Savaitė

Aštuntuosius užbaigus

Renginiai Stasio Vainiūno namuose

iliustracija
Algirdas Budrys
A. Rakausko nuotr.

Lietuvos muzikų rėmimo fondo Stasio Vainiūno namai užbaigė aštuntąjį veiklos sezoną, kuris, sprendžiant pagal lankytojų dėmesį ir atsiliepimus, buvo tikrai sėkmingas. Pasiteisino daugiau kaip porą metų rengiami trečiadienio vakarai. Nors juose dominavo muzika, be dėmesio neliko ir dailės, poezijos gerbėjai.

Minint M.K. Čiurlionio gimimo 130-ąsias metines, čia veikė su M.K. Čiurlionio namais Vilniuje surengta šio didžiojo dailininko paveikslų reprodukcijų paroda. Praėjusių metų pabaigoje sukako 40 metų, kai Vilniuje buvo pradėti rengti M.K. Čiurlionio pianistų konkursai. Pirmojo konkurso laureatė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė Birutė Vainiūnaitė pateikė išsamų savo kūrybinės veiklos portretą, jį paryškino visą mėnesį veikusi V. Kisarausko, A. Švėgždos, A. Kmieliausko, P. Repšio, A. Nedzelskio ir kitų dailininkų darbų paroda iš jos asmeninės kolekcijos.

Didžiulio lankytojų dėmesio susilaukė ir dailininko profesoriaus Vitolio Trušio pastelių paroda, atskleidusi nepaprastą šio menininko kruopštumą kuriant žmonių portretus, Aukštaitijos gamtos vaizdus.

Šios parodos atidarymas sutapo su žymaus klarnetininko ir muzikos veikėjo, "Trimito" orkestro meno vadovo ir LMTA profesoriaus Algirdo Budrio kūrybos vakaru, kuriame stebėjomės Maestro nuveiktais darbais, po pasaulį plačiai garsinančiais Lietuvos vardą. Tai buvo vakaras iš ciklo "Susitikimai", kurio programose praėjusį sezoną išvydome ir daugiau žymių vardų: aktoriaus Laimono Noreikos, smuiko profesoriaus Jono Urbos, kauniečių pianistės Virginijos Daugirdienės ir dainininko Jono Malikonio...

Tradiciškai vienas vakaras vyko ir "Sugrįžimų" festivalio metu. Šįmet jis buvo skirtas garsiosios operos solistės Juzės Augaitytės gimimo 100-osioms metinėms. Malonu, kad jo programą papuošė būrelis Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos ugdytinių, kurie buvo įvertinti J. Augaitytės atminimo fondo kasmetinėmis premijomis. Šia proga džiugu prisiminti, kad visus metus klausytojus malonino jaunųjų atlikėjų surengti koncertai, juose dalyvavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai, Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų, dešimtmetės B. Dvariono, Karoliniškių, Algirdo ir kitų muzikos mokyklų mokiniai.

Šių metų pavasaris Stasio Vainiūno namams suteikė ypač daug džiaugsmo. Ketvirtadienio svetainės lankytojai – neįgalūs vaikai ir jaunuoliai – ir dainavo, ir skambino fortepijonu, ir piešė. Su jais bendravo patyrusios pedagogės – pianistė Renata Krikščiūnaitė, dainininkė Jūratė Vizbaraitė, "Atgaivos" bendrijos prezidentė dainininkė Ona Matusevičiūtė, Lietuvos muzikų rėmimo fondo direktorė Liucija Stulgienė...

O gegužės mėnesį namai duris turėjo atverti vos ne kiekvieną vakarą. Jaunieji atlikėjai iš įvairių muzikos mokyklų, taip pat besiruošiantieji dalyvauti tarptautiniuose konkursuose norėjo skambinti Stasio Vainiūno fortepijonu, pajusti šiuose namuose tvyrančią kompozitoriaus ir pianisto atminimą saugančią ypatingą atmosferą. Ji čia, buvusiame S. Vainiūno bute, jaučiama jau aštuonerius metus.

Netruks ateiti rugsėjis. Ir vėl kviesime ne tik į meno meistrų, bet ir į jaunųjų atlikėjų vakarus. Kiekvieną trečiadienį. Norėsime pabūti ir su menų senjorais, ir su neseniai Amžinybėn išėjusiais, kurių balsai čia ne kartą skambėjo, ir su talentingais jaunaisiais – būsimų tarptautinių konkursų laureatais, pagaliau ir su S. Vainiūnu bei jo amžininkais, su kuriais susipina visa Lietuvos muzikinė kultūra iki šių dienų.

Vaclovas Juodpusis