Kinas

Rugpjūčio kino žemėlapis

Kur galima nukeliauti atsidūrus kino teatre

iliustracija
„Rudens puota“

„7 meno dienos“ rugpjūtį atostogaus. Apskritai žmonėms būdinga planuoti atostogas, vykti į svetimus kraštus, gulinėti paplūdimiuose, skaityti lengvas arba protingas knygas. Radijas „Svoboda“ neseniai skyrė laidą vasaros skaitiniams. Radijo bendradarbiai pasakojo, ką skaitys per atostogas. Kad ir kaip būtų keista, dauguma skirs laiką rimtoms knygoms, kurioms nelieka jėgų intensyviai dirbant. Pasirodo, širdžiai mielus detektyvus renkasi ne visi. Lietuvių platintojai, regis, mano atvirkščiai – jie įsitikinę, kad vasarą niekas nežiūri rimtų filmų. Išimtis tik „Planeta“, išleidžianti į ekranus žavų estų perliuką „Rudens puota“. Kas sudarinėja knygų sąrašus, o kas – filmų. Atostogas galima praleisti ir kino teatre. Juk ne vienam susikaupė ir ilgokas iki šiol nepasižiūrėtų filmų sąrašas. Pabandžius sudaryti rugpjūčio filmų žemėlapį, paaiškėjo, kad kelionių maršrutai gali būti įspūdingi ir neiškėlus kojos iš tamsios ir vėsios kino salės. Svarbiausia – tie maršrutai visai nepavojingi. Bent jau atostogaujančiojo sveikatai.

Paryžius

Visi keliai vasarą veda į Prancūzijos sostinę. Taip atsitiko ir filmo „Dvi dienos Paryžiuje“ („2 Days in Paris“, Prancūzija, Vokietija, 2007) herojams. Prancūzė Marion ir amerikietis Džekas nusprendžia „atgaivinti“ savo meilę ir išsirengia pakeliauti po Europą. Paryžiaus jie negali aplenkti, nes čia gyvena Marion tėvai, kurie yra liberalai ar net anarchistai, bet, deja, nemoka angliškai... Pagrindinį vaidmenį sukūrusi Julie Delpy yra ir filmo režisierė. Ji taip pat jau senokai gyvena Amerikoje, todėl turi ką papasakoti apie kultūrų susidūrimus. „Dvi dienos Paryžiuje“ – šeimyninis filmas. Jo intonacija specifiška – juk vaidina Delpy tėvai ir sesuo. Tačiau režisierė kratosi filmui lipdomos „romantiškos komedijos, kurios veiksmas vyksta Paryžiuje“ etiketės: „Nepasakyčiau, kad tai romantiška komedija. „Dvi dienos Paryžiuje“ labiau yra komedija, nei romantiška. Kovojau už „niūriąją“ šio filmo pusę ir už šiek tiek politiškus komentarus. Filme kiekvienas suras ką nors nemalonaus – vyrai, moterys, prancūzai, amerikiečiai ir pan.“ Nuo rugpjūčio 1 d.

Prancūzijos Rivjera

Visi žino, kad kriminalinių komedijų kūrėjai mėgsta Prancūzijos Pietus. Sukčiai – taip pat. Apie juos prancūzai sukūrė daugybę juostų, bet Erico Besnard’o „Lengvi pinigai“ („Cash“, Prancūzija, 2008) labiau primena amerikietiškas, kurių pabaigoje žiūrovų laukia netikėta atomazga. Pagrindinis filmo herojus Kešas nori atkeršyti už nužudytą brolį, bet surezga tokią aferą, kad jo kerštą papildys dideli pinigai. Režisierius seka senomis policinių filmų tradicijomis, todėl filme nėra atviros prievartos. Užtat personažai elegantiški ir turi humoro jausmą. Sukčiai yra išmintingi, moterys – gražios ir klastingos, policininkai – dažniausiai kvaili. Peizažai ir interjerai alsuoja visais Rivjeros (tarp Nicos ir Monako) malonumais, saule ir prabanga. Pasirodo, būti sukčiumi – visai malonu. Juolab kad režisieriaus tikslas buvo „šampaniškas“ filmas. Tad viskas priklausys nuo žiūrovų smegenų – kiek burbuliukų jie sugeba pakelti. Pagrindinius vaidmenis sukūrė Jeanas Dujardinas, Jeanas Reno ir Valeria Golino. Nuo rugpjūčio 22 d.

