Muzika

Gražus "Dobilo" keturiasdešimtmetis

kronika

iliustracija
Nuotrauka iš "Dobilo" choro archyvo

Pavartę storas knygas apie Lietuvos chorus ir chorvedžius, dažnai pagalvojame: ogi kas padaryta, kad chorinė daina skambėtų Lietuvoje, ar tiek daug chorų mūsų šalyje, kurie per visuomeninio gyvenimo permainas būtų išsilaikę ir gyvuotų? Ir čia visų pirma žvilgsnis krypsta į Lietuvos žemės ūkio ministerijos mišrų chorą "Dobilas" ir jo meno vadovę Gražiną Vaišnoraitę, kuri prieš 40 metų subūrė šį kolektyvą ir iki šiol jam sėkmingai vadovauja (chormeisterė Julija Garbenčienė, koncertmeisterė Judita Ganusauskienė). Juk tai stabilus daugiau kaip 60 chorinės dainos mylėtojų būrys, sėkmingai įveikiantis sudėtingas chorinių kūrinių partitūras, tarp jų ir Lietuvos kompozitorių sukurtas.

Žavėtis jubiliejų švenčiančio kolektyvo dainavimu turėjome progos net tris kartus: šiai sukakčiai buvo skirtas trijų koncertų ciklas Vilniaus šv. Ignoto bažnyčioje, Arkikatedroje bazilikoje ir "namuose" – Žemės ūkio ministerijos salėje. "Dobilo" pasirodymus lydėjo gausiai susirinkusių klausytojų dėmesys: jis yra tarsi geras ramstis chorui gyvuoti.

Kolektyvas tikrai nenuvylė net pačių reikliausių muzikos vertintojų, negana to – suteikė tikro džiaugsmo visiems klausytojams. Ir tuo patvirtino, kad yra reikalingas ir vilniečiams, ir patiems chorinės dainos entuziastams, nes jie čia patiria tikras muzikavimo pamokas.

Tenka pasidžiaugti ir tuo, kad būrelis dainos mylėtojų "Dobilo" chore muzikuoja nuo pat jo susibūrimo, t.y. jau 40 metų, kiti – 35, 30, 25 metus. Visi jie buvo pagerbti ministerijos salėje, jiems įteikti sukaktuviniai žemės ūkio ministrės Kazimieros Prunskienės padėkos raštai. Šis ministerijos dėmesys bus, neabejoju, paskatinimas tolesnei "Dobilo" muzikinei veiklai, juolab kad choras turi gerą koncertų rengimo partnerį – Lietuvos muzikų rėmimo fondą, kuris padeda atverti miestelių bažnyčių, kultūros įstaigų duris.

Be žavėjimosi negalima kalbėti ir apie meno vadovės Gražinos Vaišnoraitės prasmingą darbą. Kvalifikuota agronomė, buvusi Lietuvos žemdirbystės mokslinio tyrimo instituto mokslinė bendradarbė sugebėjo įgyti aukštąjį muzikinį išsilavinimą ir pasišvęsti chorinei veiklai.

Taip ir atsirado "Dobilas", šimtus koncertų surengęs ne tik Lietuvoje, bet ir įvairiose Europos šalyse, net Vietname, bendrus koncertus rengęs su profesoriaus S. Sondeckio vadovautu Lietuvos kameriniu orkestru, su žinomais operos solistais.

Ir jubiliejiniuose 40-mečio koncertuose dalyvavo vargonininkas Gediminas Kviklys, solistai Aušra Liutkutė, Mindaugas Zimkus, Mantas Karpovičius... Programas puošė W.A. Mozarto, Ch. Gounod, G. Verdi, N. Sinkevičiūtės, V. Paketūro, J. Tamulionio, A. Raudonikio, T. Saldausko ir daugelio kitų kompozitorių kūriniai. Jų atlikimas įvairiose erdvėse leido pajusti tikrąsias choro galias, nuoširdų muzikavimą, o jį lemia ir profesionalus meno vadovės bei dirigentės G. Vaišnoraitės darbas, jos reiklus ir išraiškingas rankų mostas, akių žvilgsnis.

Tikrai malonu, kad G. Vaišnoraitės vadovaujamas "Dobilas" per keliasdešimt metų nesunyko, išlaikė tvirtas chorinio dainavimo tradicijas.

Gyvuokite!

Vaclovas Juodpusis