Muzika

Lietuviška muzika ir liaudies instrumentai Odesoje

svetur

iliustracija
Irmantas Andriūnas

Balandžio 20–22 d. Odesoje (Ukraina) tryliktą kartą vyko tarptautinis šiuolaikinio meno festivalis „Dvi naujosios muzikos dienos ir naktys“. Jo programoje jau ne pirmus metus skamba lietuvių kompozitorių muzika. Šiais metais festivalyje pakviesti dalyvauti kompozitorius Vytautas Germanavičius ir birbynininkas Irmantas Andriūnas.

Festivalio rengėja – visuomeninė organizacija „Naujosios muzikos asociacija“, atstovaujanti Ukrainos nacionalinei sekcijai tarptautinėje šiuolaikinės muzikos asociacijoje (ISCM). Nuo 1995 m. Odesoje vykstantis festivalis yra vienas svarbiausių šiuolaikinio meno renginių Ukrainoje. Unikalus ištisas 48 valandas trunkantis meninis vyksmas neapsiriboja vien šiuolaikine ir elektronine muzika – prie jos prisideda ir vizualieji menai, muzikinis teatras, šokių trupės, drauge sukurdami išskirtinę festivalio atmosferą. Kaip ir kiekvienais metais, festivalyje dalyvavo daugybė užsienio svečių – atlikėjų ir ansamblių iš Belgijos, Šveicarijos, Austrijos, Vokietijos, Lietuvos, Italijos, Bulgarijos, Ispanijos, Švedijos, Mongolijos ir Ukrainos.

Lietuvių muzikai ir lietuvių liaudies instrumentams buvo skirtas atskiras koncertas, atlikti trys kompozitoriaus V. Germanavičiaus kūriniai: „Kalifornijos eskizai“ birbynei solo (2002), „Skambančios kalnų viršūnės“ birbynei ir kanklėms (2006), „Gervių šokiai“ diatoninei, aukštajai, kontrabosinei birbynėms ir lamzdeliui (2004).

Tai buvo pirmasis koncertas tarptautiniame šiuolaikinės muzikos festivalyje, kai lietuviškais tradiciniais instrumentais grota šiuolaikinė muzika. I. Andriūnas pristatė beveik visą lietuvių pučiamųjų instrumentų šeimą, taip pat kiekvieno instrumento grojimo techniką (grojimą dviem birbynėmis vienu metu, dainuojant, išgaunant obertonus ir kt.). Publiką sužavėjo atlikėjo meistriškumas, garso kokybė, instrumentų įvairovė.

Dalyvavimas šiame festivalyje yra svarbi lietuvių tradicinių instrumentų reklama tarptautiniu mastu, atverianti naujas galimybes repertuaro plėtrai, instrumentų populiarinimui bei įrodanti, kad lietuviški tradiciniai instrumentai puikiai dera ir originaliai skamba atliekant šių dienų kompozitorių kūrinius.

„7MD“ inf.