Teatras

Pirštų teatras iš Gruzijos Lietuvoje

anonsai

Gruzija garsėja ne tik nuoširdžia garsiojo savamokslio dailininko Niko Pirosmanišvilio kūryba, bet ir legendomis apaugusiu „Pirštų teatru“. Jo aktoriai – išmoningai pasipuošę, stulbinamai plastiški ir gausybę personažų įkūnijantys rankų pirštai! Didžiuosiuose Lietuvos miestuose temperamentingieji gruzinai pristatys teatro vizitine kortele tapusį parodijų šou „Extravaganza“.

Šį spalvingą spektaklį sudaro vienuolika šokių, trys iš jų – gruzinų: mtiuluri, chorumi ir osuri. Taip pat jame pamatysime rusų liaudies šokį „Kalinka“, kraują kaitinantį airišką džigą, aistringą tango. Nepamirštamos spektaklio akimirkos – Georges’o Bizet „Karmen“ siuitos versija ir kankanas!

Tbilisio „Pirštų teatras“ išsiskiria unikaliu žanru, nuoširdžiu bendravimu su publika ir lakia vaizduote. Todėl publika dažnai mano, kad vaidina ne pirštai, o lėlės. Teatro įkūrėjas bei vadovas Beso Kupreišvili reikalauja iš savo trupės narių to paties, ko reikalaujama iš profesionalių aktorių, nors grupė yra atvira netgi neprofesionalams. Vadovas reikalauja, kad aktoriai skaitytų, domėtųsi viskuo, kas padeda kurti vaidmenis, nes šiame teatre visas emocijas ir jausmus tenka perteikti pirštais. Sudėtingiausia – sugalvoti naujus judesius, plastikos įvairovę, todėl reikia nuolat tobulinti pasirodymus, paįvairinant juos netikėtais triukais. „Tai būdinga gruzinų temperamentui. Mes stengiamės kalbėti įtikinamiau, todėl naudojame kūno kalbą. Gal dėl to ir šis teatras gimė Gruzijoje. Įrodėme teatro bendruomenei, kad kūno kalba galima įgyvendinti įvairias idėjas“, – sako B. Kupreišvili, kurio manymu, pirštų ir plaštakos plastika yra paveikesnė už žodį. „Nuolat kartoju savo aktoriams, kad žmogus, teisingai disponuojantis energetika ir kelių pirštų krustelėjimu, gali daryti stebuklus“, – sako jis.

Idėja įkurti „Pirštų teatrą“ kilo 1988 m. Batumyje po vaikų meno studijoje „Mtiebi“ sėkmingai režisuotų B. Kupreišvili etiudų. 1991 m. birželio 7 d. buvo atidaryta teatro studija suaugusiesiems. „Pirštų teatras“ – vienas pirmųjų Gruzijos pogrindinių teatrų, pelnęs pagarbą ir teatro visuomenės pripažinimą iškart po jo atidarymo. Nuo 1995 iki 2000 m. „Pirštų teatras“ laikinai pristabdė savo kūrybinę veiklą dėl teatro pastato rekonstrukcijos. Šiuos metus užpildė intensyvios gastrolės. 2000–2006 m. „Pirštų teatras“ rūpinosi naujų spektaklių pastatymais ir tarptautiniu bendradarbiavimu. Teatras yra sukūręs 8 spektaklius pagal įvairiausią muziką ir pelnęs prizų už originalumą.

Kad pirštai daro stebuklus, šią vasarą įsitikino tarptautinio Druskininkų teatro festivalio žiūrovai, kuriame viešėjęs „Pirštų teatras“ pristatė du spektaklius ir pelnė žiūrovų simpatijų prizą. Teatro vadovas tuomet sakė, kad tai jiems didžiausias įvertinimas, ir išreiškė viltį sugrįžti ilgesnėms gastrolėms, kadangi teatro žanro specifika riboja žiūrovų kiekį. Pamatyti mikliuosius gruzinų pirščiukus bus galima kovo 25 – balandžio 1 dienomis Vilniuje, Alytuje, Kaune, Panevėžyje, Šauliuose ir Klaipėdoje.

„Kultūros cecho“ inf.