7md.lt
Kas kur kada 7md rekomenduoja Savaitės filmai 7md meno projektai Kultūra vaikams Skelbimai Paieška m-puslapiai
7md.lt

Raktažodis: Juvelyrika

Suspaustos visatos

LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (TDDM) atidaryta keliaujanti šiuolaikinės juvelyrikos paroda „Kosmosas. Lemas. Juvelyrika, joje 97 menininkai iš Lenkijos, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Suomijos, Australijos, Nyderlandų, Estijos, Ispanijos, Japonijos, Lietuvos „apmąsto kosmoso ir vieno ryškiausių XX a. rašytojų fantastų, futurologų, filosofų Stanisławo Lemo kūrybos sąsajas. Paroda jau buvo pristatyta Gdanske, Vroclave (Lenkija), Mariaheidėje (Nyderlandai), toliau numatoma ją eksponuoti Vienoje, Londone ir Hjustone. Parodos Vilniuje proga kalbamės su jos koordinatore, ryškiausia juvelyrikos žinove ir kuratore Lietuvoje Jurgita Ludavičiene.

Daugiabriaunė

Marytės Dominaitės šeštoji personalinė paroda, 2022 m. pabaigoje vykusi galerijoje „Meno niša“ Vilniuje, šiais metais drauge su IX tarptautinės Vilniaus emalio bienalės ekspozicija rodoma Panevėžio miesto dailės galerijoje, yra lauktas įvykis. Ilgiau nei keturis dešimtmečius meno scenoje besireiškianti dailininkė, juvelyrikos meno mokiusis aukštu šios specialybės lygiu garsėjusioje Estijos dailės akademijoje, labiausiai žinoma kaip emalio meno kūrėja.

Kritika

Rugsėjo pabaigoje Taline, „A-galerii“, veikė dailininko iš Lietuvos Romualdo Inčirausko personalinė paroda ,,Looks like Jewellery“ („Tarytum juvelyrika“). Parodoje, kurioje buvo eksponuojami septyni konceptualūs kūriniai, ryškėjo įdomūs šiuolaikinės juvelyrikos paradoksai.

Mada grįžta prie žmogiškumo

2019 gruodžio 2–8 d. Marijos ir Jurgio Šlapelių muziejaus galerijoje (Vilnius, Pilies g. 40) vyko juvelyrės iš Tel Avivo (Izraelis) Tanyos Greenman (Chernov) ir menininkės Aušros Petroškienės autorinių darbų paroda „Come in. Labas, karma“. Ne pirmus metus pažįstamos menininkės susibūrė bendrai parodai, kurioje vilniečiai ir miesto svečiai turėjo galimybę atitrūkti nuo prieššventinio šurmulio ir panirti į menininkių sukurtą ramybę. Per parodą vyko ir kūrybinės aksesuarų bei knygų kūrimo dirbtuvės. Šiandien kalbiname Tanyą Greenman, atvežusią į Lietuvą savo naują juvelyrinių dirbinių kolekciją, alsuojančią gamtos gyvybe ir trapumu. Su jos darbais galima susipažinti ir jų įsigyti Paliesiaus dvare (Ignalinos r.) esančioje galerijoje.

Šiuolaikinė kroatų juvelyrikos paroda „Juvelyrika kūnui“

2013 m. lapkričio 5 d., antradienį, 18 val. galerijoje „Meno niša“ atidaroma kroatų šiuolaikinės juvelyrikos paroda.


„Juvelyrinis“ – kroatų kalboje nurodo daikto, dėvimo ant kūno kaip papuošalas, dekoratyviąją savybę. Be abejo, juvelyrika turi daug platesnę prasmę tiek tiems, kurie dėvi juvelyrinius dirbinius, tiek ir tiems, kurie juos kuria, kuriems juvelyrinis dirbinys yra meno kūrinys visomis šiuolaikinėmis formomis – nuo idėjos iki  visuomenės kritikos, nuo mini skulptūros iki vienetinių kūrinių. Šioje amplitudėje, o taip pat ir už jos ribų, leistini visi variantai, kuriuos autoriai pasirenka priklausomai nuo jų suvokimo ir meninių sprendimų. Tačiau šiai parodai autorių pasirinkimas yra tam tikra prasme apribotas.

