Savaitė

„Aljansas 2+1“ pradeda koncertinį sezoną

anonsai

iliustracija

Pirmą kartą Lietuvos muzikinėje padangėje suskambės garsios vokiečių firmos „Schimmel“ fortepijonai. Pirmą kartą Šv. Kotrynos bažnyčios scenoje susitiks du talentingi fortepijono meistrai, džiazo improvizacijos virtuozai Viačeslavas Ganelinas ir Anthony Colemanas. „Schimmel“ instrumentai atvežami iš Vokietijos specialiai šiam koncertui. Koncerte „Aljansas 2+1“ garsiems pianistams talkins perkusininkas Arkadijus Gotesmanas.

Apie maestro Viačeslavą Ganeliną prirašyta daugybė straipsnių. Gūdžiais sovietiniais 1961 metais, pačiame Vilniaus centre, Liudo Giros gatvėje, legendinėje „Žinijos“ draugijos salėje, prasidėjo septyniolikmečio jaunuolio kelias į džiazo muzikos aukštumas.

Ne veltui Viačeslavas Ganelinas laikomas Lietuvos džiazo pradininku. Neįmanoma suskaičiuoti festivalių, konkursų, koncertų, kuriuose jam teko dalyvauti. Daugiau kaip du dešimtmečius Viačeslavas Ganelinas su įvairiais muzikantais grojo Lietuvoje ir užsienyje. Didžiausias pripažinimas lydėjo vadinamojo Ganelino trio – V. Ganelinas, V. Čekasinas ir V. Tarasovas – pasirodymus. 1987 m. V. Ganelinas išvyko gyventi į Izraelį, daugiau nei dešimt metų yra Jeruzalės šokio ir muzikos akademijos dėstytojas. Nuo 1995 m. „Schimmel“ . Ganelinas dažnai lankosi Lietuvoje, muzikuoja vienas arba su saksofonininku Petru Vyšniausku ir būgnininku Arkadijum Gotesmanu.

Ir nors Arkadijus 15 metų jaunesnis už Viačeslavą, muzikuoja jie kartu jau daugiau nei 15 metų. Arkadijus Gotesmanas pagarsėjo būtent kaip laisvosios improvizacijos atlikėjas. Jis bando įvairius žanrus, rašo scenarijus muzikiniams performansams ir instaliacijoms, komponuoja muziką teatrui ir atlieka ją gyvai spektakliuose (pvz., „Stotis N mieste“, Oskaro Koršunovo „Oidipas karalius“). Muzikantas atlieka ir šiuolaikinę akademinę jam sukurtą muziką (Horatiu Radulescu, Fausto Latėno, Šarūno Nako, Anatolijaus Šenderovo). Jo įkvėpimo šaltiniais tampa kitos meno šakos. Tai liudija būgnininko išleistas solo albumas „J. Brodsky in Memoriam“, skirtas poetui Josifui Brodskui, projektas su poetu Rolandu Rastausku „Metimas“. Tarp reikšmingesnių pastarųjų metų Arkadijaus Gotesmano projektų – filmas „Susitikimas“ apie Lietuvos žydus (režisierius ir atlikėjas), spektaklis „Mano gyvenimas“ pagal Marco Chagallo eiles (idėjos autorius ir atlikėjas), nebylaus filmo „Kazanova“ įgarsinimas kartu su Čiurlionio kvartetu ir V. Ganelinu Nacionalinės filharmonijos salėje, koncertas „Vilnius – New York“ (F. London, A. Coleman, B. Jonse, P. Vyšniauskas).

1970 m. pirmą kartą pasirodęs Niujorko muzikos padangėje, Anthony Colemanas ir šiandien stebina naujomis kompozicijomis ir neparastu aktyvumu, virtuoziškai improvizuoja klavišiniais, trombonu, perkusija, o kartais ir balsu. Per savo muzikinę karjerą A. Colemanas yra muzikavęs su begale garsių džiazo atlikėjų – didžiuoju Johnu Zornu, gitaristu Elliotu Sharpu, triūbos meistru Dave’u Duoglasu, akordeonininku Guy’umi Klucevsky, gitaristu Marku Ribot ir daugybe kitų. Jo kūrinių yra užsakę ir atlikę tokie ansambliai kaip „Relache“, „The Crosstown Ensemble“, „TILT Brass Band“, „Bangona Can All-Stars“, „Kitchen House Blend“, atlikėjai Davidas Krakaueras, Guy’us Klucevsky.

A. Colemanas grojo „Sephardic Tinge“ trio ir „Selfhaters Orkestra“. Yra pristatęs savo kūrybą Sarajevo, Šiaurės jūros, Saalfeldeno festivaliuose, žydų kultūros festivaliuose Krokuvoje ir Vienoje. Išleido dvylika autorinių kompaktinių plokštelių, su draugais dalyvavo daugiau kaip šimto kompaktinių plokštelių įrašuose.

A. Colemanas – be galo aktyvus ir atviras meninikas. Būdamas gastroliuojantis muzikantas, jis spėja vesti šiuolaikinės improvizacijos kursą Naujosios Anglijos konservatorijoje, rengti seminarus ir meistriškumo pamokas tėvynėje ir Europoje.

Koncertu „Aljansas 2+1“ rugsėjo 20 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje savo sezoną pradeda viešoji įstaiga „Didysis aljansas“.

VšĮ „Didysis aljansas“ inf.