Muzika

Naujosios muzikologijos rinktinė

nauji leidiniai

iliustracija

2007 m. pabaigoje pasirodė solidus leidinys – šiuolaikinės muzikologijos straipsnių rinktinė „Muzika kaip kultūros tekstas: naujosios muzikologijos antologija“ (sudarytoja Rūta Goštautienė, Vilnius: „Apostrofa“, 480 p.). Žymių JAV, Didžiosios Britanijos, Kanados, Australijos, Prancūzijos, Slovėnijos muzikologų ir kultūrologų – Leonardo B. Meyerio, Leo Treitlerio, Richardo Taruskino, Rolando Barthes’o, Steveno Feldo ir kitų – tekstus išvertė Rūta Goštautienė, Vita Gruodytė, Veronika Janatjeva, Lina Navickaitė, Linas Paulauskis, Daiva Stanevičiūtė, Nida Vasiliauskaitė ir Jonas Vilimas. Tekstuose atsispindi įvairialypės muzikos – nuo akademinės iki populiariosios ir nevakarietiškos – kūrybos, funkcionavimo ir supratimo formos, aptariamų reiškinių sociokultūriniai kontekstai.

Kaip leidinio pratarmėje rašo knygos sudarytoja R. Goštautienė, „naujosios muzikologijos atstovams rūpėjo (ir teberūpi) ne vien kova su senais stabais, bet ir nauji pamatiniais virtę klausimai – koks šios disciplinos statusas šiuolaikinėse visuomenėse, t.y. ar ji pajėgi apmąstyti muziką kaip kultūriškai reikšmingą reiškinį, verbalizuoti kintančias muzikos patirtis, interpretuoti naujas muzikos funkcionavimo ir supratimo formas technologinės ekspansijos ir kultūrinio globalėjimo sąlygomis? Kai kurie šio sąjūdžio atstovai yra klausę ir dar radikaliau: ar akademinė muzikologija apskritai pajėgi peržengti scholastinių celių ribas ir užgriebti naujas muzikines patirtis? Būtent šie ne visuomet įvardijami naujosios muzikologijos imperatyvai lėmė šiame rinkinyje pateikiamų šiuolaikinės muzikologijos darbų atranką.“

Naujoji antologija ne tik svariai papildė lietuviškąją muzikologinių leidinių biblioteką, bet taip pat yra vienas iš nedaugelio užsienio muzikologų darbų vertimų į lietuvių kalbą.

7MD inf.