Dailė

Patogus ir nepatogus žiūrėjimas

Paroda "TTL požiūris" "Prospekto" fotografijos galerijoje

Monika Krikštopaitytė

iliustracija
Remigijus Treigys. "Tiltas pievoje". 2001 m.

Yra patogūs ir nepatogūs žiūrėjimui objektai. Iškalbingi ir tylūs vaizdiniai. Palankios ir nepalankios situacijos. Vienumoje apžiūrinėti savo daiktus paprasta, o troleibuse spoksoti į nuogus merginos kelius ar gerai suręstus jaunuolio sėdmenis laikoma nepadoriu ar net pavojingu veiksmu. Kadangi fotografiją, kaip ir bet kurį kitą daiktą, galima pasidėti į patogią situaciją ir taip susikurti patogią žiūrėjimui aplinką - pornografinių ir kitų "nepatogių" vaizdų spauda tiesiog klesti. Tačiau meno erdvėje iš vaizdų reikalaujama dar ir mistifikuoto meniškumo. O kur mistika, ten ir stereotipai. Viena vertus, stereotipai suteikia aiškumo, kita vertus, įvardyti stereotipai įgyja neigiamų konotacijų.

"Prospekto" fotografijos galerijoje pristatyti trys fotomenininkai linkę būti paslaptingi, mažų mažiausiai daugiaprasmiai. Gintauto Trimako, Remigijaus Treigio ir Alvydo Lukio fotografijose vaizduojami objektai ir jų atsiradimo būdai kelia daugiau klausimų, nei siūlo atsakymų. Susidaro įspūdis, kad paslaptingumas iš dalies kyla dėl stereotipų baimės. Tačiau daug svarbesnė priežastis - skirtingos personalijos.

Jau vien Gintauto Trimako ir Alvydo Lukio darbų pavadinimai aiškiai leidžia suprasti, kad už atvaizdų slypi kažkas daugiau - jie turi nematomą pasakojimą. Techniškai rafinuotų A. Lukio fotografijų (pvz., fotodrobės) steriliam baltam fone veikėjais tampa spyna, sutrintas teptukas, trys vinys, ratas, drobės ritinys, du sukryžiuoti medgaliai. Daugeliui šių materijos lukštelių suteiktas galingas pavadinimas - "Pabaiga", skiriasi tik numeracija. Toks sutelktas dėmesys ir slėpiningas titulas siūlo mintį, kad šių objektų prasmei suvokti reikia specialaus matymo. Žiūrėjau ir "iš kairės", ir "iš dešinės", tačiau, regis, Lukio "regėjimų" dimensija man nepasiekiama, ir panašu, kad jis po "prasmingais" pavadinimais dangsto aistringą mėgavimąsi technikos galimybėmis. Realiau už realius atrodantys daiktų atvaizdai primena Algimanto Švėgždos piešinius, tik šie, kitaip nei fotografijos, įtikina vizualinės meditacijos sakralumu.

iliustracija
Remigijus Treigys. "Ženklai 2". 2001 m.

Gintauto Trimako kūrinių pavadinimai irgi skamba tarsi burtažodžiai ar mįslės: "Viskas apie juodą", "Apie pilką", "Metalinis kabantis", "Apie tai". Formuluotės būdingos asmeniškiems santykiams, kai kalbantieji nutylėdami supranta pokalbio turinį. Kone abstraktūs sidabro spaudiniai, persipynę medžio šakų ir šakelių ažūrai, grafiški daiktų kontūrai sienos plokštumoje taip pat daugiau nutyli, todėl mįslingi pavadinimai lyg ir "pasiteisina". Nuotraukos tarsi psichologų mėgstami dviprasmiški paveikslėliai. Žiūri tol, kol surandi visus galimus žiūrėjimo būdus: seklus, gilesnis, gilus; abstrahuotas (grafiškas vaizdas), konkretus kampo fragmentas ir pan. Trimakas moka "pavogti" žvilgsnį, ir net jei mįslės neišnarplioji, žaidimas skirtingais žiūros kampais malonus. Spalvotų spaudinių kompozicija "Fetišas" (2000 m.) išsiskiria iš monochromiškos ekspozicijos ne tik spalva, bet ir žvilgsnio kryptimi: iš nuotraukos įdėmiai žvelgia pats fotografas. Šalia, akių lygyje - trys poros moteriškų kelių verčia pasijusti pakliuvus į nepatogią situaciją. Vujeristiškai spoksantis Gintautas ir ekshibicionistiškai styrantys keliai gena šalin "susinepatoginusį" žiūrovą.

Trečiajam parodos dalyviui - Remigijui Treigiui, kaip ir Lukiui, būdingas mėgavimasis techniniu procesu, tačiau šiuo atveju tai neslepiama; atsitiktinumas (įbrėžimas, dėmelė) kone lygiavertis vaizdui. Kaip ir Trimakui, Treigiui svarbus nutylėjimo aspektas. Kambarys, tiltas, aikštė Treigio fotografijoje yra tik vieta mistiškai atmosferai, šviesos sklidimui skleistis. Kuo įvairiapusiškesnis šviesos veikimas, tuo geriau: rūkas, formas tirpdantys toliai, spaudos "defektai" - mėgstami Treigio pagalbininkai.

Bendras parodos vaizdas patvirtina stereotipą, kad paslaptis (tuštuma, tyla, tai, kas neregima, paslėpta) visuomet yra konceptuali. Beje, kai kuriuose darbuose paslaptis iš tiesų buvo konceptuali. Todėl "TTL požiūris" mane įtikino.