Kinas

Vasaros misija

rodo TV

Jei praėjusio sekmadienio vakarą patyrėte malonumą žiūrėdami "Žaidimo taisykles", manau, ir šį praleisite su LRT (14 d. 21.10), kuri parodys vieną paskutinių Jeano Renoiro filmų - 1959 m. sukurtus "Pusryčius ant žolės". Prisiminimų knygoje režisierius rašo, kad labai džiaugėsi galėdamas filmuoti alyvmedžius, kuriuos taip mėgo tapyti jo tėvas Auguste`as Renoiras. "Šis filmas buvo tarsi apsivalymo ir optimizmo maudynės. Mums visiems atrodė, kad pavirtome faunais ir nimfomis."

Aš taip pat mielai pavirsčiau faunu kur nors alyvmedžių giraitėje prie jūros. Ištisiniu požeminiu garažu verčiamame Vilniaus centre karštis toks, kad nelieka nieko kito, kaip spoksoti į televizorių.

Trečiadienio vakarą (17 d. 22 val.) LRT parodys Paweło Łozińskio 1999 m. filmą "Tokia istorija". Tai vienas mėgstamiausių mano filmų. Gal todėl, kad ir pats jaučiuosi panašus į filmo herojus. Tai du pensininkai, režisieriaus kaimynai - ponas Wiesius ir ponas Szymańskis. Ponas Wiesius mėgsta išgerti, o laisvalaikiu šiukšlynuose ieško gerų daiktų, kuriuos galima parduoti. Jis turi sužadėtinę ir kalytę. Kartais jis jaučiasi labai vienišas, tačiau niekad nesipriešina gyvenimo tėkmei, kuri, deja, atneša ir ligų, ir kitokių nemalonumų. Ponas Szymańskis kadaise turėjo nuosavą kirpyklą ir karštai mylimą žmoną, kurios vis dar ilgisi. Jis - tipiškas prieškario kirpėjas. Jo kalba ir manieros - be priekaištų. Abu ponai draugauja, o režisierius, kurį jie vadina tiesiog Paweleku, draugauja su jais, fiksuoja jų gyvenimą ir tokius skirtingus žmones suartinusią vienatvę.

Dar viena šios savaitės televizijos kino sensacija - LNK "Snobo nakties" (18 d. 22.35) rodomas vienas garsiausių Irano filmų - Majido Majidi "Dangaus vaikai" (1997). Net Irane jis tapo kultiniu ir yra dažnai cituojamas jaunesnių režisierių.

Svarbiausi šiame filme yra batukai. Tai nėra įprastas rekvizitas, laiku pristatytas į filmavimo aikštelę. Lygiai kaip nėra ir simbolis ar koks nors ženklas. Tiesiog batukai, kuriuos apsiavusi herojaus sesuo eina į mokyklą. Pirmojoje filmo scenoje matome, kaip batsiuvys juos susiuva, taiso, ir galime iškart numanyti, kokie jie yra svarbūs. Kokie jie svarbūs iš tikrųjų, suprantame tada, kai batukai dingsta. Berniukas jų ieško visur, ir tas "visur" filme - labai konkretus pasaulis, ypač kai jis parodytas nusiminusio vaiko akimis.

"Dangaus vaikų" pasaulis - vietovės, daiktai, žmonės - prisodrintas daugybės emocijų. Kad jomis patikėtume, kūrėjas turi įvykdyti vieną sąlygą. Pritrenkiantis šių filmų paprastumas skatina manyti, kad visa tai padaryti labai lengva: pakanka surinkti kelis paprastus žmones, geriausia - vaikus, pastatyti kamerą ir fiksuoti, kas vyksta. Tačiau iš tikrųjų kūrėjas turi pats patikėti, kad tie žmonės egzistuoja, kad jie gyvena būtent taip. Atrodytų, taip paprasta - mokėti žiūrėti į kitą žmogų, jo gyvenimą ir problemas. Tačiau tai pavyksta tik nedaugeliui.

Tas paprastumas ir kito supratimas sieja skirtinguose kraštuose gimusius Łozińskio ir Majidi filmus. Apskritai kartais atrodo, kad pasaulis ima persisotinti prabangos vaizdais, juk neatsitiktinai Kanuose šiemet triumfavo Aki Kaurismäki "Žmogus be praeities" - odė skurdui ir paprastumui. Tačiau Lietuvoje vis dar klesti turtingų, sėkmės lepinamų, visko pertekusių kultas.

