Teatras

Turkijos kultūros visuomenė pagerbė Eimuntą Nekrošių

kronika

iliustracija
„Faustas“

Praėjusį sekmadienį, kai pasaulio kino elitas žengė raudonu kilimu Kanų kino festivalyje, lietuvių teatro režisierius Eimuntas Nekrošius kopė ant pakylos garbingiausioje didžiausio Turkijos miesto Stambulo salėje. Stambulo kultūros ir meno fondo (IKSV) valdybos pirmininkas Sakiras Eczacibasis čia Nekrošiui įteikė 16-ojo tarptautinio Stambulo teatro festivalio Garbės prizą. Pirmasis režisierių pasveikino ceremonijoje dalyvavęs LR kultūros ministras Jonas Jučas. Šiuo garbingu prizu dar buvo apdovanoti ir du Turkijos teatro režisieriai.

Prieš dvejus metus atvykę į Stambulą pirmą kartą, „Meno forto“ aktoriai pavergė Turkijos žiūrovus ir teatralus vaidindami Williamo Shakespeare’o „Otelą“. Spaudos ir kritikų atsiliepimai tada liudijo, kad Nekrošiaus spektaklis buvo iškiliausias 2006 metų festivalio įvykis. Todėl šįmet „Meno forto“ trupei skirta ypač daug dėmesio. Tą rodė ir šiemet atvežtam Johanno Wolfgango Goethe’s „Faustui“ suteikta svarbiausia Turkijos sceninė aikštelė – didžioji Atatiurko kultūros centro salė, esanti pačioje Stambulo širdyje, Taksimo aikštėje, ir tai, kad daugiau nei 1200 vietų salė buvo pilnutėlė. Net kultūros ministras Jučas buvo maloniai nustebintas, kaip Turkijos žiūrovai dėmesingai stebėjo ir šiltai priėmė keturias valandas trukusį lietuvių spektaklį. Nepaisant įtemptos darbotvarkės ir vėlaus meto, ministras rado laiko po spektaklio pasveikinti ir pabendrauti su „Meno forto“ aktoriais.

Specialiai dėl Nekrošiaus spektaklio buvo atidėta šio įspūdingo teatro rekonstrukcijos pradžia. Tai buvo paskutinis renginys prieš netrukus čia prasidėsiančius kapitalinio remonto darbus, truksiančius iki 2009 metų pabaigos, kai Kultūros centras atvers savo duris programos „Stambulas – Europos kultūros sostinė 2010“ renginiams. Taigi ir kultūros ministras, ir visi „Meno forto“ aktoriai tikrai turėjo apie ką kalbėti su festivalio organizatoriais, Kultūros fondo atstovais.

Tais pačiais metais vyks ir 17-asis teatro festivalis, taigi jo direktorė Dikmen Gürün atsisveikindama Eimuntui Nekrošiui tarė ne „viso gero“, bet „iki pasimatymo“.

„Meno forto“ trupės ir Nekrošiaus režisuoto Goethe’s „Fausto“ laukia dar vienas svarbus išbandymas. Birželio pabaigoje du „Fausto“ spektakliai bus parodyti Goethe’s tėvynėje Vokietijoje. Šįmet vienas svarbiausių Europos teatro forumų, festivalis „Theater der Welt“, sukvies pasaulinį teatro elitą į Halės miestą. Pristatyti „Fausto“ interprataciją Vokietijos teatralams taip pat atsakinga, kaip vaidinti Shakespeare’o dramas Didžiojoje Britanijoje arba Antono Čechovo – Rusijoje. Šiuos išbandymus Nekrošiaus teatras jau seniai įveikęs, tad tikėkimės, kad ir lietuvišką „Faustą“ Vokietija priims, juolab kad Vokietijoje Nekrošiaus gerbėjų netrūksta. 1996 m. Drezdene vykusiame festivalyje buvo parodytos Čechovo „Trys seserys“, 2005 m. Štutgarte suvaidintas Maskvoje Nekrošiaus pastatytas Čechovo „Vyšnių sodas“. Berlyno „Hebbel“ teatras yra vienas iš legendinio Nekrošiaus „Hamleto“ koprodiuserių. Keliems Vokietijos miestams 1998 m. pavyko pamatyti antrąjį roko operos „Meilė ir mirtis Veronoje“ variantą.

Tauras Čižas