Teatras

"Lėlė" baigs sezoną kautynėmis Trakų pusiasalyje

anonsai

iliustracija
"Ragana ir Lukošiukas"
D. Matvejevo nuotr.

Šį savaitgalį, birželio 17–18 d., sezoną užbaigs Vilniaus teatras "Lėlė". Todėl Trakų pilies pusiasaly kausis ne tik riteriai. Šeštadienį ir sekmadienį 14 valandą trys paršiukai iš "Lėlės" spektaklio doros bjaurybę Vilką. Šis triukšmingas vyksmas vaikams bus paskutinis 48-ojo "Lėlės" teatro sezono akcentas.

Beje, tai anaiptol neatsitiktinis ir nevienkartinis "Lėlės" ir Trakų istorijos muziejaus sąlytis. Jau septinti metai vykdomas bendras teatro ir muziejaus edukacinis-kultūrinis projektas, ir jau septinti metai paskutinį sezono mėnesį "Lėlės" aktoriai ištrūksta į Trakus, patraukdami paskui save vaikus. Šįmet gegužės mėnesį Trakų pilyje buvo vaidinami režisieriaus ir dailininko Rimo Driežio spektakliai "Ką senelis padarys, viskas bus gerai" ir "Kiškių sukilimas".

Besibaigiantį 48-ąjį sezoną tikrai nebuvo daug progų teatro kolektyvui atsikvėpti. Sezono pradžioje "Lėlėje" vyko tarptautinis marionečių festivalis, skirtas Stasio Ušinsko šimtosioms gimimo metinėms. Be Lietuvos lėlininkų darbų, buvo parodyti Bialystoko lėlių teatro akademijos studentų spektakliai ir baltarusių Gardino teatro spektaklis. Pati "Lėlė" ta proga atnaujino "Silvestrą Dūdelę" – Rimo Driežio spektaklį, dedikuotą lietuvių profesionalaus lėlių teatro pradininkui Stasiui Ušinskui.

Prieš pat Kalėdas įvyko Nijolės Indriūnaitės režisuoto spektaklio "Baltos pasakos" premjera (dailininkė Aušra Paukštienė). O laikas po Naujųjų buvo skirtas baigiamajam Europos Sąjungos programos "Kultūra 2000" projekto "Kultūros alchemija" etapui – naujo spektaklio pagal Jurgio Kunčino pjesę kūrimui. Gaivališką muzikinį spektaklį "Ragana ir Lukošiukas" režisavo Algis Mikutis, dailininkė Eglė Ganda Bogdanienė; jo premjera įvyko balandžio pradžioje (balandis, anot klasiko T.S. Elioto, yra "žiauriausias mėnuo", taigi labai tiko spektakliui, kuriame Ragana sukapojama gabalais).

"Raganos ir Lukošiuko" ritualais iš žiemos pažadintas teatras atidarė Gyvąjį lėlių muziejų. Tai įvyko gegužės 6-ąją, kai visi Lietuvos lėlininkai atsiminė savo šaknis – lygiai prieš septyniasdešimt metų, 1936-aisiais, suvaidintą pirmąjį lietuvišką lėlių spektaklį, Stasio Ušinsko "Silvestrą Dūdelę".

Įsisiūbavusi "Lėlė" jau po savaitės, gegužės 13 d., pristatė dar vieną premjerą su tarptautiniu prieskoniu. Tai buvo vengrės režisierės Katos Csató spektaklis "Senelės pasakos" (dailininkė Julija Skuratova, kompozitorius – vengras Tamásas Rozsas).

Tai tiek 48-tojo "Lėlės" sezono darbų – jei neskaičiuosime dalyvavimo festivaliuose: Cluj-Napocoje (Rumunijoje), Košicoje (Slovakijoje), Biela Vežos festivalyje Breste (Baltarusijoje), Maskvoje ir, be abejo, Lenkijoje: Ržešove, Poznanėje, Olštyne, Bielsko Bialoje, Slupske.

Baigdama sezoną, "Lėlė" kviečia nepraleisti naujo, 49-ojo (priešjubiliejinio!) sezono pradžios, nes ji bus tikrai ankstyva – jau rugpjūčio 5 ir 6 d. tiems, kurie neatostogauja (arba leidžia atostogas Vilniuje), vaidinsime vengriškąją "Senelės pasaką". O rugpjūčio viduryje susirengusiųjų į Druskininkus poilsiauti, grybauti ar žiūrėti teatro II Druskininkų festivalyje, raginame nepamiršti pasiimti vaikų, nes rugpjūčio 16 d. "Lėlė" čia vaidins "Raganą ir Lukošiuką". Rugpjūčio 19 ir 20 d. "Lėlė" atvažiuos vaidinti į Trakus. O naująjį 2006/2007-ųjų sezoną "Lėlė" ruošia staigmeną vaikams – pašėlusiąją "Merę Popins".

Vilniaus teatro "Lėlė" inf.