Literatūra

Poetinis Druskininkų ruduo 2002

kronika

Gal ir neprotinga tryliktuoju PDR pradėti su stichijomis susijusių keturių festivalių ciklą ir kaip tik šį paskirti pačiam aktyviausiam elementui - ugniai. Tačiau taip jau nutiko. Tad konferencijos tema: "Poezija ir stichijos: ugnis". PDR svečias - jau nebe koks nors menas, o "piromanai", ugnį laikantys pagrindiniu savo meninės išraiškos elementu. Man regis, ši tema siūlo diskutuoti apie poetinės kalbos energiją, apie tai, kas poetinei kalbai teikia jėgos ir skiria ją nuo kitų kalbėsenų. Tačiau, žinoma, niekas nedraudžia kalbėti apie ugnį, kaip įvaizdį, simbolį, daiktą savyje, daiktavardį ar veiksmažodį. Manau, svarbiausia, kad iš mūsų akiračio nedingtų šiuolaikinės poezijos kontekstas, nors gali būti manančių ir kitaip.

Šiemet keičiasi PDR programos "tinklelis". Daugiau renginių vyks Vilniuje. Pradėti festivalį numatyta jaunųjų poetų skaitymais Rašytojų klube ketvirtadienį. Žinoma, visi jo dalyviai bus kviečiami ir į Druskininkus. Sekmadienio vakarą numatyta surengti svečių iš užsienio skaitymus Vilniaus rotušėje. Neformalių skaitymų "Užupio" kavinėje taip pat nebus atsisakyta.

Šeštadienį "renga" sesija vyks klasikiniu stiliumi. Siekiant suteikti galimybę pasirodyti didesniam poetų būriui, po knygų pristatymo numatyta surengti penkis kamerinius skaitymus tuo pačiu metu skirtingose vietose.

Tradicinis vieno anoniminio eilėraščio konkursas vyks tokia pat tvarka, kaip visada. Primename vertėjams, kad jų pristatomų užsienio autorių lietuviški tekstai taip pat laukiami konkursuose. Dar numatyta skelbti anoniminį eilėraščio konkursą ugnies tema. Tradicinio nerimtojo (anoniminio) konkurso tema: "Ugnis vandeny". Taigi autoriai ir vertėjai, norintys pelnyti laurus visose trijose kategorijose, privalo atsivežti po du nepasirašytus savo ar PDR svečių eilėraščius.

PROGRAMA

3 d., ketvirtadienis

17 val. Rašytojų klube - jaunųjų poezijos skaitymai

4 d., penktadienis 8.30 - dalyvių išvykimas iš Vilniaus, nuo LRS būstinės, K. Sirvydo g. 6

11 val. Druskininkuose, centre "Dainava", Maironio g. 16 - dalyvių registracija

14 val. "Dainavoje", Didžiojoje salėje, - PDR vėliavos pakėlimas, atidarymas. Diskusija: "Poezija ir stichijos: ugnis"

19 val. "Dainavoje", Didžiojoje salėje, - poezijos vakaras

21.15 Druskininkų muziejuje - poetai ir piromanai: žodžių ir ugnies šėlsmas virš Druskonio ežero

22.30 kavinėje "Širdelė" - piromanų veiksmų aptarimas

5 d., šeštadienis

11.00 - "Renga" sesija. Kolektyvinis daugiakalbis kūrybos veiksmas.

14 val. "Dainavoje", Didžiojoje salėje, - per metus išėjusių knygų pristatymas. Bibliotekoje veiks knygų paroda, leidyklos prekiaus savo leidiniais

16.30 "Dainavoje" - penki simultaniniai poezijos skaitymai

19 val. "Dainavoje", Didžiojoje salėje, - iškilmingas baigiamasis poezijos vakaras. Jotvingių premijos įteikimas. Konkursų laureatų apdovanojimas

21 val. "Dainavoje", valgykloje, - naktiniai skaitymai ir vaidinimai

6 d., sekmadienis

12 val. - dalyvių išvykimas į Vilnių

18 val. Vilniaus rotušėje, Didžioji g. 31 - PDR svečių poezijos vakaras

7 d., pirmadienis

17 val. Užupio kavinėje - poezijos skaitymai