Muzika

Nebijant kontakto

Pirmasis muzikinis 2009 m. Europos kultūros sostinių susitikimas

Judith Lewonig

iliustracija
Teisutis Makačinas dirba su Linco studentais
R. Kirchnerio nuotr.

Projektu „Linz meets Vilnius“ balandžio viduryje Linco privatus Antono Brucknerio muzikos, teatro ir šokio universitetas ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija pradėjo saviškę kultūros sostinių kooperacijos programą „Kompozicijos – Kompositionen“. Įspūdingame baigiamajame koncerte abiejų aukštųjų muzikos mokyklų studentai pristatė šiuolaikinę lietuvių ir austrų kompozitorių muziką.

Visą savaitę 3 Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ir 23 Brucknerio universiteto studentai drauge su projekte dalyvaujančiais kompozitoriais ieškojo būdų, kaip įgyvendinti muzikinį sumanymą. Kartu jaunieji muzikantai giliau susipažino su muzikos kūrėjų mąstysena. Vyresniosios kartos lietuvių kompozitoriams atstovavo Teisutis Makačinas (g. 1938), jaunajai kartai – Justė Janulytė (g. 1982). Parengti ir du į Lincą neatvykusio Remigijaus Merkelio (g. 1964) kūriniai. Austrų kompozitoriams atstovavo Tillis Alexanderis Körberis (g. 1967), Rudolfas Jungwirthas (g. 1955), Thomas Mandelis (g. 1965) ir Werneris Steinmetzas (g. 1959).

„Šiuolaikiniai kompozitoriai stengiasi viską pažymėti kiek įmanoma tiksliau. Vis dėlto ne visada pavyksta išfiltruoti jų intenciją iš natų, todėl asmeninis kontaktas su kompozitoriais mums buvo itin svarbus“, – pasakoja fortepijono klasės studentas Oliveris Grüske. Barbarai Fasching, Brucknerio universiteto klarneto klasės studentei, tai buvo įdomi neįprasta situacija: „Kasdieniame studentų gyvenime retai pasitaiko galimybė dirbti kartu su kompozitoriumi ir su juo gludinti interpretaciją.“ Ir Anastasijai Govorovai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos fortepijono klasės absolventei, repeticijų dienos ir koncertas Lince buvo ypatingas išgyvenimas: „Projektas suteikė galimybę pabendrauti su kompozitoriumi Teisučiu Makačinu, su festivalio vadovu prof. Norbertu Girlingeriu, atlikti kūrinius kartu su Linco privataus Brucknerio universiteto studentais. Ši kelionė leido išsamiau susipažinti su austrų kultūra bei patobulinti savo muzikinius įgūdžius.“ Su kolegomis Mantu Makricku (altas) ir Mantu Deksniu (klarnetas) Anastasija baigiamajame koncerte atliko Teisučio Makačino trio kompoziciją „Iš paraštės“.

Intensyvi veiklos savaitė ir darbo aplinka įsiminė ne tik jauniesiems muzikantams. „Vilniaus dienos Lince buvo stažuotė, įdomi kultūriniu ir naudinga profesiniu požiūriu, – sako Justė Janulytė, kartu su studentais repetavusi savo kūrinį „Pakalbėkime apie šešėlius“. – Privataus Antono Brucknerio muzikos, teatro ir šokio universiteto studentės buvo trečiasis ansamblis, interpretavęs šį 2004 m. parašytą mano kūrinį klarnetui, smuikui ir fortepijonui. Anksčiau jį atliko „Naujasis Vilniaus trio“ Lietuvoje bei „ALESIensemble“ Zalcburge. Kadangi partitūra yra gan laisva, vietomis net aleatorinė, gimė nauja interpretacija. Žinoma, repetuodamos daug diskutavome apie kūrinio stilistiką, ieškojome tinkamų garso išgavimo būdų, specifinės muzikavimo manieros, juolab nesant bendrų šiuolaikinės muzikos interpretavimo tradicijų atskiras kūrinys ar bent jau atskiro kompozitoriaus kūryba reikalauja savito požiūrio ir kitoniško tų pačių natų perskaitymo bei perteikimo.“

„Nuo pat pradžių norėjau, kad Linco muzikos studentai kultūros sostinės metų kontekste galėtų ne tik mėgautis įdomiais projektais, bet ir aktyviai dalyvautų juose su savo instrumentais.

Bendras projektas su Vilniumi tapo galimybe muzikiniu požiūriu pažinti Lietuvą, mūsų kaimynę Europoje. Bendras darbas su kompozitoriais – didelė meninė ir pedagoginė sėkmė“, – teigia profesorius Norbertas Girlingeris, fleitos klasės dėstytojas Brucknerio universitete ir bendro projekto iniciatorius.

Publikos dėmesys atviroms repeticijoms buvo gana ribotas, tačiau baigiamasis koncertas sulaukė per 70 klausytojų, taigi daugiau nei vidutiniškai apsilanko moderniosios muzikos koncerte. Daug klausytojų pasiliko ir po koncerto pabendrauti su kompozitoriais ir muzikantais. Dienraščio „Oberösterreichische Nachrichten“ pranešime buvo ypač išskirtas Justės Janulytės kūrinys „Pakalbėkime apie šešėlius“. Norbertas Girlingeris, kaip projekto meninis vadovas, irgi išvedė teigiamą balansą: „Abiejų aukštųjų mokyklų jaunieji muzikantai susipažino su muzika gaudami informaciją iš kompozitorių, taip sakant, iš pirmų rankų. Nebuvo justi kontakto baimės. Visi dalyviai nustebo atradę, kad muzikai, parašytai bemaž tuo pačiu laiku, būdingi be galo skirtingi stilistiniai požymiai. Intensyvią, tačiau be įtampos darbo savaitę užbaigė pavykęs koncertas.“ Baigiamasis koncertas įrašytas ir bus išleistas kompaktine plokštele.

Už tai, kad šis projektas įvyko net ir be finansinės viešosios įstaigos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ paramos, reikia padėkoti Lietuvos muzikos ir teatro akademijos tarptautinių ryšių skyriaus koordinatorei Kristinai Valentonienei ir Lietuvos ambasadai Austrijos Respublikoje, parėmusiai ir suradusiai finansavimą studentų iš Vilniaus kelionei.

Projektas „Kompozicijos – Kompositionen“ lapkričio mėnesį bus pratęstas dirbtuvių savaite Vilniuje. Linco ansamblio „George Crumb Trio“ dalyviai kartu su Vilniaus ir Linco studentais atliks tradicinę ir naująją kamerinę muziką, o repeticijoms „nuo pulto“ vadovaus profesionalūs muzikai. „Dirbant „nuo pulto prie pulto“ tarp studentų ir profesionalių muzikantų susidaro specifinė atmosfera, panaši į dirbtuvių atmosferą, retai patiriamą studentiškoje kasdienybėje; patirtis liudija, kad šitaip pasiekiama puikių rezultatų“, – sako Norbertas Girlingeris, „Georg Crumb Trio“ narys.

Bendrą muzikinę programą „Kompozicijos – Kompositionen“ užbaigs 2009 m. rugpjūčio mėnesį Lince ir rugsėjo mėnesį Vilniuje vyksiantys koncertai „Muzika virš vandens“ („Watermusic“) po atviru dangumi.

Iš vokiečių k. vertė Austėja Merkevičiūtė