Muzika

Nebegirdėsime Vytauto Strolios…

in memoriam

iliustracija

Iš JAV, iš Šiaurės Amerikos Lietuvių muzikos sąjungos valdybos pirmininko Fausto Strolios, elektroniniu paštu gauta liūdna žinia, kad 2007 m. kovo 29 d. mirė muzikas Vytautas Strolia, 1928 m. kovo 2 d. gimęs Mažeikiuose. Tai buvo viena ryškiausių muzikos asmenybių Vakaruose, ypač daug dėmesio skyrusi lietuvių muzikos apraiškoms. Niekas labiau už V. Strolią nesidomėjo lietuviškomis plokštelėmis, niekas nepaaukojo tiek brangaus savojo gyvenimo laiko, kaip jis. Gal kai kas jo ir nemėgo už tai, kad jis visur sakė tiesą, visada taisydavo klaidas, kurios prasiskverbdavo į straipsnius, studijas, pranešimus, knygas.

Norėčiau nors trumpai priminti, kad V. Strolia buvo plačios erudicijos muziko Juozo Strolios ir dainininkės Zentos Grubaitės vyriausiasis sūnus, nuėjęs sudėtingą gyvenimo kelią. Jis mokėsi Šiauliuose pas S. Juodvalkienę ir S. Vainiūną, po to – Detmolde ir Dresdene. Baigęs lietuvišką gimnaziją Watenstedte (Vakarų Vokietijoje), įstojo į Braunšveigo muzikos mokyklos orkestrinio dirigavimo klasę. Kaip dirigentams privalomą orkestro instrumentą pasirinko fagotą. Bostone 1956 m. baigęs Naujosios Anglijos konservatorijos fagoto klasę, dar tęsė studijas Bostono universitete – muzikos istoriją pas prof. K. Geiringerį, orkestro dirigavimą pas C. Findlay ir muzikos kritiką pas K.G. Roy. Grojo įvairiuose muzikų unijos (profsąjungos) orkestruose Niujorke, Bostone ir kt. Dėl sveikatos nutraukęs fagotisto karjerą, perėjo į kompiuterių sritį ir muzikavimu nebeužsiėmė. Tačiau vadovavo lietuvių chorams, rengė atlikimui kūrinius su simfoninio orkestro pritarimu. Beje, dar studentaudamas V. Strolia pradėjo rinkti lietuviškas gramofono plokšteles. Pastaruoju metu jo plokštelių rinkinys buvo vienas didžiausių lietuvių išeivijoje. Unikalus šio rinkinio skyrius yra lituanika, t.y. Lietuva, lietuviai svetimtaučių plokštelėse. Turėjo surinkęs pilną pokario lietuviškos išeivijos nuo Australijos iki Urugvajaus plokštelių leidybos rinkinį. Kai kurie jo kruopštaus darbo rezultatai atsispindėjo darbuose, kurie buvo skelbti Lietuvoje. Čia pirmiausia minėtina didžiulė studija „M.K.Čiurlionio diskografija“, ją išleido J. Petronio leidykla. Be jo kruopštaus darbo rezultatų neapsiėjo studijos apie V. Jakubėną, J. Kačinską…

V. Strolios netektis – skaudi žinia visai lietuvių profesionaliajai muzikai, kultūrai, kuri turėtų pasirūpinti, kad jo sukauptos vertybės išliktų ir ateities kartoms. Liūdime dėl V. Strolios išėjimo, reiškiame nuoširdžią užuojautą broliui F. Stroliai, visiems artimiesiems ir JAV lietuvių muzikinei bendruomenei.

Vaclovas Juodpusis