Muzika

Kūrybinio bendradarbiavimo antologija

nauji leidiniai

iliustracija

Ilgametės kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo ir violončelininko Davido Geringo kūrybinės draugystės liudijimu tapo prieš keliolika dienų iš Vokietijos atvežta nauja kompaktinė plokštelė "Concerto in Do". Tai savita šių menininkų bendradarbiavimo antologija, įtraukianti ir naujausią kūrinį - "Concerto in Do", ir ankstesnius, pora kurių buvo įrašyti dar 1974 m. "Melodijos" firmos ketintai išleisti A. Šenderovo autorinei plokštelei.

Naujoji kompaktinė plokštelė išleista A. Šenderovui Berlyne, festivalyje "young.euro.classic", pelnius Europos kompozitoriaus premiją už specialiai D. Geringui sukurtą ir jo bei Lietuvos muzikos akademijos simfoninio orkestro, diriguojamo Roberto Šerveniko, atliktą kūrinį "Concerto in Do". Būtent šiuo kūriniu plokštelė pradedama. Skamba "Concerto in Do" premjeros (rugpjūčio 11 d. Berlyno "Konzerthaus") įrašas (rež. Harry Tresselas, Manfredas Hockas), jo au- tentiškumą sustiprina pabaigoje nugriaudėjantys audringi klausytojų aplodismentai.

Savita istorinė reabilitacija - Sonatos violončelei ir mušamiesiems (1972) ir Keturių pjesių violončelei ir fortepijonui (1974) įrašų, darytų 1974 m. Vilniaus plokštelių studijoje, išleidimas. Anuo metu, Maskvoje jau palaiminus iš jų sudarytos plokštelės leidybą, vos tik D. Geringas emigravo į Vokietiją, ant plokštelės ruošinio dėklo rusiškai buvo užrašyta "zapis atkloniajetsia". Tik Vilniaus plokštelių studijoje dirbančios redaktorės Zinutės Nutautaitės dėka sunaikinimui pasmerktas įrašas (rež. Vilius Kondrotas) buvo išsaugotas, ir dabar jį, restauruotą (rež. Giedrius Litvinas), galime išgirsti iš naujosios plokštelės. Ir anos plokštelės voko (su kompozitoriaus ir atlikėjų - D. Geringo, Tatjanos Schatz-Geringas bei Zbignievo Žilionio - nuotrauka) kopiją galime pamatyti.

Dėl suprantamų priežasčių kurį laiką prigesę abipusiai A. Šenderovo ir D. Geringo kūrybiniai ryšiai vėl atsinaujino tik po 1989 m. Paskutiniojo dešimtmečio kūrybinę bendrystę plokštelėje reprezentuoja dar du D. Geringui skirti opusai. Vienas jų - jau repertuariniu tapęs diptikas "Due Canti" (1993), sudarytas iš "Cantus I" violončelei ir fortepijonui (T. Schatz-Geringas) bei "Cantus II" violončelei solo, o kitas - populiariojo opuso "Sulamitos giesmės" (1992) versija (2001) violončelei, bajanui (Geiras Draugsvollas), fonogramai (Vilija Filmanavičienė, Pavelas Giunteris, Markas Pekarskis) ir mušamiesiems (Arkadijus Gotesmanas). Abu šiuos kūrinius įrašė Vilniaus plokštelių studija (garso rež. Rimantas Motiejūnas).

Plokštelę "Concerto in Do" išleido firma "Dreyer.Gaido". Ją leidžiant bendradarbiauta su festivaliu "young.euro.classic", radijo stotim "Sender Freies Berlin" bei Lietuvos muzikos informacijos ir leidybos centru.

S. V.