Muzika

„Pax et Bonum“

Tarptautinis sakralinės muzikos ir labdaros projektas

iliustracija
Vokalinė grupė „Ladysmith Black Mambazo“

Šventasis Pranciškus – žmogus, sutikęs Dievą. Tas susitikimas pakeitė jo gyvenimo kryptį nuo atsiribojimo, nuo luominio uždarumo į kito ir kitokio ieškojimą. Jis sutiko daugybę žmonių savos žemės keliuose, slėniuose, miestuose ir miesteliuose. Jis kalbėjosi su daugeliu ir kiekvienu iš jų. Tai buvo jo Geroji Naujiena, Jėzaus Kristaus žinia, jo Pax et Bonum.

Toks ir mūsų susitikimų kelias didelėse bažnyčių erdvėse ir mažuose miesteliuose, miestų koncertų salėse ir uždarumo tvirtovėse. Kad visa įveiktume ir tartume: ramybė Jums ir gerumas, žmonės mielieji!

Pranciškoniškos dvasios tarptautinis sakralinės muzikos ir labdaros projektas „Pax et Bonum“ (lotyniškai – „taika ir gėris“) propaguoja įvairių krikščioniškųjų ir judėjų tradicijų muziką, aukštąjį profesionalųjį meną priartindamas prie žmogaus, kuris dėl įvairių aplinkybių negali patekti į elitines sales. „Pax et Bonum“ – tai nemokamų koncertų, kuriuose dalyvauja aukščiausio lygio atlikėjai, ciklas, kurį pavadinome „Didžiaisiais susitikimais“, ir nemažai koncertų, „mažųjų susitikimų“ provincijos miesteliuose, kolonijose, kalėjimuose.

Pirmasis „Pax et Bonum“, kuris vyko 2006 metais, sulaukė didelio žiūrovų dėmesio bei gero įvertinimo. Per dvi savaites įvyko beveik 30 renginių. Buvo surinkta lėšų Pakutuvėnų reabilitacijos centrui. Festivalyje dalyvavo vokalinis kvartetas „Tenores di Bitti „Mialinu Pira“ (Italija), vyrų choras „Rustavi“ (Gruzija), Niujorko sinagogų kantorius Gerardas Edery (JAV). Festivalį atidarė kompozitoriaus Algirdo Martinaičio kūrinių vakaras, o užbaigė vieno garsiausių šiuolaikinės Europos muzikos kūrėjų Arvo Pärto muzikos koncertas, kuriame grojo Sauliaus Sondeckio vadovaujamas tarptautinis kamerinis orkestras, dainavo Vilniaus savivaldybės choras „Jauna muzika“, vadovaujamas Vaclovo Augustino. Visi koncertai vyko perpildytose bažnyčiose, didžiuosius koncertus filmavo Lietuvos televizija.

Projektą siekiama padaryti tradiciniu, tad antrasis „Pax et Bonum“ vyks šių metų rugsėjo 17 – spalio 25 dienomis. Projekto svečiai: vienas geriausių Ukrainos chorų – Kijevo Pečiorų Lauros vienuolių choras, pasaulinio garso vokalinė grupė iš Pietų Afrikos Respublikos – „Ladysmith Black Mambazo“ (4-ių pasaulio aukščiausių muzikinių apdovanojimų „Grammy“ laimėtojai, 11 kartų nominuoti), žymus trimitininkas Paulas Brody ir jo judėjų džiazo projektas „Sadawi“ (Berlynas, Niujorkas), klezmerių muzikos ansamblis „Di Galitzyaner Klezmorim“ iš Lenkijos. Lietuvos menininkų jėgomis bus atgaivinti išskirtinės asmenybės, XII amžiuje gyvenusios mokslininkės, mistikės ir vizionierės Hildegardos muzikiniai kūriniai ir religinės vizijos. Atidarymo renginyje „Muzikinės vizijos pagal Hildegardą iš Bingeno“ dalyvaus „Naujų idėjų kamerinis orkestras“ (vad. Gediminas Gelgotas), choras „Langas“ (vad. Rita Kraucevičiūtė), Kauno šiuolaikinio šokio teatras „Aura“ (vad. Birutė Letukaitė) bei aktorė Virginija Kochanskytė.

Festivalio pabaigoje bus surengtas didelis koncertas – labdaros akcija „Taika ir gerumas“, kuriame dalyvaus mūsų šalies atlikėjai kartu su žvaigždėmis iš PAR – „Ladysmith Black Mambazo“. Koncertą tiesiogiai transliuos Lietuvos televizija.

Renginiai vyks Vilniaus Bernardinų, Kauno Šv. Jurgio bažnyčiose, Vilniaus choralinėje sinagogoje, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre bei Kauno halėje. Daugiau informacijos: paxetbonum.bernardinai.lt.

Projekto rengėjų inf.