Kinas

Nereikalingi žmonės renkasi TV3?

krėsle prie televizoriaus

iliustracija

Praėjusią savaitę sirgdamas ir garsiai keikdamas likimą vis dėlto aptikau vieną paguodžiančią informaciją. Pasirodo, kad aš, rūkantis, turintis viršsvorio ir daug kitų žalingų įpročių žmogus, atsieinu visuomenei daug pigiau už sportiškus ir nerūkančius sveikuolius. Olandų nacionalinis viešosios sveikatos institutas paskelbė duomenis, iš kurių aišku, kad daugiausiai visuomenei kainuoja liesi, sportiški ir visai blogų įpročių neturintys žmonės. Jie gyvena ilgiau ir serga brangiausiai gydomomis ligomis. Kad būtų įtikinamiau, pateiksiu šiek tiek statistikos. Gydyti šiuolaikinės sveikatos apsaugos propagandos idealus atitinkantį žmogų (nuo 20 gyvenimo metų iki mirties) kainuoja vidutiniškai 417 tūkstančių dolerių, storulį – 371, rūkalių – tik 326. Nusprendžiau, kad galėčiau net pretenduoti į ligonių kasos premiją, nes mirsiu palyginti nebrangiai, nors visą gyvenimą moku įvairiausius mokesčius – už save ir už savo šunį. Moku už tai, kad abu gyvename, valgome ir taip remiame amžinai nepatenkintus žemdirbius, moku įvairiausius akcizus ir kitokias duokles valstybei. Ir dar nesu laisvas rūkyti ten, kur noriu, ir tada, kada noriu. Tik savo namuose.

Įdomu, kiek visuomenei kainuoja Arūnas Valinskas? Sekmadienio TV3 programoje pamatęs lakonišką užrašą „24 d. 21 val. „Kam tarnauja „liūtukas?“ Speciali laida apie Leo LT“. Vedėjas Arūnas Valinskas. Tiesioginė transliacija“, puoliau į TV3 interneto svetainę, ieškodamas platesnės informacijos. Deja, apie 2 val. truksiančią tiesioginę transliaciją neradau nieko. Tai nestebina, nes TV3 svetainė labiau primena kalbos šiukšlyną, programoje nenurodomas net lietuviškas filmo pavadinimas. Įdomu, ką apie politiką suregs Valinskas, nejau grįš į savo rožinę agitbrigadų jaunystę? Sunku patikėti, kad jis rengtųsi vesti rimtą politinę laidą. O gal jis sumanė mėgdžioti LTV politinius šou? Deja, įdirbis ne tas. Nors prieš rinkimus politikams gali praversti kiekvienas nereikalingas, bet žiniasklaidos gerokai padėvėtas žmogus. Kitas dalykas, kad šalis, kurioje politika travestuojama iki tokio lygio veikėjų, vargu ar yra normali. Bet – pagyvensim, pamatysim. Keista tik, kad TV3 tapo nereikalingų žmonių televizija, jau anksčiau ten atsidūrė taip pat LNK nebereikalinga žvaigždė Marijonas Mikutavičius. Maža to, lietuviško princo tuoj pat pasigedo nacionalinis kinas. O dar sakot, kad teisybės nėra.

Šią savaitę filmų per televiziją nebus nei daug, nei mažai. 2006 m. Toddo Robinso sukurtos „Vienišos širdys“ (LNK, 28 d. 22.30) remiasi tikrais praėjusio amžiaus 5-ojo dešimtmečio įvykiais. „Vienišų širdžių žudikais“ praminti seselė Martha Beck ir jos meilužis Raymondas Fernandezas keliavo po JAV ir užmušė keliolika moterų, atsiliepusių į vedybinius skelbimus. Martha apsimetinėjo Raymondo seserimi, o šis pelnydavo vienišų našlių pasitikėjimą, paskui jie kartu jas nužudydavo ir apvogdavo. Du Niujorko detektyvai gana greitai suprato, kad tai – serijinių žudikų darbas. Vienas iš jų turi papilomų asmeninių priežasčių juos sugauti. Pagrindinius vaidmenis filme sukūrė Salma Hayek, Jaredas Leto, Johnas Travolta, Jamesas Gandolfini ir Dagmara Dominczyk.

