Lincas – Vilniaus partneris 2009-aisiais

Programa fiksuota 90 procentų

„Lincas – Europos kultūros sostinė 2009“ pristatė antrąjį programos sąsiuvinį

Judith Lewonig

iliustracija

Antruoju programos sąsiuviniu Lincas, Vilniaus partneris Europos kultūros sostinės metais Austrijoje, jau pristatė 90 procentų būsimos programos.

Bendrovės „Linz09“ direktorius Martinas Helleris antrąjį programos sąsiuvinį pavadino „kiaušinio tryniu“ (t.y. programos esme), atitinkamai jo viršelį puošia simbolinė kiaušinienė su kableliu, kūrybiškas „Linz09“ logotipo variantas.

„90 procentų programos jau fiksuota. Nustatyti bemaž visi terminai, tereikia pagludinti kai kurių projektų turinį“, – sakė Martinas Helleris, pristatydamas programos sąsiuvinį Lince ir Vienoje. Nė vienai ankstesnei Europos kultūros sostinei nėra pavykę likus geram pusmečiui iki kultūros sostinės metų taip konkrečiai pristatyti projektų, pabrėžė Linco vicemeras Erichas Watzlis; jis tikisi, kad kultūros sostinės metais turistų srautas padidės 20 proc., o paskui turistų skaičiaus prieaugis sudarys 5–10 procentų. Meras Franzas Dobuschas patvirtino, kad „pamažu gimsta deramas bendras projektas“.

Programos sąsiuvinio puslapiai pristato 150 renginių, vyksiančių 2008 ir 2009 metais. Renginių spektras driekiasi tarp dviejų polių: Linco ir jo praeities bei Linco ir jo internacionalumo; paskelbti 329 juose dalyvausiantys menininkai iš 43 šalių. „Kad ir kokie būtų žanrai, temos ir sritys, projektai siejami ir su Lincu bei regionu, ir su Europa bei pasauliu – Lincas pademonstruos kultūrinę įvairovę“, – sakė Martinas Helleris.

Kai kurie projektai primena nacionalsocialistinę Linco, laikyto „gimtuoju ir privilegijuotu“ Adolfo Hitlerio miestu, praeitį: nacionalsocialistinės kultūros politikos pėdsakais pavedės paroda „Fiurerio kultūros sostinė“ Linco pilies muziejuje (2008 rugsėjis – 2009 balandis). Su anų dienų istorija susijęs projektas „In situ“: planuojama pažymėti 64 nelabai žinomas nacių nusikaltimų vietas ir papasakoti su jomis susijusius žmonių likimus, pavyzdžiui, apie dvi darbininkes, pakartas už tai, kad pavogė pieno.

„Teatro džiaugsmas“ (taip pavadinta visa su teatru susijusi programa) prasidės nuo pat Europos kultūros sostinės metų pradžios (sausio vidurys – vasario vidurys), o paskui tęsis vasarą (liepos pabaiga – rugpjūčio pabaiga) viešose erdvėse: parkuose, kiemuose, aikštėse. Pomėgį teatrui turėtų paskatinti vietiniai pastatymai, užsakyti kūriniai ir svečių gastrolės, pavyzdžiui, pagarsėjusi Jérome’o Belo produkcija „The Show Must Go On“. Belgų teatro režisierius Lukas Percevalis filme „Paslėptas miestas“ vedžios po Linco požeminius tunelius, norėdamas iškelti į dienos šviesą „tamsiąją Linco pusę“.

Vadovaudamasi moto „Kultūros sostinė taps mokyklų sostine“ bendrovė „Linz09“ kviečia miesto ir Aukštutinės Austrijos moksleivius bei mokytojus padirbėti savo mokyklose su garsiais regiono ir užsienio vaizduojamojo meno atstovais. Ateinančių mokslo metų pabaigoje šio darbo rezultatai bus pristatyti visuomenei.

Į muzikinę programą įtrauktas Europos jaunimo muzikos festivalis, kuriame laukiama per 8 tūkst. dalyvių. Nuo 2009 m. gegužės iki rugsėjo „Cirku“ pavadintoje medžio palapinėje įvyks apie 100 įvairiausių stilių muzikinių koncertų, koncertuos ir bendrovės „Linz09“ sudaryta nauja muzikantų grupė „Ensemble09“.

Pasak kompozitoriaus Peterio Androscho, atsakingo už muzikinę programos koncepciją, Lincas ketina ištisus metus būti „girdimas miestas“. Jis paskelbė kampaniją už demokratišką ir žmonėms palankią viešą akustinę erdvę. Pagal „Linco chartiją“, prie kurios gali prisijungti ir kiti miestai, ateityje Lincas turi tapti pavyzdiniu akustiniu Europos miestu.

Per visą kultūros sostinės vyksmą nuo 2008 m. lapkričio iki 2010 m. sausio Linco Marijos katedros bokšto kambarėlis taps ramybės sala, jame budės „bokšto atsiskyrėlis“. Savanoriai atsiskyrėliai po savaitę tylėdami gyvens bokšte. Kartą per dieną atsiskyrėlis arba atsiskyrėlė nusileis žemyn, kad kartu patylėtų su katedros lankytojais.

