Muzika

Metų kūriniai

Muzikos profesionalai išrinko geriausius 2002 metų lietuvių kompozitorių kūrinius

iliustracija
Mindaugas Urbaitis

Lietuvos kompozitorių sąjungoje yra tradicija - palydint senuosius metus pasveikinti geriausių tų metų kūrinių kompozitorius. Kūrinius atrenka žiuri. Šių metų išvakarėse aštuonių atlikėjų ir muzikologų komisija, visus metus stebėjusi ir vertinusi lietuvių muzikos premjeras, paskelbė penkis geriausius kūrinius. Jie atrinkti orientuojantis į penkias pagal žanrus nustatytas kategorijas - sceninių, orkestrinių, kamerinių, elektroakustinių ir chorinių kūrinių.

Iš 85 praėjusių metų premjerų buvo vertinami 66 įvairių žanrų įrašyti (būtina sąlyga) kūriniai. Tai - 7 sceniniai, 17 orkestrinių, 23 kameriniai (šio žanro kūrybos tradiciškai buvo gausiausia), 10 chorinių ir 9 elektroakustiniai kūriniai.

iliustracija
Remigijus Merkelys

"Po pernykščio nederliaus, 2002-ie-ji įsimins kaip lietuvių muzikai geri metai," - sakė muzikologė Gražina Daunoravičienė. "Komisijos narių nuomonės sutapo, visi išskirti kūriniai žymi kompozitorių kūryboje naują kokybę," - komentavo Zbignevas Ibelhauptas.

Sceninių kūrinių kategorijoje metų kūriniu pripažintas Mindaugo Urbaičio baletas "Acid City", sukomponuotas Vilniaus festivalio užsakymu, pastatytas Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre praėjusių metų birželį (choreografas Krzysztofas Pastoras) ir įkūnijęs abstrakčią klubinę-urbanistinę idėją.

Orkestrinės muzikos kategorijoje šiemet dominavo koncertai. Žiuri komisijos pirmininkas dirigentas Robertas Šervenikas sakė: "Mano simpatijos krypo į visus tris mano diriguotus koncertus: Anatolijaus Šenderovo "Concerto in Do", Remigijaus Merkelio Koncertą dviem fortepijonams ir orkestrui "Septintas dangus", Algirdo Martinaičio Koncertą smuikui. Iš šių kūrinių išsirinkti buvo sunkiausia." Žiuri sprendimu orkestriniu metų kūriniu išrinktas Remigijaus Merkelio Koncertas dviem fortepijonams ir orkestrui "Septintas dangus", parašytas "Gaidos" festivalio užsakymu. Pasak Roberto Šerveniko, "tokio novatoriško kūrinio dviem fortepijonams ir orkestrui lietuvių muzikoje dar nebuvo".

iliustracija
Šarūnas Nakas

Kamerinių kūrinių kategorijoje nuspręsti buvo nė kiek ne lengviau - premija tik viena, vertų kūrinių daugiau. Šalia metų kūrinio titulą laimėjusios Šarūno Nako "Aporijos", ne rečiau minėta ir Jurgio Juozapaičio "Jaura" (abiejų kūrinių premjeros įvyko praėjusių metų "Gaidoje").

iliustracija
Rytis Mažulis

Daugiausiai nusivylimo būta chorinės muzikos kategorijoje. "Visiškas fiasko chorinėje muzikoje, ją tebesmaugia chorinės tradicijos štampai", - teigė Gražina Daunoravičienė. Radikalusis Ryčio Mažulio "ajapajapam" švystelėjo šioje kategorijoje tarsi "meteoras iš svetimos galaktikos" (G. Daunoravičienė) ir gavo metų kūrinio premiją.

Praėjusių metų "Jaunos muzikos" festivalis bene pirmą sykį lietuvių muzikoje išprovokavo elektroakustinės muzikos gausą. Tačiau Metų kūriniu paskelbtas opusas atsirado už šio festivalio ribų: Antano Jasenkos kūrinį "Deusexmachina" išleido įrašų kompanija "Elektroshock Records", ir praėjusiais metais šis kūrinys (kūrinių ciklas) buvo transliuotas daugybėje užsienio radijo stočių. Artimiausias A. Jasenkos konkurentas - kompozitorius Vytautas V. Jurgutis, šiuo metu bene rimčiausiai iš lietuvių kompozitorių besidarbuojantis elektroninės muzikos srityje.

iliustracija
Antanas Jasenka

Metų kūrinių 2002 organizatorius, dalyvius bei vertintojus siejo pasitikėjimas. Žiuri nariai gana vieningai balsavo už, jų nuomone, sėkmingus kūrinius, kaip pagrindinius kriterijus įvardydami kūrinio idėjos naujumą ir įtaigą. Metų kūrinių autoriai apdovanoti diplomais ir piniginėmis premijomis.

Parengta pagal LMILC inf.