Muzika

Žvelgiant į muzikinę vasarą

Festivaliui „Druskininkų vasara su M.K. Čiurlioniu“ pasibaigus

Genė Šaltenienė

iliustracija
Smuikininkų meistriškumo kursų uždarymo koncertas

Rugsėjo 26 d. dideliu koncertu Druskininkuose vainikuotas tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M.K. Čiurlioniu“. Baigiamajame festivalio koncerte skambėjo vieno žymiausių Lietuvos kompozitorių, Nacionalinės premijos laureato Anatolijaus Šenderovo kūriniai, juos atliko dainininkė Judita Leitaitė, kvartetas „Chordos“, pianistas Sergejus Okruško, violončelininkas Mindaugas Bačkus, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas, saksofonininkas Liudas Mockūnas, akordeonistas Raimundas Sviackevičius. Muzika gražiai derėjo su M.K. Čiurlionio poetiniais tekstais, Sigito Gedos poezija, ją skaitė aktorė Agnė gregorauskaitė.

Jau ketvirtą kartą Lietuvos muzikų rėmimo fondo ir Druskininkų savivaldybės surengtas festivalis truko tris mėnesius ir buvo kupinas įvairių renginių. Druskininkuose vyko didelis festivalio pradžios koncertas, Lietuvos ir užsienio šalių atlikėjų kamerinės, fortepijoninės ir smuiko muzikos koncertai, sakralinės muzikos valandos. Festivalio koncertuose dalyvavo žymūs šalies muzikai, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos, tarptautinių konkursų laureatai, talentingas jaunimas. Druskininkiečiai ir kurorto svečiai gėrėjosi skambiu Virgilijaus Noreikos dainavimu, Julijos Stupnianek, Reginos Šilinskaitės, Giedrės Zeicaitės, Arūno Dingelio, Dainiaus Puišio balsais, klarnetininko Algirdo Budrio, saksofonininko Petro Vyšniausko, pianistės Birutės Vainiūnaitės, Čiurlionio kvarteto muzikavimu, dvasingai nuteikiančia vargonininkų Bernardo Vasiliausko, Gedimino Kviklio, Virginijos ir Živilės Survilaičių, Audros Telksnytės, Dianos Encienės, Jarūnės Barkauskaitės, Jurgitos Kazakevičiūtės interpretuojama muzika.

Ir šiais metais išlaikyta festivalio tradicija rengti smuikininkų meistriškumo kursus ir jų dalyvių koncertus. Čia gražiu akcentu tapo vienos iš kursų pedagogių, žymios smuikininkės, Drezdeno simfoninio orkestro koncertmeisterės Dalios Stulgytės Schmalenberg solinis koncertas, tapęs tarsi dar viena meistriškumo pamoka kursų dalyviams ir dovanojęs įsimintinų įspūdžių klausytojams.

Specialiai į festivalį iš užsienio šalių atvyko ir koncertus surengė dabar Vokietijoje gyvenantis druskininkietis smuikininkas Domas Juškys, smuikininkės Diana Galvydytė ir Agata Daraškaitė (D. Britanija), Julija Okruško (JAV), vargonininkė Irena Renata Budrytė Kummer (Vokietija), dainininkai Edmundas Seilius ir Kristina Zmailaitė (JAV), Vilma Pigagaitė (Vokietija). Druskininkiečiai ir kurorto svečiai, atėję į šių muzikų koncertus, dar kartą įsitikino, kaip atsakingai savo programas rengia mūsų tėvynainiai, su kokiu jauduliu ir kaip noriai jie koncertuoja tėviškėje. Atvykstančiųjų iš svetur dėka Druskininkų Čiurlionio festivalio atgarsiai pasklinda ne tik po Lietuvą, jį žino ir gerai vertina užsienio šalyse. Tad neatsitiktinai šiais metais koncertuoti į festivalį atvyko žymūs užsienio šalių atlikėjai: pianistas Friedrichas Thomasas iš Vokietijos, vargonininkas Henningas Dembski ir dainininkė Amelie Dembski iš Vokietijos, kaimyninės Latvijos dainininkas Alvis Cedrinis.

Itin daug smalsuolių pritraukė nuoširdžia bendravimo atmosfera dvelkę kameriniai renginiai: susitikimai su žymiais menininkais, muzikais, visuomenės veikėjais, gamtosaugininkais. Daug kas įsimins turiningą susitikimą su aktore Gražina Urbonaite miesto bibliotekoje, spalvingą, gražiai sukomponuotą aktorės Virginijos Kochanskytės, dainininkės Giedrės Zeicaitės ir pianistės Šviesės Čepliauskaitės pristatytą muzikinę literatūrinę kompoziciją miesto muziejuje, prasmingą ir naudingą susitikimą-pašnekesį su režisieriumi ir poetu Vytautu V. Landsbergiu M.K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje. Kaip ir ankstesniais metais surengtas pokalbis, o kartu ir muzikinė poetinė popietė muziejuje „Girios aidas“, čia gražiai derėjo gamtosaugininko Rimanto Grikevičiaus apmąstymai, brolių Romo ir Danieliaus Sadauskų poetinis žodis ir dainos apie gamtą, visa susieta ir su M.K. Čiurlionio kūryba.