Talinas

Jei boditės tradicinėmis turistinėmis grožybėmis, geriausia išsirengti į Taliną. Vienas filmo „Rudens puota“ („Sügisball“, Estija, 2007) personažų yra nykus, bet todėl kai kam gal net ir egzotiškas sovietinių daugiabučių kvartalas miesto pakraštyje. Šeši filmo herojai – jo gyventojai. Posovietinės transformacijos dešimtmečiai pakeitė tų žmonių gyvenimus – vienus nusmukdė, kiti sugebėjo išsikapstyti. Bet, matyt, nepasikeitė jų vienatvė, nesugebėjimas atsiverti kitam. Vienatvė tapo tik apčiuopiamesnė ir beviltiškesnė. Herojai murkdosi savo tikrovėje ir tarsi išganymo laukia meilės ar slaptų, vis dar nepalaidotų svajonių tapti menininkais, kūrėjais išsipildymo. Keista, bet jų nyki kasdienybė parodyta taip, kad atrodo kupina neįtikėtino absurdo. Ko gero, iš šalies taip atrodo kiekvieno bent kiek jautresnio piliečio gyvenimas, bet jaunas režisierius Veiko Õunpuu sugebėjo tai atskleisti juodu humoru paženklintame savo filme. Jaunatviškas „Rudens puotos“ maksimalizmas neliko nepastebėtas – pernai Venecijoje filmas buvo apdovanotas programos „Horizontai“ pagrindiniu prizu. Nuo rugpjūčio 1 d.

Niujorkas ir Škotija

Romantinės komedijos „Kaip pavogti nuotaką“ („Made of Honor“, JAV, 2008) herojė dailėtyrininkė Hana (Michelle Monaghan) susirengia iškeisti Niujorką į Škotiją. Škotijoje jos laukia idealus jaunikis – hercogas, pilies paveldėtojas, turtingas ir stiprus viskio fabrikantas. Dėl jo meilės ir, sakyčiau, dėl fantastiškų laukinės gamtos vaizdų Hana pasirengusi atsisakyti geriausio draugo Tomo (Patrick Dempsey). Ji myli Tomą nuo pat jų pažinties koledže. Tačiau Tomas to nepastebi ir keičia merginas kaip anksčiau hercogai keisdavo pirštines. Regis, jis netrukus pakartos visas savo šešiskart vedusio tėvo (paskutinis neseniai mirusio režisieriaus Sidney Pollacko vaidmuo) klaidas. Pasibaigusi sužadėtuvėmis dalykinė Hanos kelionė priverčia Tomą suprasti, kad nebebus su kuo vaikščioti po nuostabias Niujorko senienų parduotuves ir kinų restoranėlius, plepėti Centriniame parke ir apskritai jaustis ne tik žvaliu turtingu eržilu, bet ir tikru draugu. Tomas nusprendžia veikti... Nuo rugpjūčio 8 d.

iliustracija
„Dvi dienos Paryžiuje“

Niujorkas

Briano Robbinso komedijoje „Keistuolis Deivas“ („Meet Dave“, JAV, 2008) Eddie Murphy vaidina žmogaus formos kosminį laivą, kuriuo į Žemę atvyksta šimtas miniatiūrinių svetimos civilizacijos atstovų. Žinoma, jie nusileidžia žmonių pasaulio centre – Niujorko Centriniame parke. Ateivių vadą taip pat vaidina Murphy. Nuo rugpjūčio 29 d.

Niujorkas

Jei filmo veiksmas nukelia į Niujorką, matyt, be Centrinio parko neįmanoma apsieiti. Būtent čia talentingas filmo „Muzika suradusi mus“ („August Rush“, JAV, 2007) herojus Augustas Rašas sutinka paslaptingąjį nepažįstamąjį, pakvietusį jį kelionėn. Augustas užaugo našlaičių prieglaudoje, tačiau jis tiki, kad tėvai nenorėjo jo palikti. Atradęs muziko talentą, Augustas tikisi, kad tėvai, išgirdę jo sukurtą simfoniją, iškart atpažins savo sūnų. Garsaus režisieriaus dukra Kirsten Sheridan nebijo būti sentimentali. Filme vaidina gerokai ūgtelėjęs Freddie Highmore’as, Keri Russell, Jonathanas Rhys-Meyersas, Robinas Williamsas. Nuo rugpjūčio 22 d.

Niujorkas, Bukareštas

Vasara be vėsių siaubo filmų nebūtų vasara. Alexandre’as Aja siaubo filmą „Veidrodžiai“ („Mirrors“, JAV, 2008) kūrė Niujorke ir Bukarešte. Apleistuose milžiniškuose Bukarešto pastatuose buvo filmuojami didelio prekybos centro interjerai. Niujorke – parduotuvę supančios gatvės. Filmo herojus – buvęs policininkas (Kiefer Sutherland), tapęs apsaugininku, – atranda, kad parduotuvės veidrodžiai sugeba atskleisti didžiausias žmonių ydas... Nuo rugpjūčio 15 d.

