomis. Šįmet, pasak M. Švėgždos von Bekkerio, programoje vyraus muzika, skirta susimąstymui, dvasinės ramybės paieškoms. Be to, festivalio dalyviai reikšmingai praplės mūsų įprastą muzikinį arealą dviem požiūriais: kone visi pakviesti muzikai lankysis Vilniuje pirmąkart, o jų atliekamos programos atvers bemaž vertingiausių Europos profesinės muzikos paveldo puslapius ir paskatins atsigręžti į šimtmečius gyvuojančias unikalias muzikines tradicijas.

Festivalį pradės vokalinis vyrų anamblis "Sartene Poliphonic Choir" iš Korsikos (gegužės 11 d. 19 val., Šv. Kazimiero bažnyčia). Jį 1995 m. įkūrė Jean-Paul Poletti, jo entuziazmu buvo atgaivintas ir pastaruoju metu sėkmingai puoselėjamas tradicinis daugiabalsis šios Viduržemio jūros salos giedojimo būdas. Antrame koncerte (gegužės 14 d. 19 val., Nacionalinė filharmonija) skambės romantinė vokalinė lyrika (mūsų scenoje retokai pasitaikantis žanras) - tai J. Brahmso 15 dainų ciklas "Gražioji Magelonė", kurio literatūrinis šaltinis - viduramžių riterių romanas, vėliau davęs impulsą vokiečių rašytojo L. Tiecko romantinei poetinei fantazijai pasireikšti. "Gražiąją Magelonę" girdėsime originalo kalba, tačiau L. Tiecko tekstus lietuviškai skaitys aktorius G. Storpirštis. Kūrinį atliks vokiečių muzikai Raineris Trostas (tenoras) ir pianistas Fritzas Schwinghammeris, beje, abu viešėję Lietuvoje 1999-aisiais. Tąsyk jie parengė dainų vakarą, skirtą J.W. Goethe`s 250-osioms gimimo metinėms.

Trečias koncertas (gegužės 15 d. 19 val., Nacionalinė filharmonija) įtrauks į kamerinę instrumentinę muziką. F. Mendelssohno Pirmąjį, B. Bartoko Antrąjį ir F. Schuberto "Mirtis ir mergelė" kvartetus pagrieš garsus, jau nuo 1985 m. kartu muzikuojantis vokiečių ansamblis "Vogler Quartett". Visi jo nariai - T. Vogleris, F. Reinecke, S. Fehlandas, S. Forckas - Berlyno H. Eislerio Aukštosios muzikos mokyklos absolventai. Kvarteto repertuare - per 200 kūrinių, aprėpiančių kone visą šio žanro istoriją: nuo J. Haydno iki M. Feldmano. Išgirsti šiuos stygininkus Filharmonijos salėje bus išties įdomu - tai jauni, bet labai patyrę atlikėjai, koncertavę daugelyje garsiausių muzikinių centrų, nuolat kviečiami į garbingus festivalius. Paskutinis "Alternatyvos" akordas (gegužės 17 d. 19 val., Nacionalinė filharmonija) - indų tradicinės muzikos vakaras. Ją atliks trys intrumentalistai Wajahatas Khanas, Shahbazas Hussainas ir Rahmatullah Simabas, gyvenantys Londone. W. Khanas - jau aštuntos kartos muzikas, kurio šeimoje būta muzikantų, šimtmečiais tęsusių, brandinusių autentišką tradiciją.

Kaip ir kasmet, festivalis "Alternatyva" publikai siūlo ne tik įvairovę, pasirinkimo galimybę, bet ir kitas patrauklias sąlygas - koncertai vyks puikiose erdvėse, įėjimas į pirmąjį vakarą laisvas, o kitų trijų koncertų bilietai tekainuos 5-10 litų.

Vytautė Markeliūnienė