Kinas

Serialo herojai – lenkų politikai

Agnieszka Holland baigė filmuoti serialą

Vieno populiariausių šio „Kino pavasario“ filmų „Kopijuojant Bethoveną“ režisierė Agnieszka Holland baigė filmuoti serialą „Komanda“ („Ekipa“). Tai bus 14 dalių serialas, kurio žanras vadinamas „political fiction“. „Komanda“ – pirmasis po 25 metų lenkiškas režisierės filmas. Jo herojai yra aukščiausius postus užimantys lenkų politikai, tarp jų ir prezidentas. Vienas pagrindinių filmo personažų – jaunas, nežinomas, bet puikiai išsilavinęs žmogus, tampantis Lenkijos premjeru. Jis nesusijęs korupciniais ryšiais su niekuo ir nuoširdžiai nori pagerinti šalies situaciją. Šiam vaidmeniui iš 300 kandidatų buvo pasirinktas trisdešimt trejų metų menkai žinomas aktorius Marcinas Perchućis. Pagrindinius vaidmenis seriale kūrė ir Andrzejus Sewerynas (prezidentas) bei Januszas Gajosas (buvęs premjeras), taip pat vaidina Krzysztofas Stroińskis, Katarzyna Herman, Rafałas Maćkowiakas. „Komandos“ scenarijaus autoriai – Dominikas W. Rettingeris ir Wawrzynecas Smoczyńskis. Pirmoji serialo serija bus parodyta „Polsat“ kanalu šių metų rugsėjį.

Nors personažai, jų asmeniniai santykiai ir jų partijų susitarimai – išgalvoti, filmo veiksmas perkeltas į šių dienų Lenkijos realijas. Režisierė sako iš pat pradžių nusprendusi, kad serialas kalbės ne apie partijas ir ideologijas, bet tik apie moralę ir atsakomybę. „Bandome kaip ugnies vengti tiesioginių personalinių asociacijų.“ Ji prisipažįsta, kad seriale nenori skelbti savo asmeninių pažiūrų, bet sieks sudominti skirtingų pažiūrų žmones.

Šį pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje Holland, filmą kūrusi kartu su seserimi Magdalena Łazarkiewicz ir dukra Katarzyna Adamik, pabrėžė, kad serialas nebus „satyrinis lenkų tikrovės atspindys“, kad jai „rūpėjo maksimalus, tačiau kiek kitos „spalvos“ realizmas“. Łazarkiewicz sakė: „Šis filmas nėra nei paskvilis, nei bandymas portretuoti mūsų politikus. Tai – visiškai atskira, virtuali tikrovė. Ieškoti analogijų būtų klaida.“ Holland pabrėžė, kas serialo tikslas – ne būti už vieną ar kitą partiją. Jo tikslas prodemokratiškas: „Lenkijoje mažėjant tikėjimui demokratijos principais bei rinkimuose dalyvaujančių rinkėjų skaičiui, krentant pasitikėjimui politikais, norėjome parodyti aukščiausio lygio lenkų politiką ne kaip nešvarios valdžios teatrą, o kaip lauką, kuriame reikia priimti dramatiškus, esminius sprendimus siekiant, kad triumfuotų visuotinis gėris“.

Seriale „Komanda“, pasak režisierės, tuos sprendimus dažnai priima gyvi, galintys klysti, apsirikti, būti silpni žmonės, tačiau apskritai jiems rūpi visuomenės ir šalies nauda. Holland aiškino siekusi sudominti žiūrovus garbingesniu politikos aspektu. Ji sakė: „Jei bent dalis nebalsavusių žiūrovų užsinorės dalyvauti ateinančiuose rinkimuose, tai bus didelė mūsų pergalė“.

Pasak serialo kūrėjų, didžiosios lenkų politikos pasaulis pastaraisiais metais buvo suterštas ir apjuodintas ne tik žiniasklaidos, bet ir pačių politikų. Jos mano, kad politikų įvaizdis dažnai būna „karikatūriškas ir neatitinkąs tikrovės“ ir tai daro didelę žalą jaunai lenkų demokratijai. Holland apgailestauja: „Žmonės pradėjo tikėti, kad politikai būtinai yra vagys, su svetimomis žvalgybomis arba mafija susiję nusikaltėliai. Kad jie neišvengiamai yra negarbingi, piktos valios, siekia tik asmeninės naudos, nekenčia visų aplinkui ir ciniškai apgaudinėja visuomenę bei pačius save.“

Parengė Kora Ročkienė