Teatras

Eimunto Nekrošiaus teatras Belgijoje

svetur

Po intensyvių dviejų savaičių šiaurinėje Rusijos sostinėje, Sankt Peterburge, teatro studijos „Meno fortas“ trupė beveik iš karto išvyko „pasiilsėti“ į Belgijos miestą Lježą. Čia „Theatre de la Place“ teatre lapkričio 14–17 d. žiūrovams buvo parodyti keturi J.W. Goethe’s „Fausto“ spektakliai.

Eimunto Nekrošiaus kūrybą Belgijos žiūrovai turėjo progos prisiminti po ilgokos pertraukos – paskutinį kartą prieš dešimt metų Briuselyje vykstančiame „Kunsten Festival des Arts“ festivalyje rodytas spektaklis pagal A. Čechovo „Tris seseris“. Tačiau tai ne pirmas „Meno forto“ apsilankymas Lježe. Pernai gegužės mėnesį trupė čia porą savaičių dirbo. Tąkart Eimuntas Nekrošius su aktoriais repetavo „Faustą“ ir pristatė spektaklio eskizą prodiuseriams ir festivalių rengėjams. Todėl ir šį vizitą pavadinau poilsiu – scena pažįstama, visi teatro darbuotojai – taip pat, žodžiu, belieka ramiai dirbti. „Theatre de la Place“ yra vienas iš „Fausto“ koprodiuserių, taigi šios gastrolės buvo numatytos dar prieš pusantrų metų. Sprendžiant iš šiltos žiūrovų reakcijos, jų dėmesio, kritikos atsiliepimų, teatro administracijos nuotaikų, „Meno fortas“ įsigijo dar vieną partnerį, su kuriuo ir ateityje bus produktyviai bendradarbiaujama. Tai liudija ir užuominos apie būsimų naujų gastrolių planus.

Visų keturių spektaklių metu salėje netrūko lietuviškai kalbančios publikos, dauguma jų atvažiavo iš už šimto kilometrų esančio Briuselio. „Meno fortą“ savo apsilankymu Nekrošiaus spektaklyje pagerbė ir Lietuvos Respublikos ambasadorė Belgijos Karalystėje Nijolė Žambaitė. Drauge su garbės konsulu Danieliu Bacquelaine’u, nepaisant vėlyvo meto, ji surengė priėmimą greta teatro esančiame restoranėlyje, kur menininkai ir politikai nuoširdžiai bendravo nežiūrėdami į laikrodį.

Prie šių gastrolių organizavimo prisidėjo ir Briuselyje įsikūrusi organizacija „Europalija“, kasmet pristatanti vis kitos Europos Sąjungos šalių kultūrą, istoriją, tradicijas. Šiemet, minint Europos Sąjungos penkiasdešimtmetį, „Europalijos“ programa ypač plati. Organizatoriai neapsiribojo vienos šalies pristatymu, bet pabandė apžvelgti visų 27 šalių kultūrų indėlį ir įtaką bendrai Europos civilizacijos evoliucijai. Pagrindinis „Europalijos“ renginys – Dailiųjų menų centre nuo spalio iki sausio veikianti paroda „The Grand Atelier“. Rengėjams pavyko surinkti ir suvežti į Briuselį tikrai vertingus ir unikalius eksponatus iš įvairių Europos muziejų. Įdomu, kad parodos ekspozicija nesuskirstyta pagal valstybes, todėl net ir greitai peržvelgus parodą susidaro koncentruotas Europos kultūros plėtros ir jo svarbiausiųjų etapų V–XVIII a. vaizdas. Parodą užbaigia videomedžiaga „27x27x27“, filmuota įvairiose šalyse. Šių metų balandžio mėnesį kino režisieriaus Luco Vrydaghso vadovaujama filmavimo grupė buvo atvykusi ir į Vilnių. Pagrindinė filmo mintis – žymių kiekvienos šalies menininkų paklausti, koks Europos meno kūrinys jiems padarė didžiausią įtaką ir galbūt vienaip ar kitaip lėmė jų pačių kūrybą. Tokį klausimą Lietuvoje filmo kūrėjai uždavė režisieriui Eimuntui Nekrošiui, o šis pristatė grafiko Petro Repšio freską „Metų laikai“, esančią Vilniaus universiteto Lituanistikos centre.

Turiningą šių metų rudens gastrolių maratoną „Meno forto“ trupė baigs Maskvoje, kur Naujosios operos teatre lapkričio 26 d. bus rodomas W. Shakespeare’o „Otelas“, o 28 d. – „Faustas“.

Pagaliau po beveik metų pertraukos gruodžio 14 d. 19 val. ir Vilniaus žiūrovai galės išvysti E. Nekrošiaus statytą „Faustą“ Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.

Tauras Čižas