Kinas

Filmai iš Suomijos vėl Vilniuje

kronika

Rugsėjo 14-19 d. "Lietuvos" kino teatro "Salėje 88" bus rodoma Suomijos filmų programa. Ją sudaro vaidybiniai, trumpo metražo, dokumentiniai ir animaciniai filmai, sukurti 1986-2002 metais.

Kaip visada, kai pristatomas suomių kinas, neapsieita be garsiausiojo šios šalies kino kūrėjo - Aki Kaurismäki. Bus parodyti du ankstyvieji, dažnai vadinami proletariškaisiais, jo filmai "Arielis" (1988, 14 d. 20 30) ir "Šešėliai rojuje" ("Varjija paratiissa", 1986, 18 d. 19 val.) Šių filmų herojai - paprasti darbininkai, kalnakasiai, prekybos centro kasininkė - netikėtai išgyvena didžiuosius savo gyvenimo nuotykius. Pats būdamas spalvinga asmenybė, Kaurismäki nuspalvina savo filmų herojus netikėtomis spalvomis.

Aku Louhimies tragikomedijos "Mėnesienoje" ("Kuutamolla", 2002) herojė - taip pat vieniša. Trisdešimtmetė knygyno pardavėja laukia tobulos meilės. Ji sutinka žmogų, kuris atrodo tarsi visų svajonių išsipildymas. Tačiau anksčiau ar vėliau vis tiek reikės nusileisti ant žemės.

Trumpo metražo filmų programą (16 d. 19 val.) sudaro šešios vaidybinės bei dokumentinės juostos. Margi kai kurių filmų herojai - septyniasdešimtmetis šuolininkas į vandenį ("Šuolininkas", 2000), kaimiečiai tėvas ir sūnus ("Kieti vyrukai", 1999) ar Šiaurės Korėjos sostinės Pchenjano eismo reguliuotojos ("Pyongyang Robogirl", 2002) - atspindi ir žanro įvairovę, ir jo galimybes.

Dokumentinis režisierių Susanna Helke ir Virpi Suutari filmas "Dykaduoniai" ("Joutilaat", 2001, 17 d. 19 val.) - aktualus ir Lietuvai, nes pasakoja apie tris kaimiečius bedarbius, jų gyvenimą. Mariko Harkonen ir Ismo Virtanen "Karkvabalis ir Užsispyrėlis" ("Turilas and Jaara", 2001, 19 d. 19 val.) - tai 13 animacinių filmukų apie du ekscentriškus vabalus, kurie nuolat įsivelia į įvairiausius nuotykius.

Filmai bus verčiami į lietuvių kalbą.