Teatras

Maskvos teatro „Mossovet“ spektaklis

anonsai

iliustracija
„Priepirtis“

Vasario 25 d. Vilniuje, Nacionaliniame dramos teatre, o vasario 26 d. Klaipėdoje, Žvejų rūmuose, vyks Maskvos teatro „Mossovet“ gastrolės. Jų metu bus parodytas Igorio Vacetis dviejų dalių spektaklis „Priepirtis“ (rusų kalba). Vaidins žymūs teatro aktoriai – Aleksandras Filipenka, Ana Garnova, Aleksanderis Jacko ir pats režisierius Sergejus Jurskis.

„Mossovet“ – vienas seniausių ir garbingiausių Rusijos teatrų. Nuo 1930 m. vadinamas „Mossoveto“ vardu, įėjo į rusų teatro istoriją kaip viena profesionaliausių scenų. Teatras pirmas Sovietų Sąjungoje supažindino publiką su užsienio autorių T. Williamso, J.P. Sartre’o ir kitų, jau klasikais tapusių autorių kūryba.

Šiandien teatro repertuare daugiau nei 25 įvairiausių žanrų spektakliai, pradedant roko opera „Jėzus Kristus – superžvaigždė“ ir baigiant kažkada Rusijoje uždrausta, iš Rusijos išvaryto disidento S. Dovlatovo pjese „Draustinis“.

Spektaklį „Priepirtis“ („Predbannik“) režisavo Sergejus Jurskis pagal Igorio Vacetis pjesę (autorius legenda, siunčiantis iš užsienio savo pjeses Jurskiui, bet greičiausiai tai paties aktoriaus ir režisieriaus literatūrinis pseudonimas). Spektaklis, pasak kritikų, labai kompaktiškas, gyvas, patrauklus puikia aktorių vaidyba, paties režisieriaus apibūdinamas kaip „dviejų dalių balaganas“. Humoras, gerai pažįstami realybės šou elementai staiga susipina su skaudžiomis šiandienos aktualijomis.

„Priepirtis“ – tai rūkomasis, kur aktoriai užsuka pertraukėlėse tarp filmavimų „papliurpti“ apie savo gyvenimą, apie tai, kas kiek gavo ir kas patraukė antklodę arčiau savęs, apie papročių ir meno žlugimą. „Papliurpę“ aktoriai grįžta į sceną ir vėl įsijaučia į savo vaidmenis – politikų, deputatų, politologų, šamanų ir kitus šiuolaikiškus personažus. Du siužetai – teatro vidaus ir politinis – susipina tik spektaklio finale, be to, pačiu tragiškiausiu būdu.

Iš pradžių to, kas vyksta scenoje, nesuprasi. Kažkoks politikas rinkimų išvakarėse susitaria su moldavų magu, kad šis užhipnotizuos rinkėjus balsuoti „tinkamai“. Nerimsta įžeistas politologas, nuolatos siurbčiojantis iš gertuvės viskį – magas perviliojo jo pelningą klientą. Visai netrukus turi atvykti rėmėjas iš užsienio – ne iš kur kitur, o iš Londono... Su šiais satyriškais epizodais, išreikštais „šiurkščia plakato kalba“, susipina visiškai kitokie, įtikinami ir labai žaismingi epizodai iš aktorių rūkomojo. Pamažu aiškėja, kad aktoriai vaidina politikus lyg kažkokiame filme, lyg realybės šou. Pačiame filmavimo įkarštyje vienam iš veikėjų (vaidinam Jurskio) sustreikuoja širdis, prasideda viską apimantis chaosas...

Greičiausiai jaunajai kartai šis spektaklis gali pasirodyti ir nuobodus, bet vyresnioji publika ras iš ko pasijuokti ir apie ką pagalvoti.

7MD inf.