Muzika

Žvilgsnis į jubiliejinį dešimtmetį

Fortepijono muzikos koncertai M.K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje Druskininkuose

Asta Bražinskienė

iliustracija

Rugsėjo 22-oji – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimtadienis. Šią dieną visuomet lydi ir jo muzika. Ir kažkaip ypatingai ji suskamba Čiurlionio namelyje Druskininkuose, vietoje, kurią dabar jau vadiname M.K. Čiurlionio memorialiniu muziejumi. Čia išsaugotos namų muzikavimo tradicijos, itin jautriai skamba čia gyvenusio ir kūrusio Čiurlionio muzika.

Šią erdvę, be kita ko, jau įpratome sieti ir su vasarą čia vykstančiu fortepijono muzikos koncertų ciklu. Ne išimtis buvo ir jau praėjusi vasara – įvairių pianistų parengtos fortepijono muzikos programos susipynė į gražią tradiciją tęsiantį 41-ojo vasaros sezono koncertų ciklą.

Fortepijono muzikos vakarai Čiurlionio namelyje, kaip įprasta, pradėti birželio antroje pusėje. Iki rugpjūčio pabaigos įvyko dešimt koncertų, kuriuose klausytasi pripažintų Lietuvos menininkų, profesūros ir dar tik pirmiesiems studijų metams besirengiančio jaunimo.

1965-aisiais kompozitorius Balys Dvarionas M.K. Čiurlionio memorialinio muziejaus kieme pasodino ąžuoliuką, simbolizuojantį fortepijono muzikos koncertų ciklo pradžią; drauge užsimezgė tradicija kiekviename renginyje matyti ir gabius jaunuosius Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtinius. Šiemet liepos savaitgalio koncertą dalijosi du absolventai – Lina Galvydytė ir Justas Šervenikas. Svarbiam pasirodymui moksleiviai rengėsi jau turėdami sceninės patirties, sėkmingai dalyvavę respublikinėse pianistų varžybose; Justas šiemet tapo kamerinių ansamblių konkurso „Pavasario sonata“ nugalėtoju. Jaunųjų pianistų programoje skambėjo J. Haydno ir W.A. Mozarto sonatos, J. Brahmso fantazijų ciklas, populiarūs J.S. Bacho, F. Chopino kūriniai ir M.K. Čiurlionio opusai. M.K. Čiurlionio muzika yra visų atlikėjų programų dalis. Ji iš tiesų tarsi apglėbia kiekvieną koncertą; mat pianistai savo pasirodymus pradeda ir baigia kompozitoriaus kūriniu. Tas „įrėminimas“ – taip pat tradicija, nuo kurios tik retsykiais nekaltai nutolsta dar repertuaro nesukaupę moksleiviai.

M.K. Čiurlionis pastaraisiais metais vis labiau masina atlikėjus, tad ir jo namelyje dabar dažnai skamba ne tik pavieniai kūriniai. Šiemet klasiko opusams svarią programų dalį skyrė Halina ir Aldona Eleonora Radvilaitės, o Rokas Zubovas klausytojams suteikė galimybę visą valandą gėrėtis tik M.K. Čiurlioniu. Pernykščiame Druskininkų koncerte pianistas skambino kompozitoriaus studijų metų Varšuvoje kūrinių, o šiemet klausytojus supažindino su Varšuvoje gimusia sonata fortepijonui bei pluoštu vėlesnių, Peterburgo laikotarpiu kurtų kompozicijų. M.K. Čiurlionio kūrybos sklaida yra labai svarbus R. Zubovo veiklos baras: įvairių gyvenimo periodų veikalai, taip pat dar niekad neįrašyta kompozitoriaus muzika skamba pianisto kompaktinėse plokštelėse ir M.K. Čiurlioniui skirtuose koncertuose.

Fortepijono klasika skambėjo Andriaus Vasiliausko ir Jurgio Karnavičiaus koncertuose. Vienas pasirinko R. Schumanno ciklą „Margi lapai“ ir E. Griego „Lyrines pjeses“, kitas – prancūzų meistrų fortepijoninės muzikos šedevrus: C. Francko Preliudą, choralą ir fugą, M. Ravelio „Atspindžius“ ir C. Debussy „Estampus“. Fortepijono muzikos ciklo koncertuose taip pat skambino pripažinti šiuolaikinės muzikos atlikėjai Sergejus Okruško, Živilė Karkauskaitė ir Birutė Vainiūnaitė. Memorialinio muziejaus renginius visada pagyvina lietuviška muzika. Minėdamas solidžią V. Barkausko gimimo sukaktį, S. Okruško paskambino visas tris skirtingų metų jo „Legendas apie Čiurlionį“. Lietuviškus kūrinius į savo programas visad organiškai įterpia B. Vainiūnaitė; šįkart ji interpretavo S. Vainiūno siuitą „Gimtinės pievos“. Pernai anapilin iškeliavusio kompozitoriaus J. Kačinsko fortepijoninį ciklą „Atspindžiai“ skambino Ž. Karkauskaitė. Kitų šalių nūdienos autorių nebuvo daug: mūsų koncertų scenose nedažno svečio E. Halfftero habanera ispanišku koloritu spalvino klasikinę Aleksandros Žvirblytės programą, o Ž. Karkauskaitės atliktas G. Ligeti etiudas „Burtininko mokinys“ drauge tarsi pagerbė menininką, kurio netekome birželį.

Tarp kitų Lietuvos vasaros renginių išsiskiriantis brandus fortepijono muzikos koncertų ciklas Druskininkuose šiemet dėl įvairių priežasčių vos nenustojo gyvuoti. Laiku ėmęsis iniciatyvos renginį išgelbėjo R. Zubovas. Tad gal dabar jau galima tikėtis, kad mūsų klasikui skirtas muzikos renginys, prasminga, klausytojus ir atlikėjus džiuginanti tradicija gyvuos ir toliau.