Kinas

Lietuvos moksleiviai mokysis žiūrėdami kino filmus

kronika

2006 m. lapkričio – gruodžio mėnesiais 230 bendrojo lavinimo mokyklų visoje Lietuvoje dalyvaus medijų švietimo centro „Meno avilys“ kartu su Švietimo ir mokslo ministerija organizuojamame projekte „Kinas mano mokykloje“. Partneriai: „Baltijos filmų grupė“, Lietuvos kino studija, „ACME“, studija „Nominum“ ir Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje.

,,Kinas mano mokykloje” – tai pirmas projektas Lietuvoje, kuriuo siekiama ugdyti moksleivių vizualinį raštingumą, plėtoti diskusijų kultūrą Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklose, išnaudoti kino, kaip integralios švietimo priemonės, potencialą.

Pirmą projekto dalį sudarys visose Lietuvos apskrityse rengiami seminarai, mokyklų pedagogus supažindinantys su kino kalba ir kino meno panaudojimo pamokose galimybėmis. Seminare dalyvausiantiems mokytojams bus pristatyta medijų švietimo centro „Meno avilys“ parengta metodinė medžiaga, pranešimus skaitys filosofai Nerijus Milerius, Tomas Sodeika ir kinotyrininkas Skirmantas Valiulis.

Pasibaigus seminarų ciklui, 9–12 klasių projekte dalyvaujančių mokyklų moksleiviams bus surengtos penkių filmų programos diskusinės peržiūros. Moksleiviai turės galimybę pamatyti Lietuvos kino klasika pripažintą Vytauto Žalakevičiaus filmą „Niekas nenorėjo mirti“, Balio Sruogos romano motyvais sukurtą Algimanto Puipos filmą „Dievų miškas“, „Oskarui“ pristatytą Arūno Matelio dokumentinę juostą „Prieš parskrendant į Žemę“, prancūzų režisieriaus François Dupeyrono filmą „Ponas Ibrahimas“ ir švedų režisierės Lisos Munthe dokumentinį filmą „Rankų lenkėja iš Solitudės“.

Po peržiūrų įvairių disciplinų pedagogai diskutuos su moksleiviais apie matytus filmus iš jų dėstomo dalyko – istorijos, pilietinio ugdymo, literatūros, etikos, geografijos ir kitų disciplinų – perspektyvos.

Programa „Kinas mano mokykloje“ siekiama inicijuoti medijų edukacijos procesus Lietuvos mokyklose ir ugdyti požiūrį į filmą kaip į tekstą, kuris pagal savo reikšmes yra lygiavertis literatūriniam tekstui ir gali jį papildyti. Lavinant mokinio gebėjimus „skaityti“ filmą ugdomas ir jo vizualinis raštingumas, itin aktualus ugdant kritišką XXI amžiaus pilietį, suprantantį vizualinėse medijose (kinas, TV, reklama) užkoduotą informaciją.

Pirmasis projekto seminaras įvyko lapkričio 7 d. Utenoje, vėliau seminarai persikels į kitas devynias Lietuvos apskritis. Tikimasi, kad projektas pasieks keliasdešimt tūkstančių 9–12 klasių moksleivių visoje Lietuvoje. 2006 m. projekte dalyvavusios mokyklos 2007 m. sausį dalyvaus projektą vertinant. Rezultatai bus naudojami kartu su Švietimo ir mokslo ministerija planuojant programos „Kinas mano mokykloje“ tęsinį.

„Meno avilio“ inf.