Į 5-ąjį dešimtmetį nukelia ir vokiečio Rolando Suso Richterio filmas „Ugnis virš Drezdeno“ (LTV, 24 d., 21 val.). Tai – meilės istorija, besirutuliojanti dramatiškų Antrojo pasaulinio karo įvykių fone. 1945-ųjų sausį seselė Ana (Felicitas Woll) dirba vienoje Drezdeno ligoninių. Ji flirtuoja su gydytoju Aleksandru. Vieną dieną ligoninės rūsyje Ana atsitiktinai randa sunkiai sužeistą vyrą. Tai anglų lakūnas. Ana nusprendžia jam padėti....

Andrew Daviso „Tobula žmogžudystė“ (LNK, 23 d., 21.05) – dar vienas meilės trikampis (turtingas ir įtakingas vyras, protinga, jauna ir graži žmona ir sentimentalus jos meilužis) ir dar vienas nesėkmingas bandymas mėgdžioti Alfredą Hitchcocką. Neatsitiktinai filmo pagrindas yra 1954 m. Hitchcocko ekranizuota Fredericko Knott pjesė „Įvykus žmogžudystei skambinkite M“ („Dial M For Murder“). Sužinojęs apie žmonos (Gwyneth Paltrow) išdavystę, vyras (Michael Douglas) trokšta tik jos mirties. Tačiau visame intrigų sūkuryje tobula žmogžudystė gali pasirodyti tokia pat neįmanoma, kaip ir tobula meilė. Beje, meilužį suvaidino tada dar nelabai kam žinomas Viggo Mortensenas („Žiedų valdovas“, „Rytietiški pažadai“).

TV3 (24 d. 12 val.) parodys garsaus meksikiečių režisieriaus Alfonso Arau filmą „Pasivaikščiojimas debesyse“ (1995). Filmo herojus yra jaunas idealistas Polas, kuris Antrojo pasaulinio karo pabaigoje grįžta namo, pas žmoną, įsidarbina šokolado pardavėju ir padeda atsitiktinai sutiktai merginai susidoroti su gana sudėtinga jos padėtim. Mat gražioji Viktorija laukiasi kūdikio nuo savo mokytojo, o šis ją metė tik sužinojęs apie būsimą vaiką. Merginos šeima yra labai konservatyvi. Polas apsimes jos vyru ir paliks ją, kai šeima susitaikys su kūdikiu. Tačiau įgyvendinti jaunuolių planą nebus paprasta. Pagrindinį vaidmenį suvaidino Keanu Reevesas, jo partnerė – Aitana Sanchez-Gijon.

Dar vienas TV3 filmas – Briano Helgelando 2001 m. sukurta „Riterio žvaigždė“ šįvakar (TV3, 22 d. 20.15) primins neseniai mirusį australų aktorių Heathą Ledgerį. Filmas nukelia į tariamus pankiškus viduramžius, kur riterių turnyrai vyksta skambant „Queen“ dainai „We Will Rock You“, o merginos viliojamos bažnyčiose. Šioje postmodernistinėje pasakaitėje glūdi labai miglota aliuzija ir į Geoffrey Chaucerio „Kenterberio apsakymus“. Ledgeris vaidina žemos kilmės jaunuolį Viljamą, kuriam likimas suteikia šansą pasirodyti riterių turnyre. Turės praeiti daug laiko, kol jis taps tikra žvaigžde, legendų herojumi.

Šeimyninio kino entuziastus turėtų sudominti garsaus aktoriaus Kevino Bacono režisūrinis debiutas „Numylėtinis“ (LTV2, 25 d. 22.10). Jis pasakoja apie tėvų meilės nepatyrusią moterį, kuri savo septynerių metų sūnui nori suteikti viską. Berniuko gyvenimą pakeis susitikimas su vyru, kurį jis mato kaip tėvą... Šį filmą Baconas sukūrė specialiai savo žmonai Kyrai Sedgwick, ji vaidina pagrindinę heroję. Beje, Emily vaikystėje suvaidino jų dukra Sosie.

