Pirmasis

Atgal į ateitį

Naujosios dramos akcija ’03

Audronis Liuga

iliustracija
"Durnių mokykla" ("Formalnyj teatr", Rusija)

Tai jau penktoji Naujosios dramos akcija. Pradėję ją rengti prieš penkerius metus nemanėme, kad ji tiek egzistuos. Taip pat negalvojome apie festivalį, kuris turės kažkokias tradicijas. Tiesiog norėjosi padėti atsirasti naujiems teatrinio gyvenimo faktams, kokius pirmiausia patiems norisi matyti. Todėl Naujosios dramos akcija - tai pasiūlymas mūsų teatrui ir jį kuriantiems žmonėms. Akcija siūlo atrasti naujas pjeses ir jų statymo galimybes. Ji taip pat siūlo pažvelgti į savo teatrą iš šalies, sugretinti jį su kitokiais teatriniais reiškiniais ir pažinti tai, kas juose įdomu bei vertinga. Akcija yra priemonė skatinti teatro kraujotaką. Jei tai kažkiek pavyksta, vadinasi, ji egzistuoja ne veltui.

Per pastaruosius kelerius metus naujos dramaturgijos pastatymų Lietuvos teatruose gerokai padaugėjo. Tai reiškia, kad naujos pjesės domina ne tik teatrą kuriančius, bet ir jį lankančius žmones. Naujosios dramos akcija didžiuojasi bendradarbiavimu su režisieriais Oskaru Koršunovu, Gintaru Varnu, Jonu Vaitkumi, Ignu Jonynu, dramaturgu Mariumi Ivaškevičiumi, su kuriais pradėti kurti spektakliai prigijo įvairiuose Lietuvos teatruose ir tapo teatriniais įvykiais.

Iki šiol Naujosios dramos akcijose buvo ieškoma naujojo aktualumo. Šįmet keičiame orientaciją. Kai šiuolaikiškumas tampa kone masiniu reiškiniu, dabarties vaizdavimas pats savaime nėra vertybė. Teatras neturėtų gromuluoti tų pačių temų ir jų vaizdavimo priemonių, kurios dominuoja masinėje kultūroje. Didesnis iššūkis teatrui šiandien yra pažvelgti į dabartį iš laiko perspektyvos, apčiuopti dabarties ryšį su praeitimi ir nujausti jos ateitį. Šiandienio teatro, kaip ir kultūros apskritai, tęstinumui aktualios tampa istorijos, tradicijos, atminties kategorijos. Ne kaip praeities reliktas, bet kaip gyvas dabarties motyvas ir jos ateities vizija. Ar ne todėl skubėdami į ateitį, mes vis dažniau jaučiame poreikį grįžti praeitin.

Šiųmetės Naujosios dramos akcijos šūkis "Atgal į ateitį" kviečia susimąstyti apie praeities įtaką šiandieniam teatrui. Akcijos programoje pristatoma žinomų skirtingų kartų Baltijos jūros šalių dramaturgų ir režisierių kūryba šiam kvietimui suteikia realų pagrindą. Šių metų akcijos garbės svečiai - pasaulinio garso dramaturgai Jonas Fosse ir Tankredas Dorstas. Džiaugiamės galėdami pristatyti naujausius tarptautinę šlovę pelniusių užsienio režisierių Kristiano Smedso, Andrejaus Mogučij, Viesturio Kairišo darbus, ir lietuvių Oskaro Koršunovo, Gintaro Varno, Rimo Tumino, Cezario Graužinio, Sigito Račkio spektaklius ar dar tik jų eskizus.

Visuose programos spektakliuose, pjesėse bei jų skaitymuose ir eskizuose įvairiai susipina praeities ir dabarties, tradicijos ir naujumo kategorijos. Gal nepavyks rasti visų atsakymų, bet to ir nesiekiama. Svarbiausia - iškelti klausimus ir jais kaip dialogo partnerį sudominti žiūrovą. Jei tai pasiseks, ambicingas šiųmetis šūkis nebus tik iš žinomo kūrinio pavadinimo pasiskolintas skambus žodžių žaismas.