Jau pakeliui į Lincą svečiai turi nusiteikti, kad vyksta į kultūros sostinę. Nuo šių metų gruodžio 17 d. į miestą vedančių plentų nuorodose žodis „Lincas“ bus užrašyta ne tik lotyniškais, bet ir, pavyzdžiui, kinų bei armėnų rašmenimis.

Bendrovė „Linz09“, atsakinga už visos programos sukūrimą ir įgyvendinimą, disponuoja 60 mln. eurų (po trečdalį jų skyrė miestas, žemė ir federacija). Dar apie 260 mln. eurų sudaro infrastruktūrinės investicijos, kaip antai „Ars Electronica Zentrum“ išplėtimas ir pietinio Pilies muziejaus fligelio atstatymas.

Šiemet, kaip ir praėjusiais metais, susidomėjimą kultūros sostine turi paskatinti keletas renginių. Vienas jų – „Gelmių svaigulys“ (Tiefenrausch) – nuo gegužės pabaigos iki liepos vidurio nuves lankytojus į požeminį tunelių, rūsių ir bažnyčių kriptų Lincą, kur jų laukia įvairiausi netikėtumai.

Projektas „Į neįprastą Lincą“ (Nach Linz hinaus) siūlo keliones po šiaip nelankomas, pavyzdžiui, industrines miesto vietas, užsibaigiančias literatūrine arba muzikine programa.

Kai kurie bendri Linco ir Vilniaus projektai dar tebėra planuojami, tačiau keletas jau įtraukti į antrąjį programos sąsiuvinį. Su projektu „Lincas skaito Vilnių“ 2009 m. gegužės 3 ir 5 d. į Lincą atkeliauja lietuvių literatūra: pirmą vakarą pagrindine figūra taps Tomas Venclova, kartu bus atidaryta Arūno Baltėno fotografijos paroda, antrą vakarą kūrybą skaitys Giedra Radvilavičiūtė ir Sigitas Parulskis. Prieštakčiu šiemet rugsėjo 18 d. taps Vandos Juknaitės skaitymai.

Gyvename varžybų pasaulyje. Ta aplinkybė tapo dingstimi austrų kabareto aktoriams Stefanui Kutzenbergeriui ir Wolfgangui Hametneriui įtraukti abi Europos kultūros sostines į varžybas „Lincas versus Vilnius“: literatūra, istorija, kulinarija ir kalba žaismingai pristatys abiejų miestų ypatybes. Antai Aukštutinės Austrijos rašytojas Franzobelis literatūrinėse varžybose susitiks su lietuviu Laurynu Katkumi.

Šių metų balandį Lince pradėtą Antono Brucknerio privataus universiteto ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bendrą projektą „Kompositionen – Kompozicijos“ 2008 m. lapkritį Vilniuje pratęs projektas „George Crumb Trio meets Young Musicians“. Baigiamuoju akordu 2009 m. taps koncertai Lince (rugpjūtį) ir Vilniuje (rugsėjį), pavadinti „Muzika virš vandens“ (Watermusic).

Projektas „Meeting Space“ skirtas Linco ir Vilniaus muzikos mokykloms (detalės dar tikslinamos), o projektas „Tuzinas iš Europos“ (Ein Dutzend Europa) kas mėnesį vieną dieną skiria populiariai kiekvienos naujos Europos Sąjungos narės muzikai – Lietuvai numatyta 2009 m. liepos 10 diena.

Bendrų Linco ir Vilniaus projektų kulminacija laikoma paroda „Gamtos ilgesys. Europos peizažai“ (Sehnsucht Natur. Landschaften Europas), kuri Vilniuje įvyks 2009 m. vasarį–gegužę, o Lince – 2009 m. birželį–gruodį. Parodą tiesiogiai koordinuoja Aukštutinės Austrijos žemės muziejai ir Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, tad šiame programos sąsiuvinyje ji nefigūruoja. 2008 m. gruodį – 2009 m. vasarį Linco pilies muziejuje bus pristatyta paroda lietuviškų Kalėdų tema, o nuo 2009 m. kovo iki rugsėjo Linco biologijos centre vyks lietuviško gintaro paroda „Gintaro inkliuzai“.

Europos kultūros sostinės metai prasidės kelias dienas truksiančia švente tiksliai Naujųjų metų akimirką. Skelbiama apie spalvingą reginį su fejerverkais ir muzikiniais siurprizais Dunojaus parke. Sausio 1 d. muziejuje „Lentos“ bus atidaryta iki gegužės 10 d. truksianti paroda „Best of Austria“, kuriai po tris kūrinius pateiks per 30 Austrijos muziejų, garsių galerijų, fondų ir privačių kolekcijų, taigi žiūrovai pamatys visos Austrijos meno lobius.

Bendrovė „Linz09“ yra susilaukusi aštrios nepriklausomų menininkų kritikos dėl programos sudarymo principų ir nepakankamos informacijos sklaidos, tad antrasis programos sąsiuvinis pateikia labai konkretų paveikslą, ką Lincas, kaip Europos kultūros sostinė, turi pasiūlyti savo gyventojams ir svečiams. Trečiasis programos sąsiuvinis su galutiniu visų renginių tvarkaraščiu pasirodys lapkričio mėnesį. Detalią programą vokiečių ir anglų kalbomis galima rasti internete adresu www.linz09.at/en/programm-ankuendigungen09.html

Iš vokiečių kalbos vertė Austėja Merkevičiūtė