Kinas

Lietuvių dokumentinio kino vakaras

kronika

"Skalvijos" kino centre kovo 25 d. (antradienį) 17 val. įvyks Juozo Matonio ir Vytauto Damaševičiaus filmo "Aktorė Monika Mironaitė" premjera. Šis filmas tęsia ciklą "Menininkų portretai", kurį sudaro jau daugiau nei 60 apybraižų. Į klausimą "kodėl kūrėte filmą apie M. Mironaitę, kurios jau nebėra, kuriai šiemet būtų sukakę 90 metų?", filmo autoriai atsako: "Monika Mironaitė - viena iš didžiųjų praėjusio Lietuvos teatro šimtmečio aktorių, kurių išėjimas suvokiamas kaip tos epochos pabaiga". Vyresniosios kartos žmonės, taip pat ir filmo autoriai, dar matė ją scenoje, prisimena jos balso skambesį. Tačiau jaunesniems ji - jau legenda. Pasak režisieriaus Rimo Tumino, aktoriai asmenybės, sugebantys taip susikoncentruoti vaidmeniui ir viską atiduoti scenai, yra retenybė, dabartiniame teatre jų visai nėra, o ir laikas tam nedėkingas.

Filmo autoriai taupiai naudoja išlikusius aktorės vaizdo ir garso įrašus, pagrindinį filmo svorį perkeldami į bendraamžių ir draugų - aktorių Onos Knapkytės, Jono Kavaliausko, Laimono Noreikos, Rūtos Staliliūnaitės, Michailo Jevdokimovo, režisieriaus Rimo Tumino, buvusio Akademinio dramos teatro direktoriaus Prano Treinio, - kurie bando paaiškinti M. Mironaitės fenomeną, prisiminimus.

Filme nesistengiama papasakoti aktorės biografijos ar atsakyti į klausimą apie teatro prigimtį. Nostalgiški prisiminimai ir keli išlikę juostoje aktorės talento blyksniai, nepakartojamo balso, skaitančio S. Nėries, B. Sruogos, M. Cvetajevos poeziją, skambesys kuria dar vieną legendą apie Moniką Mironaitę. Vakarą ves teatro ir kino kritikė Rūta Oginskaitė. Ji pristatys į filmą neįėjusią medžiagą, kuri bus parodyta po filmo.