Įvykiai: Skaityti visus Rašyti
Markeliūnienė

Savąjį pašaukimą suvokus

Vytautė Markeliūnienė
Ingrida Armonaitė. M.Raškovskio nuotrauka iš LNF archyvo

Seniesiems metams atsisveikinant

Vytautė Markeliūnienė
Petras Geniušas. Nuotrauka iš LNF archyvo
Šįmet bemaž sutapo ir advento, ir tikros žiemos pradžia, kai įprastą, o retsykiais gal ir inertišką norą kažko pasiklausyti, spėti nulėkti dar į kokį koncertą, spektaklį nustelbia ramios rimties būsena. Ir tada žvalgaisi po praėjusių ir besibaigiančių pastarųjų metų tėkmę, galvoji, ką pirmiausia apsakytum iš čia išvykusiam žmogui, kuriam svarbu, kaip klostosi muzikinio gyvenimo versmė brangiuose namuose. Ar ji tebesrauni, o gal sutinka pavojingų slenksčių, ar sūkuriuoja vis atsikartojančiais gestais?

Variacijos, aprėpusios gyvenimą

Vytautė Markeliūnienė
Ona Narbutienė
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžioji salė spalio 20 d. vakarą sunkiai begalėjo sutalpinti susirinkusiuosius į renginį šviesios atminties muzikologės Onos Narbutienės jubiliejinei sukakčiai.

Muzika kaip lakmusas

Vytautė Markeliūnienė
Asmik Grigorian (Siuzana) ir Kostas Smoriginas (Figaro). Nuotrauka iš LNOBT archyvo
Taip jau susiklostė, kad retokai Lietuvoje statomoms W.A. Mozarto operoms, ypač „Figaro vedyboms“, nekart buvo lemta tapti mūsų operos trupės gyvybę paliudijančiu spektakliu.

Ieškojimų dvasios paliesti

Vytautė Markeliūnienė
Ingrida Armonaitė
Praėjusių metų gruodį Filharmonijoje (Didžiojoje salėje ar Taikomosios dailės muziejuje) pagrečiui girdėjome keletą mūsų atlikėjų rečitalių. Ankstesnėje šio sezono pusmečio tėkmėje jų pasitaikydavo gerokai rečiau. Manyčiau, rimti rečitaliai Filharmonijos repertuare galėtų pulsuoti tolygiau, išlaikydami pusiausvyrą su kitų žanrų koncertais, sykiu išsaugodami vieną svarbiausių muzikinės dinamikos ir mūsų profesionalaus interpretacinio meno gyvastį paliudijančių formų.

Buvęs ir išlikęs autoritetu

Vytautė Markeliūnienė
Juozo Domarko diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestrasš LNF archyvo nuotrauka
Savoje profesinėje bendruomenėje būti tikru, pripažintu autoritetu - nelengvas dalykas, o išlikti juo jau užbaigus gyvenimo kelionę - neabejotinas nuveiktų darbų patvirtinimas, pasiekiamas retai kam. Tokiu autoritetu tapo kompozitorius, pedagogas Eduardas Balsys (1919-1984), kurį buvę studentai, kolegos, bendraminčiai ir šiandien prisimena kaip gyvą paliudijimą ryškios asmenybės, gyvuojančios dabartyje anaiptol nepasenusia kūryba, ypatingu pareigos jausmo suvokimu ir profesine, pedagogine etika.

Kruopštaus triūso rezultatas

Vytautė Markeliūnienė
Lietuvos muzikos istorija. Kn. 2: Nepriklausomybės metai 1918-1940. Sudarytojas ir ats. redaktorius A. Ambrazas. Vilnius, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, 2009, 800 p.

Vilniaus operos festivalio pradžia

Vytautė Markeliūnienė
M. Aleksos nuotrauka
Pirmasis Vilniaus operos festivalis, savo gyvavimo istoriją pradėjęs birželio 9 dieną, įrašė svarbų faktą ne tik į festivalių, bet ir į mūsų scenoje skambėjusių veikalų panoramos istoriją - pirmąkart Nacionalinėje operoje buvo atlikta Richardo Wagnerio iškilminga sceninė misterija „Parsifalis“.

Tobulai suvokta kompozicija

Vytautė Markeliūnienė
Bambergo simfoninio orkestro choras, Lietuvos kamerinis orkestras, solistai Ericas Stoklossa, Wiardas Witholdas ir dirigentas Rolfas Beckas M. Aleksos nuotr.

Atjaunėju, kai bendrauju su jaunais

Vytautė Markeliūnienė

Namų ilgesio dainius grįžta

Vytautė Markeliūnienė
Iki kompozitoriaus Juliaus Gaidelio (1909-1983) tikrojo šimtmečio - balandžio 5 dienos - dar yra pora mėnesių, bet vienas svarbiausių materialių ir dvasinių šio jubiliejaus akcentų jau skaitytojų rankose. Turiu galvoje Danos Palionytės parašytą monografiją „Julius Gaidelis - namų ilgesio dainius“ (Vilnius: „Petro ofsetas“, 2009, 247 p.), kurios sutiktuvės įvyko vasario 6 d. Lietuvos muzikos akademijoje, Juozo Karoso salėje.

Dar kartą Giacomo Puccini

Vytautė Markeliūnienė
Giacomo Puccini
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos 75 metų sukakčiai skirtų renginių šįmet būta nemažai, dalis jų - Nacionalinės filharmonijos scenoje vykę koncertai. Dar vienu jubiliejinių LMTA metų akcentu tapo lapkričio 30 d. Filharmonijoje įvykęs koncertas, parengtas Italų kultūros instituto, LMTA simfoninio orkestro, Dainavimo katedros ir Operos studijos studentų bei absolventų. Sykiu jame atsiliepta į kompozitoriaus Giacomo Puccini 150 metų jubiliejų - tad skambėjo vien šio autoriaus kūriniai.



« Atgal

Kiti raktiniai žodžiai