Savaitė

Kino klasikos vakarai Sauliui Macaičiui atminti

kronika

iliustracija
„Veidrodis“

Visą rugsėjį „Skalvijos“ kino centre sekmadieniais vykstantys „Kino klasikos vakarai“ bus skirti liepą anapilin išėjusiam kino kritikui Sauliui Macaičiui atminti.

Bus parodyti vieni mėgstamiausių kritiko filmų. Juos kino teatras parinko pasitaręs su kritiko kolegomis. Todėl šie vakarai pavadinti „Iš Sauliaus Macaičio filmotekos“. Šie keturi vakarai – tik nedidelė meilės ir pagarbos kino kritikui išraiška.

Rugsėjo 2 d. jau buvo parodytas Jimo Jarmuscho filmas „Šuo Vaiduoklis: samurajaus kelias“. Jam S. Macaitis knygoje „100 žymiųjų pasaulio filmų“ skyrė itin šiltą recenziją: „Plati finale nušauto Šuns Vaiduoklio šypsena – pirma ir paskutinė šiame filme, tarsi sakanti: pagaliau! Jis savo atliko, dabar – gal kitu pavidalu – jis vėl galės lepinti balandžius, sukiotis aplink ledų pardavėjo vežimėlį, priminti apie save mažai simpatiškai negrų mergytei – gal padovanota jai Akutagawos knygele, tik vos vos sukruvinta?“

Knygoje „25 seansai“ iš Andrejaus Tarkovskio kūrybos kritikas išskyrė filmą „Veidrodis“ (9 d. 21 val.): „Turbūt kiekvienas mąstymui pasmerktas žmogus pradeda nuo savęs, savo patirties, kad pereitų prie savo krašto ir dar toliau – prie būties mįslių. „Veidrodyje“ išsaugota ši natūrali seka, neįstrigta nei ties pirma, nei ties antra pakopa. Minties ir jausmo samplaika čia pasiekia egzistencinių aukštumų, kaip toje giliai emocionalioje ir prasmingoje scenoje, kur Motina su savo vyru, abu labai jauni ir gražūs, prisėda vešlioje pievoje.“

Saulių Macaitį visada domino kūrybinis režisierės Kiros Muratovos ir scenaristės Renatos Litvinovos duetas. Filme „Trys istorijos“ (23 d. 21 val.) Litvinova sukūrė vieną pagrindinių vaidmenų, buvo scenarijaus bendraautorė.

Kritikas žavėjosi čekų kinu. Vienas mėgstamiausių jo režisierių buvo Jiri Menzelis, jo portreto rugsėjį pasirodysiančiam žurnalui „Kinas“ Macaitis taip ir nespėjo baigti. Paskutiniajame rugsėjo kino klasikos vakare bus parodytas Menzelio filmas „Kaimeli tu mano centrinis“ (30 d. 21 val.).

„Skalvijos“ inf.