Žemės centras

„Kelionė į Žemės centrą“ („Journey to the Center of the Earth“, JAV, 2008), ko gero, ne vienam bus sugrįžimas į vaikystę, nes Erico Brevigo filmas sukurtas pagal Jules’io Verne’o romaną. Filmo herojus yra profesorius Trevoras Andersonas (mumijų ieškotojas Brendanas Fraseris), kurio hipotezėmis niekas netiki. Būdami ekspedicijoje Islandijoje Trevoras, jo sūnėnas Šonas ir gidė Hana atsidūrė nežinomybėje – neatrastuose pasauliuose, neįtikėtinose aplinkybėse ir pavojuose. Viena yra tikra: atsidūrus 6 kilometrų Žemės gelmėje gali atsitikti bet kas. Reikia viltis, kad kelionės nesugadins naujausios 3D technologijos, juolab kad filmas buvo kurtas ne tik studijos erdvėje, bet ir Islandijoje bei Kanadoje. Nuo rugpjūčio 15 d.

Kinija

Nors Kinijos rugpjūtį bus pilna visuose ekranuose – Olimpiada visada turi daug gerbėjų, – be abejo, atsiras ne vienas žiūrovas, įpratęs keliauti paskui mumijas. Robo Coheno „Mumija: drakono imperatoriaus kapas“ („The Mumy: Tomb of the Dragon Emperor“, JAV, 2008) – tipiškas atostogų filmas. Jis pakvies nebe į Egiptą, o į Kiniją. Brendanas Fraseris domisi mumijomis jau trečią kartą. Viename interviu jis prisipažino skaudžiai pajutęs, kad šalia nebėra aktorės Rachel Weisz. Matyt, jai nusibodo mumijų paieškos, todėl vaidmuo atiteko Mariai Bello. Taip pat filme pamatysime spardymo menų meistrus Michelle Yeoh ir Jetą Li. Nuo rugpjūčio 1 d.

Šnipų pasaulis

„Ieškokit Gudručio!“ („Get Smart“, JAV, 2008) kadaise buvo populiarus amerikiečių serialas, pašiepęs filmus apie Bondą. Nors filmai apie Bondą vis „realistiškėja“, „Ieškokit Gudručio!“ kūrėjai perkels į sąlygišką pasaulį, kurį nori valdyti dvi visiškai priešingų pažiūrų grupuotės.

Tvarkingam „Kontrolės“ analitikui Gudručiui (Steve Carell) teks susikauti su teroristus remiančia organizacija, kuri vadinasi „Chaosas“. Tačiau vieno Gudručio niekad nebūna gana. Todėl jam padės kylančios žvaigždutės Anne Hathaway vaidinama žavioji agentė 99. Režisierius Peteris Segalas. Nuo rugpjūčio 22 d.

Pragaras Žemėje

Garsiam Meksikos režisieriui Guillermo Del Toro („Fauno labirintas“), matyt, dar nenusibodo komiksai. Filme „Pragaro vaikis: aukso armija“ („Hellboy II: The Golden Army“, JAV, 2008) jis grįžta prie savo paties ekrane sukurto Pragaro vaikio (Ron Perlman). Šįkart dviem pasauliams priklausančio pabaisos laukia kova su kerštingu tamsos kunigaikščiu – milžinišku troliu, panorusiu valdyti Žemę. Sakoma, kad Pragaro vaikio legenda – tai auklėjimo pergalės prieš prigimtį paradigma. Įdomu, kas ką auklėja. Nuo rugpjūčio 22 d.

Indija

Kelios sovietinių žiūrovų kartos žavėjosi indų filmais. Verkė, jaudinosi kartu su herojais, žavėjosi gražuolėmis ir gražuoliais, klausėsi dainų ir mokėsi pilvo šokių. Sakoma, kad indų filmų pajamos išlaikė sovietų kiną. Dabar, kai Bolivudas darosi vis populiaresnis plačiame pasaulyje, dainuojantis ir šokantis kičas grįžta ir pas mus. Kas jį žiūrės? Pagyvensim – pamatysim.

Bet ir indų filmai taip pat tapo atviresni pasauliui. Imtiazo Ali „Kai mes susitikome“ („Jab We Met“, Indija, 2007) – populiarios amerikiečių Robo Reinerio komedijos „Kai Haris sutiko Salę“ (1989) perdirbinys, tad įvairių meilės nesusipratimų, išsiskyrimų ir sugrįžimų tikrai nepristigs. Dainų ir šokių – taip pat. Nuo rugpjūčio 8 d.

Parengė Ž. P.