Muzika

Operos ir baleto teatras pradėjo sezoną

kronika

Rugsėjo 11 d. iškilmingu teatralizuotu koncertu, skirtu Lietuvos valdovų rūmų atstatymui, naują sezoną pradėjo Nacionalinis operos ir baleto teatras. Netradicinė pradžia susijusi su operos atėjimu į Lietuvą - 1636 m. rugsėjo 4 d. Žemutinės pilies Valdovų rūmuose buvo parodyta pirmoji mūsų šalyje opera "Elenos pagrobimas". Tad praėjus beveik 400 metų didžiausias teatras Lietuvoje pakvietė į spalvingą muzikos ir šokio šventę. Joje dalyvavo garsiausi mūsų operos solistai, teatro choras ir orkestras, Vilniaus senosios muzikos ir šokio teatras "Puelli Vilnenses", dirigavo J. Aleksa, L. Balčiūnas, M. Staškus. Koncertą režisavo E. Domarkas, scenografiją kūrė H. Ciparis. Teatro fojė veikė Valdovų rūmus pristatanti paroda.

Kokių naujovių dar sulauksime šį sezoną? Naujasis teatro generalinis direktorius Gintautas Kėvišas prieš savaitę spaudos konferencijoje pristatydamas teatro veiklą akcentavo pagrindinę tezę - teatras turi statyti kuo daugiau spektaklių. Taigi orientuojamasi į visapusį repertuaro išplėtimą, stilistinę įvairovę. Bus siekiama per metus parodyti bent penkias premjeras, iš kurių viena būtų nacionalinio veikalo pastatymas! Šalia teatrui daugiau ar mažiau įprastų kūrinių žadama įtraukti R. Wagnerio, R. Strausso, geriausių rusų kompozitorių operų, ateityje būtinai pastatyti pasaulio operos scenose norma tapusį A. Bergo "Voceką". Ateities planuose yra ir G. Puccini "Turandot", B. Brittenas, nauji B. Kutavičiaus, F. Bajoro sceniniai veikalai. Laukiama ir daugiau pasiūlymų iš lietuvių kompozitorių.

Šį pusmetį nacionalinės premjeros rubrikoje išvysime pavasarį "Vilniaus festivalyje`2002" rodytą M. Urbaičio baletą "Acid city". Jau spalį žadama parodyti ilgai lauktą W.A. Mozarto "Don Žuano" premjerą (muz. vad. J. Aleksa, rež. J. Aleksandrovas (Rusija), dail. V. Okunevas (Rusija), pagr. solistai V. Juozapaitis, L. Pautienius). O lapkričio pabaigoje vėl atgis daug ginčų sukėlęs G. Verdi "Kaukių balius". Į operos sceną ketinama perkelti "Vilniaus festivalio`2001" pastatymą, premjerą rengs ta pati statytojų komanda (muz. vad. G. Rinkevičius, rež. D. Ibelhauptaitė (D. Britanija), scenogr. P. Mumfordas (D. Britanija), kostiumų dail. J. Statkevičius).

Baleto mėgėjus pavasarį ketinama pradžiuginti C. Orffo "Carmina burana" (bus rodoma greta I. Stravinskio "Šventojo pavasario"). Baleto naujove taps ir šiam sezonui į teatrą pakviestos dvi balerinos iš Rusijos bei solistas iš Japonijos. Dar trijų vienaveiksmių baletų premjeros galbūt sulauksime teatro vasaros sezono Trakuose metu.

Sezoną Trakuose ateityje vėl ketinama atnaujinti kaip festivalį, vėl bendradarbiauti su jo iniciatoriais balerina Maja Pliseckaja ir kompozitoriumi Rodionu Ščedrinu (kalbama apie galimą jo naujosios operos pastatymą). Trakuose bus rodomi ne tik geriausi sezoniniai teatro spektakliai, bet ir specialūs pastatymai (vėliau perkeliami į teatrą).

Rengiant naujus pastatymus ketinama bendradarbiauti su Stokholmo Karališkuoju, Sankt Peterburgo Marijos, Rygos ir Varšuvos operos teatrais. Ir toliau ketinama kviestis įvairių solistų iš svetur, kiek įmanoma aktyviau įtraukti į savo veiklą visus su Lietuva susijusius svetur dirbančius solistus.

Bus scenoje ir naujų veidų. O siekiant spektakliams kuo kokybiškiau parengti jaunimą numatomos specialios operos ir baleto studijos.

Dar viena gera naujiena - vasarą planuojama patalpų renovacija. Tad ateinantį rudenį galbūt keliausime jau į atnaujintą teatrą.

S.V.