Kinas

Pasaulio animacija vėl Vilniuje

anonsai

iliustracija
„Marti iš jaujos“

Tikras animacinių filmų potvynis Vilniuje spalio 19–22 dienomis: trumpametražiai ir pilnametražiai, eksperimentiniai ir net sukurti pačių vaikų filmai vaikams, jaunimui, suaugusiems... Beveik 300 naujausių animacinių filmų iš 27 Europos šalių ir dar 9 kitų žemynų kraštų: Japonijos, JAV, Kanados, Australijos, Brazilijos, Indijos, Kolumbijos, Irano, Taivano. 25 konkursinės pagal temas ir žanrus suskirstytos programos per keturias dienas bus parodytos „Skalvijos“ kino centre, „Lėlės“ teatre, Šiuolaikinio meno centre. Dar septynios atskirų kūrėjų ir studijų filmų nekonkursinės programos. Be to, parodos ir diskusijos. Visa tai žada parodyti 4-asis tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis ’06“. Šiemet bus įteikti devyni „Stiklo riešutai“ geriausiam vaikų, jaunimo, suaugusiųjų, eksperimentiniam, pilnametražiam, lietuviškam filmams. Bus ir specialusis žiuri apdovanojimas, ir Didysis prizas.

Tarptautinę vertinimo komisiją sudarys žymūs prodiuseriai – olandas Dickas de Jonge ir lenkas Zbigniewas Žmudskis (jų prodiusuotų filmų peržiūros bus surengtos „Tores“ galerijoje ir „Skalvijoje“); Norvegijos Fredrikstado animacijos festivalio direktorė Anne Lise Andreasen; garsūs rusų animacijos kūrėjai Natalija Orlova, Valentinas Teleginas ir Natalija Lukinych (jų filmų ir studijos „Animose“ retrospektyvos bus rodomos „Skalvijoje“); latvių animatorė Roze Stiebra (jos filmų programą bus galima pamatyti „Lėlės“ teatre); šiuolaikinio kino ir videomeno kritikė Renata Dubinskaitė bei meno istorikė ir kritikė Rasa Gečaitė.

Specialiai festivaliui skirta septynių garsių XX a. pabaigos animacijos kūrėjų programa bus parodyta Prancūzų kultūros centro kino salėje. Tarp jos autorių – vienas žymiausių pasaulyje groteskinių parodijų bei savito humoro prancūzų animatorius Federico Vitali.

Lietuvai atstovaus 11 premjerinių filmų, sukurtų jau žinomų lietuvių animatorių ir studentų, bei 10 vaikų sukurtų filmukų. Vaikų filmus vertins vaikų žiuri.

Lietuviškoje programoje išsiskiria Jūratės Leikaitės filmas „Marti iš jaujos“ (2006), sukurtas pagal originalius žymaus prieškario grafiko Viktoro Petravičiaus raižinius. Šis įspūdingai įgarsintas nespalvotas filmas vasarą spėjo laimėti prestižinius apdovanojimus festivalyje Japonijoje bei buvo rodytas Zagrebo festivalyje. Iljos Bereznicko filmukas „Baubo liga“ (2006), pasak autoriaus, gal jau bus paskutinis iš jo sukurtų baubų gyvenimo: „Baubo darbas yra gąsdinti vaikus, bet staiga atsitinka bėda – vaikai baubo nebebijo“.

Nijolės Valadkevičiūtės filme „Čipolino nuotykiai“ (2006) parodyta gėrio ir blogio kova perteikta vaikams puikiai suprantama kalba. Filmukas primena kadaise populiarią Gianni Rodary istoriją apie daržo gyventojus, filmo autorė mano, kad jis gali papasakoti ir apie mūsų šalies gyvenimą. Dviejų jaunų animatorių Sandros Janusevičiūtės ir Daivos Minkevičiūtės filmukas „Italiana“ (2006) buvo sukurtas spontaniškai, besimokant užsienio kalbų. Autorės perteikia paradoksalią situaciją: „Kaip papūgos mokomės atmintinai pačių elementariausių frazių, kad gestais galėtume susikalbėti apie globalizaciją“. Aurika ir Algirdas Seleniai filmuke „Čigonas ir drakonas“ (2006) pasakoja istoriją čigono, kuris apgauna drakoną. Jis išlaisvina karalaitę, bet atsisako ją vesti, nes nenori prarasti didžiausios vertybės – laisvės. Lietuvių programoje dar bus pristatytas Henrikas Vaigauskas ir vaikų studijos nariai. Nekonkursinėje programoje, kaip ir kasmet, bus parodyta lietuvių autoriui skirta retrospektyva, šiemet tai – Selenių kūryba.

Festivalis pristatys net keturias animacijai skirtas parodas. Šlapelių muziejuje veiks Jūratės Leikaitės kūrybos paroda, kurioje bus atspindėtas visas filmo kūrimo procesas. Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejuje bus galima pasižiūrėti iškart dvi parodas – Iljos Bereznicko darbus iš muziejaus fondų ir 2005 m. „Tindirindžio“ festivalyje pristatytų žinomų Lietuvos animatorių darbus bei jaunųjų parodą „Lietuvos animacijos dabartis ir ateitis“. Jaunimą turėtų sudominti Energetikos muziejuje rengiama interaktyvaus dizaino paroda bei šios specialybės studentų iš Vilniaus statybos ir dizaino kolegijos sukurti animaciniai filmai.

Tuos, kurie norėtų ne tik pamatyti animacinius filmus, bet ir pramokti juos kurti, festivalio organizatoriai kviečia į kūrybines dirbtuves (spalio 16–18 d.), joms vadovaus Rusijos bei Lietuvos animatoriai.

Pernai „Tindirindis“ drauge su latvių, estų, norvegų, švedų, suomių ir danų animacijos festivaliais įsteigė bendrą animacinio filmo apdovanojimą ANOBA (Award of Nordic and Baltic animation festivals). Pirmą kartą jis bus įteiktas šiais metais. Kiekvienas šių kraštų festivalis nominuos po vieną pretendentą prizui laimėti. Toks nominantas bus paskelbtas ir festivalio „Tindirindis“ uždarymo metu. Šių metų pabaigoje iš visų nominantų bus išrinktas vienintelis, vertas apdovanojimo ANOBA. Prizo steigėjų tikslas – paversti šį apdovanojimą ryškiausia Baltijos regiono šalių festivalių tinklo grandimi. Siekiama, kad apdovanojimas padėtų populiarinti animacijos žanrą.

Bilietai į visus filmų seansus kainuos tik po 4–6 litus.

Daugiau informacijos rasite festivalio svetainėje www.tindirindis.lt.

Rasa Gečaitė