Muzika

Nacionalinė filharmonija pradėjo naują koncertų sezoną

kronika

iliustracija
Filharmonijos sezono atidarymas
M. Raškovskio nuotr.

Praėjusį šeštadienį naują koncertų sezoną pradėjo Nacionalinė filharmonija. Pradėjo ramiai, be tokia proga laukiamų ypač šventiškų pasiūlymų, nekasdieniškai pakilių nuotaikų. Nors, kita vertus, santūri pradžia - geras akstinas įgauti pagreitį sezonui įsibėgėjant.

Pirmame simfoninės muzikos koncerte nuskambėjo C. Orffo sceninis koncertas "Afroditės triumfas", Francoise Choveaux Antrasis koncertas smuikui ir orkestrui "Concerto dit diabolique", op. 85, bei Z. Kodįly "Galantos šokiai". Scenoje su Nacionaliniu simfoniniu orkestru pasirodė Kauno valstybinis choras (meno vad. ir vyr. dir. - Petras Bingelis), Gražina Miliauskaitė (sopranas), Algirdas Janutas (tenoras), Vladimiras Prudnikovas (bosas), smuikininkas Vilhelmas Čepinskis, dirigavo maestro Juozas Domarkas.

Programos akcentu greičiausiai turėjo tapti F. Choveaux Koncerto (kompozitorės ir pianistės dedikuoto V. Čepinskiui) premjera. Turbūt dauguma klausytojų tikėjosi įdomios pažinties ir neeilinių įspūdžių, tačiau adekvačių atgarsių po pateiktos kūrinio interpretacijos iš publikos nepasigirdo. Sezono pradžiai šventinių žiežirbų įskėlė "Afroditės triumfas" ir "Galantos šokiai", bet aitresnė ugnelė, deja, taip ir neįsiplieskė.

Iškilmingesniu sezono atidarymo akcentu šį kartą, regis, tapo ne muzikinė programos dalis, bet Filharmonijai lenkų skulptoriaus Stefano Wierzbickio dovanotų skulptūrų įteikimo ceremonija, vykusi prieš koncertą. Filharmoniją nuo šiol puoš du M.K. Čiurlioniui skirti šio skulptoriaus darbai, tai - "Andante" (marmuras) bei "Interliudum" (bronza).

Ką dar matysime ir girdėsime Filharmonijoje šį pusmetį? Iš esmės publikos laukia įprastas koncertinis ritmas. Aktyviausi jau išgirdo ir pirmąjį ciklo "Kelionė per epochas" koncertą, vykusį rugsėjo 22 d., ir 25 d. nuskambėjusį Lietuvos kamerinio orkestro (meno vad. ir dir. - S. Sondeckis) koncertą. Numatytos daugiau ar mažiau įdomių įspūdžių žadančios filharmonijos kolektyvų, pavienių lietuvių atlikėjų ar ansamblių programos, įvairūs svečių iš užsienio pasirodymai, tradicinėmis tapusios koncertų rubrikos, proginiai renginiai. Žvelgiant į pusmečio repertuarą sunku ką nors trumpai išskirti - juk visi gali akcentuoti ir rinktis skirtingus dalykus. Bet kiekvieno dėmesį greičiausiai atkreips magišką poveikį turintis žodelis "premjera". Jų bus nemažai ir įvairių.

Spaudos konferencijoje pristatant koncertų sezoną ypač pasidžiaugta, kad gausėja lietuvių kompozitorių kūrinių premjerų, o ir apskritai vis dažniau skamba lietuviška muzika. Kodėl gi ne? Už tai pirmiausia ačiū ją aktyviai propaguojantiems atlikėjams. Regis, praeitas sezonas akivaizdžiai paneigė prieš metus tos pačios Filharmonijos spaudos konferencijoje išgirstą pastabą, esą lietuvių muzika nepritraukia klausytojų. Ir publikos, ir atlikėjų dėmesį nacionalinei muzikai geriausiai atspindi, o ir aktyviai ugdo festivalis "Gaida". Beje, vien jo metu šiemet Filharmonijoje (spalio 10, 13, 15 d.) turėtų nuskambėti kelios solidžios lietuvių kompozitorių kūrinių premjeros. Gražu, kad būtent šiuolaikinė lietuvių kompozitorių muzika spalio 2 d. ženklins ir Filharmonijos kamerinės muzikos koncertų sezono pradžią. Čia taip pat žadama premjerų! Lauksime.

Skirmantė Valiulytė