Tačiau niekas taip neperteikė vaikų pasaulio ir jų meilės ilgesio kaip Franšois Truffaut.

LTV tęsia jo filmų ciklą ir trečiadienį (27 d. 23.15) parodys 1969 m. režisieriaus sukurtą filmą „Laukinis vaikas“. Truffaut taip pat rėmėsi autentiška istorija. Jis perkėlė į ekraną daktaro Itard’o užrašus apie jo namuose gyvenusį „laukinį vaiką“ – paliktą, išgyvenusį be jokių sąsajų su kokia nors socialine grupe. Daktaras studijavo ir aprašinėjo šio miške 1797 m. aptikto laukinuko elgesį. Itaras pasipriešino rekomendacijoms pervesti berniuką į psichiatrinę ligoninę. Daktaras siekė humanizuoti vaiką tobulindamas jo sensorinę sistemą, jį socializuoti, išmokyti gyventi, rengtis, valgyti, elgtis, jausti, suprasti žodžių prasmę. Jis sugebėjo mažą žvėriuką paversti žmogumi. Kartu tai ir filmas apie berniuko išsilaisvinimą iš vidinės izoliacijos, perėjimą iš gyvūnų į žmonių pasaulį. Tas procesas labiausiai ir domino režisierių, sukūrusį nespalvotą, šiek tiek sausoką, šiek tiek a la Bergmanas stilizuotą filmą. Filmas ir Truffaut sulaukė kaltinimų, esą Itaras elgiasi su berniuku kaip kolonizatorius, nori primesti jam savo kultūrą. Niekad dėl savo filmų su kritikais nepolemizavęs Truffaut neišlaikė: „Yra žmonių, kurie tvirtina, kad laukiniam vaikui būtų geriau buvę likti miške, kad kvaila jį iš ten traukti. Mano požiūris filme visiškai priešingas. Nesirengiu ginti visuomenės, kurioje mes gyvename, bet aš myliu civilizaciją ir tikiu ja.“ „Laukiniame vaike“ Truffaut suvaidino pirmą savo didelį vaidmenį kine – daktarą Itarą. Filmas yra skirtas Antuaną Duanelį keliuose Truffaut filmuose suvaidinusiam Jeanui-Pierre’ui Léaud.

Williamo Wylerio 1937 m. sukurtas „Akligatvis“ (LTV2, 22 d. 19.55) – dar vienos Lillian Hellman pjesės ekranizacija. Tai pasakojimas apie šalia, bet skirtingose upės pusėse atsidūrusius Niujorko elitą ir gangsterius. Filmo herojės Drinos (Sylvia Sidney) brolis Tomis ir jo draugai idealizuoja gangsterį Vaikelį (Baby Face) Martiną, kuris sugrįžo į savo jaunystės kraštus, Yst Saidą. Sugrįžimas nėra džiugus – motina pasmerkia Martiną, jo jaunystės mylimoji tapo prostitute. Martinas ima rengti turtuolių vaiko pagrobimą. Juo vėliau bus apkaltintas Tomis. Manau, nėra reikalo perpasakoti visų šio filmo peripetijų. Užteks tik to, kad Martiną vaidina Humphrey Bogartas.

Tais metais, kai pasirodė „Akligatvis“, Bogartas dar nebuvo žvaigždė. Tikra žvaigždė buvo Barbara Stanwyck. Ją pamatysime Kingo Vidoro 1937 m. filme „Stela Dalas“ (LTV2, 24 d. 18.10). Šioje sentimentalioje melodramoje aktorė suvaidino moterį, kuri buvo priversta palikti savo dukterį ir sutinka ją jau suaugusią. „Stelos Dalas“ siužetas pasirodė esąs nemirtingas. Kiek jo variacijų jau matėme, sunku suskaičiuoti. Neabejoju, kad dar pamatysime ne vieną, nes melodrama yra amžina.

Jūsų – Jonas Ūbis