Muzika

Sapiegų strėlė

iliustracija
Dž. Barysaitės nuotr.

Lietuvos Prezidento Valdo Adamkaus vardu Prezidento kanceliarijai pakvietus kultūros, mokslo ir spaudos atstovus į „vertingo ir itin reto XVI a. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje sukurto meno kūrinio dovanojimo Lietuvai ceremoniją“, įvyksiančią birželio 12 d., iškilminga paslapties atmosfera tvyrojo Baltojoje salėje iki pat ceremonijos pradžios. Pirmiausiai paaiškėjo donatoriai, IKI prekybos tinklo savininkai Belgijos piliečiai George’as Emmanuelis, Oliveris ir Nicolas Ortizai, o po to iš juodo futliaro buvo išimta ir dovana – sidabrinė paauksuota taurė, apjuosta įmantriu ornamentu su slavišku įrašu ir papuošta Sapiegų giminės herbu Lapinu.

Ta pati, kurią Londono „Christie’s“ aukcione pernai nužiūrėjo Lietuvos muziejininkai, niekaip neįstengę jos įpirkti, ir kuri lapkričio mėnesį buvo parduota neįvardytam asmeniui. Toks intriguojantis šios kultūros vertybės kelias į Lietuvą.

Taurės istorinė ir meninė vertė, matyt, nekelia abejonių, – ji žinoma nuo XX a. pradžios, minima taikomosios dailės leidiniuose. Be abejo, ji susilauks išsamaus mūsų dailės istorikų vertinimo, bet ir dabar aišku, kad tai unikalus LDK istorijos eksponatas. Juk šimtmečių vėtros išblaškė, sunaikino materialinį Kunigaikštystės palikimą, mūsų muziejuose sukaupta tik labai nedidelė jo dalis, turime vos vieną kitą taikomosios dailės kūrinį, kurio istorinė priklausomybė LDK būtų tokia akivaizdi, kaip šios taurės. Sapiegų strėlė daro jos vertę sunkiai įkainojamą.

Tai pabrėžiama ir dovanojimo akte. Broliai Ortizai dovanoja taurę Lietuvai ir įteikia Jo Ekscelencijai Lietuvos Prezidentui Valdui Adamkui, vertindami Sapiegų giminės nuopelnus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raidai, diplomatijai, religinei tolerancijai, švietimui, kultūros plėtrai ir teisinės valstybės įtvirtinimui bei suprasdami 1560 m. sukurtos ir Sapiegų giminei priskiriamos taurės neįkainojamą istorinę, meninę ir kultūrinę vertę Lietuvai.

Sykiu prašoma, kad taurė būtų prieinama Lietuvos visuomenei, eksponuojama Valdovų rūmuose įkurtame muziejuje, o iki tol būtų perduota laikinam saugojimui Lietuvos dailės muziejui ir eksponavimui jo padalinyje – Taikomosios dailės muziejuje, kad taurės eksponavimo būdas, vieta ir forma kiekvienu atveju būtų suderinti su dovanotojais ar jų palikuonimis, prie ekspozicijos pateikiant tinkamą nuorodą į dovanotojus.

Broliai Ortizai, susiję su Lietuva jau 17 metų, žengė šį žingsnį „būdami dėkingi Lietuvai ir Lietuvos visuomenei už atvirumą ir geranoriškumą“, dovanojimo akto tikslais nustatę vieno lito simbolinę piniginę taurės vertę. Ką čia daugiau bepridursi? Nebent tai, kad kitiems mūsų verslininkams, prekybos tinklų savininkams tai sunkiai suvokiamas pavyzdys. Išties, žodžiais, o ne žygiais ...

7MD inf.