Muzika

TATĀ festivalis

kronika

Liepos 5–13 dienomis abipus Salanto upės prie Kretingos, Platelių, Plungės ir Skuodo kelių kryžkelės, jau nuo 1565 metų rašytiniuose šaltiniuose minimame Salantų miestelyje, vyko Vilniaus kamerinės muzikos fondo organizuotas I TATĀ festivalis (festivalio pavadinimo vertimą žr. Žemaičių–lietuvių kalbų žodyne).

Kultūros rėmimo fondo paremtu festivaliu siekta profesionalaus meno puoselėjimo, jo tikslingo, nuoseklaus populiarinimo. Jis turėtų virsti ne tik pavienių kūrėjų ambicija, bet būtinybe, reikalaujančia kuo platesnio sričių susivienijimo. Kitas festivalio tikslas – meniniais procesais gyvinti erdves, kurios grąžina į kontempliacijos ritmą, stabdo pašėlusį gyvenimo ritmą, oponuoja vartotojiškai kultūrai. Pasak organizatorių Šarūno Kačiono ir Rūtos Domarkaitės, Salantai pasirinkti ne atsitiktinai. Išskirtine dvasine kultūra cirkuliuojančios Orvidų sodyba, nedidelė neogotikinė koplytėlė ant vadinamojo Gaidžio kalno, kur, anot padavimų, ir prasidėjo senieji Salantai, senasis miesto parkas, iš visų pusių keliautojus pasitinkantys į dangų apie 70 metrų kylantys Šv. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčios bokštai – tai erdvės, kurios pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metais suvaidino itin reikšmingą vaidmenį daugelio žmonių dvasinių ieškojimų kelyje. Su Viliaus Orvido asmenybe priešakyje formavosi ištisa estetinė savivoka, mezgėsi gamtos ir kūrybos dialogas, buvo nesigėdijama jautrumo žmogui ir tokios kūrybos, kuri, pasak paties Viliaus, ne pavergia, o išlaisvina.

Salantų, aplinkinių miestelių ir kaimų gyventojams bei svečiams festivalis dovanojo įsimintinus susitikimus su kūrėjais ir atlikėjais. Gausios publikos ir šilto priėmimo sulaukė TATĀ festivalio kamerinio orkestro (dir. Vytautas Lukočius) paruošta programa, saksofonininko Petro Vyšniausko suburta džiazo komanda. Orvidų sodybos akmeniniame amfiteatre neįprastai suskambo Š. Kačiono vadovaujamo ansamblio „Vilniaus fagotynas“ koncertas su dinamišku repertuaru nuo baroko iki džiazo bei profesoriaus Juozo Rimo atliekama meditatyvi tautinė daina. Apie istoriją poetiniu žodžiu ir įspūdžiais iš kūrybinio proceso J. Vaikaus filmo „Vienui vieni“ peržiūroje dalijosi aktorius Saulius Balandis.

Festivalio koncertai pasiekė ir kitą unikalią Žemaitijos vietovę – Susitaikinimo sodybą Pakutuvėnuose (Plungės raj.).

Festivalio inf.