Lengvoji prabanga

 

Turiu pripažinti – vasara. Kultūriniai dienraščiai paskelbė savo vasaros pertrauką, nežinia kur publikuoti šį tekstą, kurį dabar, žiūrėdama į baidarėmis praplaukiančius Merkiu turistus, rašau. Vyrai kavinėje kreipia akis į mėlynai ir baltai dryžuotu apdaru dėvinčias merginas – ne tik todėl, kad taip surėdyta, bet šie spalvų deriniai primena atostogas, jūrą, Palangą, svajonių jachtas, „Gelbėtojus“ ar „Bounty“ rojų su sodriai žaliomis palmėmis. Jei mes negalime ar nenorime išvykti iš Vilniaus, keliones atidėdami niūriajai žiemos pabaigai, kai mūsų šalyje siautėja depresija, nes trūksta saulės, tai palmės ir jūros kriauklės atkeliauja pas mus. Vasarą Vilniaus dailės akademijos „Argentum“ galerija, priešingai dienraščiams, veikia, čia atidaryta juvelyrių Lisos Krober, Deborah Rudolph ir Danni Schwag paroda „Vasaros pertrauka“.
 
Žinoma, deimantai – geriausi merginų draugai per amžių amžius, tačiau į paplūdimį su jais nedera eiti, o kriauklės perlamutras lengvas ir puošnus, ypač jei jam negailima kruopštaus bei ilgo darbo, jis puikiai dera prie anksčiau paminėtų

 

Lietuva – prestižinės Filadelfijos meno muziejaus mugės „Craft Show“ 2013 m. viešnia

 2013 m. lapkričio 7-10 d. Lietuva viešnios teisėmis dalyvaus Filadelfijos meno muziejaus mugėje „Craft Show“ (The Philadelphia Museum of Art Craft Show, www.pmacraftshow.org), kurioje pirmą kartą JAV tokiu dideliu mastu bus surengtas Lietuvos taikomojo meno pristatymas.

 

„Meno nišoje“ paroda „Gražiai gyventi neuždrausi“

 Auksakalių gildijos galerija „Meno niša” tęsia parodų ciklą, skirtą veiklos 10 – mečiui.

 2012 m. gruodžio 10 d., pirmadienį, 18 val. galerija atidaro paskutinę šių metų parodą – GRAŽIAI GYVENTI NEUŽDRAUSI. Šis posakis jau seniai tapo galerijos vizitine kortele, o dabar virto ir parodos pavadinimu. Tarptautinė konkursinė metalo meno ir juvelyrikos paroda GRAŽIAI GYVENTI NEUŽDRAUSI pristato 35 – ių lietuvių ir užsienio autorių darbus, kuriuos galima suskirstyti į tris temas: „Magiškas akmuo“, „1 gr. Aukso“, „Unisex“. 
 

Objektai tik buvimui

Rugsėjo 19 d. Vilniaus dailės akademijos ekspozicijų erdvėje „Titanikas“ bus atidaryta paroda „Birutė Stulgaitė. Kintanti erdvė. Metalo plastika 2000–2012“. Tai antroji personalinė metalo plastikos paroda, vykstanti praėjus 15 metų po pirmosios (1997 m.). Kas paskatino ją rengti ir kuo ji išsiskiria?  

 

 

 

Aukso švytėjimas ir deimantų gelmės

Paprašyta parašyti apie Aleksandro Šepkaus papuošalų parodą, sutikau nedvejodama. Proga tikrai neeilinė. Kai prieš metus kolegė Giedrė Jankevičiūtė užsiminė apie ketinimus surengti Šepkaus parodą Vilniuje, pagalvojau, jog idėja puiki, bet skamba kaip iš fantastikos srities. Žinojau, kad autoriaus personalinės parodos Lietuvoje niekada nėra buvę – nei tada, kai jis čia dar gyveno (į JAV išvyko 1988 m.), nei vėliau, nors gimtinėje menininkas kartais lankydavosi. Tad įvykis būsiąs išties istorinis. Ar Šepkaus parodų yra buvę užsienyje, informacijos neturėjau. Priežasčių, kodėl būtent taip klostėsi aplinkybės, nežinojau. Žinojau tik, kad menininkui gana sėkmingai pavyko įsitvirtinti Niujorke, kad ten jis 1992 m. įkūrė savo kompaniją, kurioje yra dirbęs ir vienas kitas lietuvių juvelyras (Sigitas Virpilaitis, Žilvinas Bautrėnas), kad 1993 m. pelnė Amerikos metų jaunojo dizainerio vardą, buvo pastebėtas ir įvertintas užsienio profesionalų, kad jau 20 metų dirba su auksu ir brangiaisiais akmenimis – medžiagomis, kurios niekada nebuvo populiarios tarp Lietuvos juvelyrų.