Kinas

Tavo paranoja yra reali

krėsle prie televizoriaus

iliustracija
„Taikinys telefono tinkle“

...Gydytojas Judas Rozentalis (Martin Landau) yra puikus oftalmologas, jis turi mylinčią šeimą ir puikią labdaros dalytojo reputaciją. Bet jis turi ir paslaptį. Tai – meilužė Dolores (Anjelica Huston). Ji grasina sugriauti gydytojo gyvenimą, jei šis neišsiskirs su žmona. Judo brolis, kuriam šis patiki paslaptį, pažada padėti „išspręsti problemą“. Kino režisierius Klifas (Woody Allen) nori kurti filmą apie garsų filosofą. Bet filmai apie filosofus neapsimoka, todėl režisieriaus žmona „suorganizuoja“ kitą herojų, savo brolį televizijos žvaigždę Lesterį (Alan Alda), reprezentuojantį viską, kuo Klifas nuoširdžiai šlykštisi. Tai – pagrindiniai 1989 m. sukurto Woody Alleno filmo „Nusikaltimai ir prasižengimai“ (LNK, 24 d. 22.30) personažai. LNK „Snobo kinas“ tęsia Alleno retrospektyvą ir grįžta prie menkiau žinomų režisieriaus filmų. Nepaisant kaip visada puikaus Alleno humoro, filmas – niūrus ir liūdnas. Gal todėl, kad pasako daug tiesos apie žmogaus prigimtį. Kai pasirodė „Lemiamas taškas“, ne vienas Alleno kūrybos žinovas lygino šiuos abu filmus.

Barbetas Schroederis mėgsta gilintis į sudėtingus, dažnai atvirai patologiškus žmonių tarpusavio santykius. Jo filmas „Likimo nepakeisi“ (LNK, 20 d. 23 val.) remiasi vienu garsiausių XX a. pabaigos kriminalinių procesų ir knyga, kurią parašė šio proceso „herojaus“ advokatas Alanas Dershowitzas. Būtent po šios bylos Dershowitzas tapo vienu madingiausių ir geriausiai uždirbančių advokatų pasaulyje. Turtuolis Clausas von Bulowas buvo apkaltintas mėginimu nužudyti savo žmoną Marthą. Nors filme kruopščiai atkuriamas Dershowitzo (Ron Silver) ir jo asistentų meistriškai diriguojamas procesas, vis dėlto viską nustelbia Jeremy Ironso suvaidintas pasipūtęs, šaltas, snobiškas, paslaptingas europietis Clausas, sužavėjęs paprastą amerikietę milijonierę. Už šį vaidmenį Ironsas gavo „Oskarą“, bet prie jo ilgam prilipo šaltų ir pavojingų vyriškių vaidmenys. Beje, byla jau nagrinėjama universitetuose, o Marthos vaikai ir toliau yra įsitikinę, kad patėvis – šaltakraujis apsimetėlis ir žudikas. Intelektualus Schroederio filmas bando gilintis ne į klausimą, kuris buvo iškeltas teisme. Režisierius nori paaiškinti, kad teismo pripažinta ir moralinė kaltė ne visada sutampa. Kartu filmas yra gana provokuojanti tragikomedija apie blogus turtuolius ir dar blogesnes jų manieras.

Gana ironiškas yra ir Joelio Schumacherio trileris „Taikinys telefono tinkle“ (TV3, 19 d. 21 val.). Filmo herojus, reklamos ir viešųjų ryšių specialistas Stu (Colin Farrell) eidamas Niujorko gatve atsitiktinai pakelia būdelėje suskambusio telefono ragelį ir jo gyvenimas pasikeičia neatpažįstamai. Skambina žudikas snaiperis, kuris perspėja, kad padėjęs ragelį Stu iškart taps lavonu. Taip prasideda perversiškas ir kupinas įtampos katės ir pelės žaidimas, į kurį vis labiau įsitraukia miestas.

iliustracija
Johnas Wayne’as ir Johnas Fordas filmuojant „Raitininkus“

Man patinka reklaminis Marko Pellingtono 1999 m. filmo „Arlingtono kelias“ (LNK, 19 d. 22.05) šūkis: „Tavo paranoja yra reali“ („Your paranoia is real“). Filmo herojus, Jeffo Bridgeso suvaidintas koledžo profesorius įtaria, kad jo naujieji malonieji kaimynai Langai (Timas Robbinsas ir Joan Cusack), kurių sūnaus gyvybę jis išgelbėjo, yra visai ne tie, kuo apsimeta. Juo labiau jis gilinasi į kaimynų pasakojimus, tuo labiau jie kelia įtarimą. Tačiau tais įtarimais niekas nenori tikėti... Kad ir kaip būtų, būtent šį filmą kažkodėl prisiminiau sužinojęs apie Rugsėjo 11-ąją.

Manau, kad „Arlingtono kelias“ buvo sukurtas per anksti. Jei būtų pasirodęs po 2000-ųjų, būtų tapęs vienu populiariausių filmų.

Ir dar siūlau nepamiršti užmesti akį į kelias žavias senienas. Howardo Hawkso ir Richardo Rossomo 1936 m. filmas „Pagauk laimę“ (LTV2, 18 d. 19.45) pasakoja apie vyriškį, kuris kovoja su savo sūnumi dėl jaunos merginos širdies. Mergina – jo pirmosios meilės dukra. Vyriškis suvokia, kas jam atsitiko, tik išgirdęs merginos repliką savo sūnui: „Nemušk jo. Jis – senas žmogus.“ Merginą (ir jos motiną) suvaidino tragiško likimo Holivudo legenda Frances Farmer. Maištingoji Farmer (1913–1970) patyrė daug nervų krizių, gydėsi nuo alkoholizmo, 5-ajame dešimtmetyje prievarta buvo įgrūsta į psichiatrinę ligoninę, jai buvo atlikta lobotomija. Tačiau po dešimties metų ją išleido. Aktorė vėl vaidino teatre, televizijoje, parašė knygą, kuri tapo biografinio filmo pagrindu. Jame Farmer suvaidino Jessica Lange.

Kitą Holivudo legendą Johną Wayne’ą – jis sovietams buvo visko, kas Amerikoje blogai, simbolis, – pamatysime kito didžiojo Holivudo klasiko Johno Fordo 1959 m. filme „Raitininkai“ (LTV2, 19 d. 19.30). Aktoriui šlovę atnešė Fordo klasikinis vesternas „Diližanas“ (1939), nors ir prieš tai Wayne’as išgarsėjo būtent vesternuose ir liko jiems ištikimas iki pat mirties. „Raitininkai“ atkuria vieną tikrą pilietinio karo epizodą, kai generolo Granto nurodymu į priešo užnugarį nusiųsti kariai turėjo sugriauti pietiečiams labai svarbią geležinkelio atkarpą.

Trečiasis mielų senienų filmas – 1958 m. sukurta Roy’aus Wardo Bakerio „Neužmirštama naktis“ (LTV2, 20 d. 17.50). Tai pasakojimas apie „Titaniką“, kuris kine, matyt, nenuskęs niekad. Šiame filme kruopščiai, su visomis detalėmis, atkurtos paskutinės lainerio ir jo keleivių valandos.

Jūsų – Jonas Ūbis