Muzika

Sezono pradžios koncerte – muzikos grandų susitikimas

kronika

Rugsėjo 15 d., šeštadienį, 19 val. Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas maestro Gintaras Rinkevičius) pradeda jau XIX sezoną, atidarymo koncerte Lietuvos publikai pristatydamas jau ne vieną sykį Lietuvoje koncertavusią smuikininkę Lianą Isakadzę ir pirmą kartą mūsų šalyje viešintį pianistą Konstantiną Ščerbakovą.

Gruzinų kilmės smuikininkė L. Isakadzė jau yra pelniusi nuoširdžiausias simpatijas mūsų šalyje, ji nebe pirmą kartą griežia ir su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru. Įdomi, liepsninga, veikli ir talentinga asmenybė koncertuoja prestižinėse pasaulio salėse, garsiausiuose festivaliuose. Ji ir solistė, ir dirigentė, ir kamerinės muzikos atlikėja bei kompozitorė. Nuo 1990-ųjų, kada L. Isakadzė su tuomet jos vadovaujamu Gruzijos kameriniu orkestru įvykdė beprecedentę muzikinę emigraciją – visi orkestro muzikantai su savo vadove po gastrolių liko gyventi ir dirbti Vokietijoje, Ingolštato mieste, – garsioji smuikininkė gyvena ir kuria Vokietijoje.

Fortepijono virtuozas K. Ščerbakovas muzikinės karjeros keliu pradėjo žengti stulbinamai sėkmingai. Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje ugdytas garsiojo Levo Naumovo, 1983 m. K. Ščerbakovas laimėjo S. Rachmaninovo konkursą Maskvoje. Tačiau tikrasis tarptautinis pripažinimas atėjo 1990 m. Asolo kamerinės muzikos festivalyje, pianistui atlikus visus S. Rachmaninovo kūrinius fortepijonui solo bei savo interpretacija sužavėjus Sviatoslavą Richterį.

K. Ščerbakovas atlieka ypač virtuoziškumo reikalaujantį repertuarą: F. Liszto kurtas L. van Beethoveno simfonijų transkripcijas, L. Godowskio kūrinius, visą S. Rachmaninovo, A. Skriabino, D. Šostakovičiaus fortepijoninę kūrybą.

„Tokio lygio atlikėjo viešnagė Vilniuje yra ne tik orkestro, bet ir publikos įvertinimas. Žiūrovų laukia išties nekasdieniškas potyris, juolab kad pianistas retai koncertuoja su orkestrais, pirmenybę teikdamas solo rečitaliams“, – teigė koncerte diriguosiantis maestro Gintaras Rinkevičius.

Koncerte skambės dviejų ryškių Rusijos kompozitorių kūryba – populiarusis P. Čaikovskio Pirmasis koncertas fortepijonui ir sovietinės cenzūros piko metais slapta sukurtas ir ją išgyvenęs D. Šostakovičiaus Pirmasis koncertas smuikui. Šių vienos tautos kūrėjų muzika – du visiškai skirtingi pasauliai. Šie du kompozitoriai savo muzikoje įkūnijo dviejų skirtingų Rusijų – XIX a. antrosios pusės ir XX a. vidurio – paveikslus, gaidomis perteikdami nesumeluotus, gyvus potyrius. Ypatingos energetikos kūriniams suteiks ideologiškai skirtingi atlikėjai – ugningoji L. Isakadze ir K. Ščerbakovas, teigiantis, kad atlikimo menas yra „rimtas mokslas, reikalaujantis tikslaus apskaičiavimo“.

LVSO inf.