Teatras

In bocca al lupo, signor Nekrošius!

Eimunto Nekrošiaus „Ana Karenina“ Italijoje

iliustracija
Scena iš spektaklio „Ana Karenina“

Šie žodžiai praėjusią savaitę buvo tariami „Modena Storchi“ teatre ir jo prieigose. Pažodžiui tai reiškia – „vilkui į nasrus“. Taip italai linki sėkmės vienas kitam prieš premjeras.

Sausio 12 dieną Modenoje, šiame Šiaurės Italijos mieste, kurį visame pasaulyje išgarsino čia gyvenęs Luigi Pavarotti, „Ferrari“ automobiliai ir Lambrusco vynas, įvyko premjera – režisierius Eimuntas Nekrošius sukūrė Levo Tolstojaus romano „Ana Karenina“ sceninę versiją. Tai bendro italų prodiuserių ir aktorių bei lietuvių kūrėjų darbo, trukusio keliais etapais kelerius metus, rezultatas. Spektaklyje vaidina italų aktoriai, dalis jų jau dirbo su Nekrošiumi ankstesniuose jo itališkuose spektakliuose – A. Čechovo „Žuvėdroje“ ir „Ivanove“, kiti su lietuvių režisieriumi vaidino pirmą kartą. Pagrindines didžio rusų literatūros klasiko veikalo temas pavyko sudėti į Nekrošiui įprastą nepilnų penkių valandų spektaklio formatą. Italams, tiek žiūrovams, tiek ir aktoriams, tai nėra įprasta spektaklio trukmė, tačiau spektaklio sceninės kalbos išraiškingumas bei emocionalumas visus žiūrovus privertė užmiršti laiką ir nė vieno nepaliko abejingo.

Kuriant spektaklį Eimuntui Nekrošiui talkino kostiumų dailininkė Nadežda Gultiajeva, scenografas Marius Nekrošius, šviesų dailininkas Audrius Jankauskas ir režisieriaus asistentas Tauras Čižas. Spektaklyje vaidina keturiolika aktorių, surinktų iš skirtingų Italijos miestų. Spektaklio prodiuseris – Emilia Romagna regiono teatrinė organizacija ERT, valdanti 12 teatrinių aikštelių Modenoje ir aplinkiniuose miestuose. Prie spektaklio kūrimo vadybos taip pat prisidėjo Palermo „Teatro Biondo Stabile“.

Spektaklio kūrimas pareikalavo ypatingų visų kūrėjų ir vadybininkų pastangų, susitelkimo ir net pasiaukojimo. Repeticijoms skirtas laikas buvo maksimaliai trumpas – pirma repeticija įvyko gruodžio 3 dieną. Be to, likus dviem savaitėms iki premjeros, vienas pagrindinių aktorių, kuriantis Levino vaidmenį, susilaužė koją. Tačiau jau po dviejų dienų jis grįžo į repeticijas ir premjeroje vaidino su gipsu, bet jau be ramentų.

Po keturių premjerinių spektaklių Modenoje Nekrošiaus „Ana Karenina“ suvaidinta Cesene, o iki gegužės mėnesio apkeliaus visą Italiją nuo Palermo Sicilijos saloje iki Komo, esančio pačioje šiaurėje, Šveicarijos pasienyje.

Premjeroje dalyvavęs Italijos teatro kritikos metras Franco Quadri pranašavo spektakliui didelę sėkmę ir atvežė „Meno forto“ kūrybinei grupei dar vieną džiugią žinią – Eimunto Nekrošiaus „Faustas“ sausio 21 dieną Milano „Piccolo“ teatre vyksiančioje ceremonijoje bus apdovanotas viena prestižiškiausių Italijoje UBU premija kaip geriausias užsienyje sukurtas ir šiemet Italijoje parodytas spektaklis. Režisierius jau yra gavęs dvi UBU premijas – 1996 m. už A. Čechovo „Tris seseris“ ir 2000 m. už W. Shakespeare’o „Makbetą“. UBU premijos pradėtos teikti 1977 m. teatro kritiko Franco Quadri iniciatyva, siekiant atkreipti žmonių dėmesį į teatro aktualumą ir įvertinti ryškiausius sezono teatro įvykius Italijoje. Nuo 1979 m. UBU premijos teikiamos ir nusipelniusiems kūrėjams kinematografijos bei literatūros srityse. Laureatus skirtingose kategorijose renka 51 įtakingiausias įvairių meno sričių italų kritikas. Šiemet geriausio užsienio spektaklio kategorijoje kritikai vertino E. Nekrošiaus „Faustą“, Roberto Lepage’o „Andersono projektą“ („The Anderson Project“) ir Roberto Wilsono „Kvartetą“ („Quartett“).

Tauras Čižas