Daug svarbių ir prasmingų renginių sudarė Studijų savaitę ir Smuiko muzikos šventę, surengtas rugpjūčio 2–11 dienomis. Čia sulaukta gausaus būrio menininkų, menotyrininkų, visuomenės veikėjų iš Lietuvos ir užsienio. Per devynias dienas vyko ne tik kamerinės, fortepijoninės, smuiko muzikos koncertai, bet ir mokslinę mokomąją bei praktinę išliekamąją vertę turintys renginiai. M.K. Čiurlionio kūrybos tyrinėtojai ir puoselėtojai surengė dviejų dienų tarptautinę konferenciją „M.K. Čiurlionis ir pasaulis“. Čia didžio mūsų šalies menininko kūrybą nagrinėjo ir Lietuvos, ir užsienio šalių menotyrininkai, muzikologai, pranešimai intrigavo vis naujomis Čiurlionio kūrybos interpretacijomis, praeities ir dabarties paralelėmis.

Savitų paralelių atradimais įdomus ir aktualus buvo sąsajomis su Čiurlionio kūryba persmelktas ukrainiečių režisieriaus Aleksandro Dirdovskio filmas „Alliusion“. Didelio susidomėjimo sulaukė ir kito baltarusių menininko – dailininko, Čiurlionio amžininko Jazepo Drazdovičiaus tapybos paroda, taip pat Juozo Valiušaičio fotografijų ekspozicija bei Mantauto Krukausko audiovizualinė kompozicija Čiurlionio kūrinių motyvais.

Į Studijų savaitę įpinti jau vienuoliktą kartą Druskininkuose rengti smuikininkų meistriškumo kursai ir vėl sutraukė daug muzikos mokyklų moksleivių ir pedagogų. Į kursus susirinko per 60 dalyvių. Smuikavimo meistriškumo paslapčių juos mokė profesorius iš Vokietijos Petru Munteanu, Vokietijoje gyvenanti smuikininkė Dalia Stulgytė Schmalenberg, patyrusi Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos mokytoja ekspertė Gintvilė Vitėnaitė, kameriniam orkestrui vadovavo dirigentas ir kompozitorius iš Vokietijos Tilo Schmalenberg. Intensyvus meistriškumo kursų grafikas – kasdien vykusios pamokos, repeticijos, koncertai, seminarai – iš moksleivių ir pedagogų atėmė nemažai jėgų, bet suteikė daug vertingos patirties. Atsisveikindami kursų dalyviai dėkojo rengėjams, labai palankiai vertino pedagogų meistriškumą, jų geranoriškumą ir puikią darbo bei bendravimo atmosferą.

Dalijantis festivalio įspūdžiais sunku būtų suminėti visus jo renginius, kiekvieną smulkiau apibūdinti. Juk festivalio metu įvyko per 60 renginių, juose savo meistriškumą, kūrybinius sugebėjimus ir žinias skleidė per 200 dalyvių. Koncertų ir kitų renginių įvairovė, dalyvių ir publikos gausa šiemet apskritai tapo skiriamuoju šio tradicinio festivalio bruožu. Nors šią vasarą Druskininkuose tuo pačiu metu surengti net keli festivaliai (pramoginės muzikos, teatrų), vyko daug įvairių pramoginių renginių, „Druskininkų vasaros su M.K. Čiurlioniu“ koncertuose, kad ir kur jie būtų surengti – kurorto sanatorijose, Druskininkų ar Liškiavos bažnyčiose, miesto muziejaus salėje ar jo terasoje Druskonio ežero pakrantėje, M.K. Čiurlionio memorialinio muziejaus kiemelyje, – buvo gausu klasikinę muziką mylinčių ir vertinančių klausytojų. Jie ne tik atėjo į koncertus, žavėjosi muzika ir atlikėjų meistriškumu, tačiau ir po koncertų neskubėjo skirstytis, laukė atlikėjų, domėjosi jų kūrybiniais planais, dėkojo už dovanotus įspūdžius ir kvietė dar kartą atvykti. Tai rodo, kad festivalis vis labiau įsitvirtina Druskininkuose, vis gražiau atskleidžia savo galimybes, atranda naujų erdvių ir formų, pagaliau pasiekia pagrindinį savo tikslą – turėti savo nuolatinių klausytojų ir žiūrovų, būti reikalingas žmonėms.