LNK "Snobo kinas" pirmadienį (15 d. 20.05) parodys filmą apie tuos, kurie viskuo persisotino. Tai Stepheno Hopkinso "Įtariamieji" (2000). Veiksmas rutuliojasi vieną karštą, įtarimų ir geismų pritvinkusią naktį Puerto Riko mieste Port San Chulijoje. Galingas ir turtingas advokatas Herstas įtariamas išprievartavęs ir nužudęs mažiausiai tris mergaites. Policijos kapitonas pakviečia atvykti seną pažįstamą Herstą į komisariatą. Prasideda keista dvikova, kurioje susikerta du požiūriai į gyvenimą, meilę, valdžią, mat abu šiuos žmones skiria viskas, net odos spalva. Tai ir savotiška dviejų nuostabių aktorių - Gene`o Hackmano ir Morgano Freemano dvikova. Jų fone šmėkščioja labai graži Monica Belluci.

Policininkas yra ir dar vieno LNK rodomo filmo - Johno Sayleso "Vienišos žvaigždės" (18 d. 11.25) - herojus. Tai šerifas Semas Dydsas (Chris Cooper). Jis turi išsiaiškinti, iš kur dykumoje atsirado skeletas su aprūdijusia šerifo žvaigžde. Skeletas priklauso jo pirmtakui - korumpuotam ir visų nekenčiamam Čarliui Veidui, kurį kadaise iš miesto išvijo Semo tėvas. Semą persekioja ir žeidžia praeitis, nes jis vis dar gyvena tėvo šešėlyje. Jis jaučiasi nevykėlis, yra nesėkmingai vedęs Banę (puikioji Frances Mc-Dormand). Tačiau neaišku, ar tai, ką jis išsiaiškins, nenugramzdins jo dar giliau į depresiją...

Britų režisierius Mike`as Figgisas filme "Sapnas apie meilę" (TV4, 13 d. 22.15) taip pat kietai suveržia intrigą - veiksmas sukasi aplink sugriautą namą, kuriame kadaise buvo įvykdyta žmogžudystė. Filmas primena Lyncho klajones po žmogaus psichiką bei mažus miestelius ir pasižymi įdomiu aktorių ansambliu - Ke- vinas Andersonas, Billas Pullmanas, Kim Novak ir įsimintina femme fatale Pamela Gidley.

Tiems, kas pasiilgo jausmingų meilės istorijų, drįstu rekomenduoti vokiečio Rolfo Schübelio filmą "Niūrusis sekmadienis" (TV4, 18 d. 21 val.). Be jokių abejonių, įkvėptas "Anglo ligonio", šis filmas nukelia į 4-ojo dešimtmečio Budapeštą. Restorano savininkas Laslo pasamdo pianistą Andrašą groti jo restorane. Gražioji Ilona įkvepia Andrašą sukurti melancholišką dainą "Niūrusis sekmadienis", išprovokavusią keletą savižudybių. Tačiau atsiradus vokiečiui Hansui, meilės trikampis turės pakeisti konfigūraciją... Filmas pasižymi puikia vaizdine raiška (operatorius Edwardas Klosinskis).

Patariu nepražiopsoti ir kelių mielų senienų. 1972 m. sukurtas Claude`o Chabrolio "Daktaras Popolis" (TV4, 14 d. 13.25) pasakoja apie plevėsą, vedusį negražią moterį ir miegantį su jos seseria. Pagrindinius vaidmenis filme sukūrė Jeanas Paulis Belmondo, Mia Farrow ir Laura Antonelli, tad pasvarstymai apie "bjaurumą" labai greitai tampa tik perversiško žaidimo išeities tašku.

TV3 12 d. 12 val. parodys klasikinį 1971 m. Normano Jewisono sukurtą "Smuikininką ant stogo". Tai į ekraną perkeltas garsusis Brodvėjaus miuziklas pagal Šolom Aleichemo prozą. Filmo herojus beviltiškai kovoja už tai, kad gyvuotų senos ir gražios tradicijos. Keista, bet aš jam pavydžiu.

Jūsų -

Jonas Ūbis