Miesto veidas

Naujos perspektyvos kultūrai Europoje

svetur

Kovo 2–3 dienomis Briuselyje oficialiai atidaryta Europos Sąjungos programa „Kultūra“ (2007–2013), kurios pirmasis kvietimas teikti paraiškas baigėsi dar vasario 28 dieną. Tai nauja programa, pakeitusi iki šios veikusią programą „Kultūra 2000“, skirtą Europos kultūriniam bendradarbiavimui ir dialogui skatinti. Lietuvai pastaroji programa buvo atvira nuo 2001 metų. Šiuo metu Europos kultūros programų centras rengia leidinį, kuris apibendrins sukauptą Lietuvos kultūros organizacijų, dalyvavusių programoje „Kultūra 2000“, patirtį.

Europos Komisija į Briuselį pakvietė Europos kultūros informacijos biurų atstovus ir Europos šalių kultūros operatorius. Renginys „Kertant sienas – suvienijant kultūras“ išskirtinis tuo, kad EK pirmą kartą suteikė galimybę kultūros operatoriams ir programos „Kultūra“ koordinatoriams dalyvaujančiose šalyse akis į akį diskutuoti apie programą, reikšti pastabas dėl jos reikalavimų ir paraiškų teikimo tvarkos, siūlyti pakeitimus, gauti paaiškinimus iš EK atstovų.

Kaip teigė EK kultūros ir komunikacijos direktorius Vladimiras Šucha, renginio idėja buvo sukviesti ekspertus iš visos Europos į atvirą ir kritišką diskusiją apie programos „Kultūra“ (2007–2013) perspektyvas. Abi renginio dienas Europos Komisijos atstovai atidžiai klausėsi kritikos, kurią reiškė apie 200 dalyvių, susirinkusių iš visos Europos. Buvo išsakyta daug pastabų dėl pernelyg aukštų programos reikalavimų, kurie apsunkina galimybes dalyvauti mažoms ir vidutinėms kultūros organizacijoms, painių paraiškų formų, EK nevykdomų įsipareigojimų paramos gavėjams ir kitų problemų. EK atstovai savo ruožtu pristatė savo planus keisti programą, kad ji būtų labiau prieinama dalyviams, tobulinti komunikaciją tarp EK ir kultūros operatorių, užtikrinti projektų tęstinumą, daugiau dėmesio skirti programos ir sėkmingų jos remiamų projektų viešinimui.

EK pareigūnai žadėjo, kad į išreikštą dalyvių kritiką ir rekomendacijas bus atsižvelgta tobulinant programą ir kad tai atsispindės jau ateinančio kvietimo teikti paraiškas, kuris turėtų būti paskelbtas š. m. vasaros pradžioje, sąlygose. Tikėkimės, kad EK tesės pažadus, tobulins programą ir taip įgyvendins savo siekį, kad programa „Kultūra“ būtų patogus „vartoti“ ir efektyvus finansinis instrumentas, realiai prisidėsiantis prie Europos tarptautinio kultūrinio bendradarbiavimo ir dialogo stiprinimo.

Kitas svarbus renginio „Kertant sienas – suvienijant kultūras“ aspektas – naujo požiūrio į kultūros vietą ES politikoje pristatymas. Janas Figelis, EK narys, atsakingas už švietimą, mokymą, kultūrą ir jaunimą, savo kalboje renginio dalyviams citavo vadinamąjį ES architektą Jeaną Monnet, kuris kartą pasakė, kad jei pradėtų kurti Europos bendriją iš naujo, pradėtų nuo kultūros. Matyt, žlugęs ES Konstitucijos projektas, mažas ES piliečių išreiškiamas palaikymas ES institucijoms ir didėjantis susidomėjimas kūrybingumo svarba šiuolaikinei ekonomikai buvo vienos iš priežasčių, paskatinusių ES strategus atsigręžti į vertybinius, kultūrinius ambicingojo ES projekto aspektus.

Kaip pranešė Janas Figelis, balandžio 24 dieną EK išleis komunikatą apie Europą ir kultūrą, kuriame bus įtvirtintos ES kultūros politikos gairės. Pasak EK atstovo Vladimiro Šuchos, tai bus pirmas tokio pobūdžio ES dokumentas, kurio pasirodymas įtvirtins pagrindinį kultūros vaidmenį Europos projekte.

Milda Laužikaitė