Dailė

In Focus

Pirmasis tarptautinis meninės fotografijos festivalis Vilniuje

Eglė Deltuvaitė

iliustracija
Bogdan Konopka. Iš serijos „Kinija – pilkumos imperija“. 2003–2007 m.

Mane visada žavėdavo festivaliai – galimybė vienu metu įsitraukti į koncentruotų renginių sūkurį. Jie tampa tos kultūros srities ir jos gerbėjų, kuriems rengiami, švente. Atvažiuoji, imi į rankas programą, žemėlapį ir pirmyn...

Šis rugsėjis Vilniuje turėtų tapti meninės fotografijos švente. Pirmą kartą daugumoje Vilniaus galerijų vyks meninės fotografijos parodos, autorių pris(is)tatymai, kūrybinės dirbtuvės, photosessions vakarai, bus išleistas festivalio katalogas.

Idėja, kilusi prieš pusantrų metų, materializuojasi. Per tą laiką ji kito, festivalio struktūra tai plėtėsi, tai siaurėjo, ambicijos pristatyti užsienio fotografijos ikonas, veikiamos įvairių aplinkos veiksnių, tai stiprėdavo, tai silpnėdavo. Parodų formatai, lydintys renginiai keitėsi, diskusiniai klausimai, ko, kada ir kaip reikia Vilniui, jo gyventojams ir svečiams, iki šiol neatsakyti. Tačiau laikas, finansai ir, žinoma, procese dalyvaujantys žmonės lėmė tai, ką turime dabar: per dešimt meninės fotografijos projektų, kūrybines dirbtuves „Galerijos akademija“ bei neformalių diskusijų, filmų ir fotografinių projektų peržiūrų platformą photosessions – pirmąjį tarptautinį Vilniaus fotografijos festivalį „In Focus“.

Rugsėjo 2 d. galerijoje „Vartai“ atsidarys pirmoji festivalio paroda, skirta šiuolaikinei Skandinavijos fotografijai. Jos kuratorius Kimmo Lehtonenas, garsėjantis įdomiais ir stambiais fotografijos projektais, pristatys itin įdomius pasaulyje meninės fotografijos srityje lyderiaujančių šalių autorius.

Jau kitą dieną Vilniaus grafikos centro galerijoje „Kairė–dešinė“, bendradarbiaujant su Goethe’s institutu Vilniuje, bus pristatytas Vokietijos agentūros „Ostkreuz“ fotografų projektas „Vokietijos vaizdai – 8 fotografijos požiūriai“. Vokietijos fotografai, kaip visada, pasižymi specifine stilistika ir požiūriu į aplinką. Tai nebus reprezentacinė fotografinė Vokietijos apžvalga, tai – veikiau skirtingų strategijų ir požiūrių į susiklosčiusią padėtį Vokietijoje suma.

Netrukus po to Vilniaus rotušė turėtų atsiverti Lietuvos klasikinės fotografijos parodai, o rugsėjo 8 d. galerijoje „Akademija“ atsidarys Paryžiuje gyvenančio lenkų kilmės fotografo Bogdano Konopkos paroda „Kinija – pilkumos imperija“. Tai – penkių fotografo kelionių į Kiniją ir septynių mėnesių darbo projektas, kurio pristatymu Lietuvoje rūpinasi ir Prancūzų kultūros centras. Paroda unikali ne tik savo nuotaika, bet ir tuo, kad tai – vienetiniai darbai.

iliustracija
Ola Buczkowska ir Aleksandra Bregula. Iš ciklo „Ištekėjusios moterys“. 2005 m.

Antrą rugsėjo savaitę (rugsėjo 11 d.) galerijoje „Arka“ atsidarys didelė Lietuvos ir užsienio fotomenininkų paroda „Aš tarp jų“. Šios parodos tikslas – atverti galimybę atsakyti į klausimą, kaip skirtingų autorių skirtingi projektai, atsidūrę bendroje erdvėje, kuria naują tų pačių projektų kontekstą ir veikia žiūrovo suvokimą. Kaip vienas projektas veikia kitą, kaip erdvė arba kuratorius papildo arba pakeičia pirminę autoriaus idėją.

Festivalio metu bus pristatytas ir Varšuvos galerijos „Program“ menininkių Olos Buczkowskos ir Aleksandros Bregulos projektas „Ištekėjusios moterys“. Parodoje, kuri yra ir pirmas fotografių bendras darbas, dvigubuose autoportretuose atsiskleidžia santykiai tarp jų, kaip moterų, draugių ir menininkių. Intymų projektą, kurį sudaro trisdešimt fotografijų ir videoinstaliacija, festivaliui pasiūlė Lodzės meno centras, o padėti įgyvendinti sutiko Lenkų kultūros institutas Vilniuje.

Lilio (Prancūzija) fotografijos festivalio „Transphotographiques“ portfolio peržiūrų metu į festivalį pakviestos ir dvi jaunos Prancūzijos menininkės: Emilia Stefani-Law („Calestienne“, 2006) ir Veronique Hequet-Grotard („Tarp savęs: portretai savęs atradimui“, 2005). Abu projektai įdomūs ne tik iš meninės fotografijos perspektyvos, bet ir kaip išgyvenimo, tam tikrų gyvenimo situacijų „įveikimo“, sprendimo būdų atradimas.

Be parodų, rugsėjo 25–27 d. vyks kūrybinės dirbtuvės „Galerijos akademija“. Renginio vadovas Vytautas Michelkevičius kviečia menininkus diskusijai apie tai, kas yra galerija, kaip, kodėl ir kokių kūrinių rinkinys virsta paroda, koks fotografijos vaidmuo galerijoje, kaip veikia fotografijos kūrimo, suvokimo ir sklaidos mechanizmai. Dirbtuvėse kviečiami dalyvauti jauni menininkai, kurių mintys, idėjos bei darbai bus pristatyti išleistame kataloge.

Festivalio metu vyks ir photosessions vakarai. Idėja kilo dalyvaujant džiazo festivaliuose, kai po oficialiųjų koncertų vyksta neformalūs vakarai, pratęsiantys ir savotiškai papildantys festivalio programą, neretai tampantys būtent ta vieta, kur mezgasi naujos idėjos ir bendri projektai, lemiantys ateities festivalių formą ir turinį. Taip ir čia bus rodomi įvairiais aspektais su fotografija susiję filmai, vyks portfolio peržiūros, tikėtina, ir diskusijos, bus dalijamasi patirtimi.