Savaitė

Vilniaus festivalio kamerinės muzikos vakarai

anonsai

iliustracija
Evelina Puzaitė
M. Raškovskio nuotr.

Birželio 23 ir 26 d. Vilniaus festivalį pratęs kamerinių kolektyvų koncertai Nacionalinėje filharmonijoje. Birželio 23-iosios koncerte publika susitiks su vienu žymiausių kamerinės muzikos ansamblių – "Fine Arts" kvartetu iš JAV, o 26-ąją koncertuos Lietuvos kamerinis orkestras (LKO), diriguojamas Roberto Šerveniko. Abiejų vakarų muzikinius įspūdžius ryškins solistai – su kvartetu gros garsių Londono salių publiką sužavėjusi jauna lietuvių pianistė Evelina Puzaitė, o LKO vakaro partneriu bus itin kūrybingas violončelininkas iš Didžiosios Britanijos Julianas Lloydas Webberis.

"...Evelina Puzaitė neabejotinai turi sceninės charizmos. Gal tai jos siekiamybė, nes pati yra sakiusi, kad neseniai matytas Marthos Argerich koncertas ją pakerėjo atlikėjos skleidžiama energija", – po vieno pianistės rečitalių rašyta "7 meno dienose". Sceninis pianistės įvaizdis nėra tik išorinių efektų apgaulė, už jo slypi kruopštus ir nuoseklus darbas, savojo aš paieškos. E. Puzaitė baigė Nacionalinę M.K.Čiurlionio menų mokyklą jau turėdama solidžių tarptautinių fortepijono ir kompozicijos konkursų apdovanojimų. Netrukus ji gavo Baltijos šalių stipendiją studijuoti Londono Guildhallo muzikos ir dramos mokykloje, išleido pirmą J.S. Bacho, C. Debussy, F. Liszto ir R. Schumanno muzikos kompaktinę plokštelę. Sėkmė neaplenkė jaunos menininkės ir studijų metais. Atlikėja tapo tarptautinio Dudley konkurso Šiaurės Airijoje laureate, pelnė anglų pianisto ir pedagogo H. Craxtono memorialinio fondo apdovanojimą, buvo pakviesta dalyvauti garsiuose Didžiosios Britanijos renginiuose – Vatfordo ir Oksfordo festivaliuose; pastarajame ji tapo profesionalaus rečitalio prizininke. Evelina – vienintelė Guildhallo muzikos ir dramos mokyklos pianistė, kuriai buvo suteikta galimybė koncertuoti prestižinėse Londono koncertų estradose – "Wigmore Hall", "Barbican Hall", "Royal Festival Hall". 2006-uosius ji pradėjo rečitaliu garsiojoje "Purcell Room". Vilniaus festivalyje su "Fine Arts" kvartetu E. Puzaitė atliks D. Šostakovičiaus Fortepijoninį kvintetą g-moll, op. 57.

Prieš šešis dešimtmečius susikūręs "Fine Arts" kvartetas šiandien gali didžiuotis itin sėkminga koncertine karjera ir įspūdinga diskografija. Visi kvarteto nariai yra Viskonsino universiteto (Milvokio valstija) profesoriai; trys iš jų drauge groja beveik dvidešimt penkerius metus. Kas sezoną "Fine Arts" kvartetas gastroliuoja visame pasaulyje, koncertuoja didžiuosiuose muzikos centruose – Niujorke, Londone, Paryžiuje, Berlyne, Romoje, Madride, Maskvoje, Tokijuje, Pekine. Ansamblis įrašė daugybę muzikos. Kompanijoje "Lyrinx" įgrotus W.A. Mozarto altinius kvintetus "American Record Guide" kritikai 2003-iaisiais paskelbė geriausiu metų įrašu ir atrinko "Grammy" apdovanojimui. "Fine Arts Quartet" garsėja ir kaip šiuolaikinės muzikos atlikėjas, už įdomias programas jam paskirti Amerikos kamerinės muzikos, Amerikos kompozitorių ir leidėjų draugijų apdovanojimai. Koncerte Vilniuje ansamblis atliks P. Glasso Styginių kvartetą Nr. 2 "Company" ir F. Schuberto Styginių kvartetą Nr. 14 "Mirtis ir mergelė".

Su LKO Vilniaus festivalyje koncertuosiantis Julianas Lloydas Webberis – violončelininkas, iš savo kartos atlikėjų išsiskiriantis kūrybingumu. Jis mokėsi Londone, Karališkajame muzikos koledže, ir Ženevoje pas žinomą prancūzų violončelininką P. Fournier. Bendradarbiavo su įvairiais muzikais: Y. Menuhinu, L. Maazeliu, N. Marrineriu, G. Solti, S. Grappelli, E. Johnu, C. Laine’u bei kitais. Violončelininko diskografijoje – "Brit-Award" apdovanojimą pelnęs E. Elgaro Koncertas (dirigentas Y. Menuhinas; "BBC Music Magazine" įrašą apibūdino kaip geriausią šio kūrinio interpretaciją), A. Dvoržako Koncertas (dirigentas V. Neumannas ir Čekijos filharmonijos orkestras), P. Čaikovskio "Variacijos rokoko tema" (dirigentas M. Šostakovičius ir Londono simfoninis orkestras), B. Britteno "Violončelės simfonija" ir W. Waltono Koncertas (dirigentas N. Marrineris ir "Academy of St Martin in the Fields"). Pastarąjį įrašą žurnalas "Gramophone" pavadino "neturinčiu konkurentų". J.L. Webberis savo diskografiją papildė puikiomis kompaktinėmis plokštelėmis, kaip antai: "Made in England" ("Pagaminta Anglijoje"), "Cello Moods" ("Violončelės nuotaikos") ir "Cradle Song" ("Lopšinė"). "Gramophone" vertinimu, "tarp dabartinių įrašų būtų sunku rasti geresnę šio repertuaro interpretaciją". Naujausias "EMI Classics" išleistas violončelininko įrašas "Fantazija" yra pagrįstas A.L. Webberio "Operos fantomu". J.L. Webberis inspiravo kompozitorius (tarp jų – M. Arnoldą, J. Rodrigo, J. McMillaną ir Ph. Glassą) kurti violončelei. Jis pirmas atliko ir įrašė daugiau kaip 50 kūrinių. Violončelininkas griežia 1690 m. A. Stradivari pagaminta violončele "Barjansky".

J.L. Webberio ir LKO koncerte skambės A. Arenskio "Variacijos P. Čaikovskio tema" styginių orkestrui, B. Britteno "Paprastoji simfonija", P. Čaikovskio "Variacijos rokoko tema" violončelei ir orkestrui bei A.L. Webberio "Nakties muzika" iš miuziklo "Operos fantomas" ir "Aš nežinau, kaip tave mylėti" iš miuziklo "Jėzus Kristus superžvaigždė".

LNF inf.