Teatras

Netekome režisierės, pedagogės, draugės

Adelė Dalia Tamulevičiūtė (1940–2006)

iliustracija
D. Matvejevo nuotr.

Po sunkios ligos mirė viena brangiausių teatro žmonėms asmenybių – režisierė ir pedagogė Adelė Dalia Tamulevičiūtė. Viltis, kad patyrusi sunkias operacijas Dalia Tamulevičiūtė grįš į gyvenimą, visų, kurie pažinojo režisierę, jos mokinių ir bendražygių, neapleido iki paskutinės minutės. Laukdama sudėtingos galvos smegenų kraujagyslių operacijos, Dalia Tamulevičiūtė tikėjo jos sėkme, džiaugėsi kiekvienu gera lemiančiu ženklu. Po operacijos pagerėjus būklei juokavo, ruošėsi grįžti prie nebaigtų darbų, vėl susitikti su teatru ir jos nekantriai laukiančiais mokiniais, kolegomis.

Kažin ar Lietuvoje atsirastų kitas teatro pedagogas, kuris turi tiek mokinių ir kuris tokiai daugybei jaunų teatro žmonių padėjo rasti savo tikrąjį kelią. Neįkainojamas jos palikimas lietuvių teatrui, neįkainojami ilgus metus kiekvieną jauną ar vyresnį kolegą gaubęs dėmesys, motiniškas rūpestis, šiluma. Teatras režisierei buvo jos gyvenimas, teatro žmonės – šeima, mokiniai – vaikai. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje parengusi 8 dramos aktorių kursus, į sceną išleidusi daugiau kaip 70 aktorių, ji ir vėliau domėjosi jų bėdomis, patardavo, padėdavo sunkią akimirką, džiaugėsi jų sėkme ir laimėjimais. Dalia Tamulevičiūtė buvo atidi ir jautri kiekvienam kolegai, dalijosi su juo išmintimi ir profesijos paslaptimis, užkrėsdavo savo nepaprasta meile teatrui, režisūrai, pedagogikai. Visad energinga, kūrybinga, nestokojanti humoro ir jaunatviška Dalia Tamulevičiūtė tokia ir išliks visų ją pažinojusiųjų atmintyje.

Adelė Dalia Tamulevičiūtė gimė 1940 m. rugsėjo 30 d. Senojoje Varėnoje. 1963 m. įstojo į Lietuvos valstybinės konservatorijos aktorinio meistriškumo kursą. 1966–1971 m. mokėsi režisūros Maskvos valstybiniame Lunačarskio teatro meno institute. 1971 m., grįžusi į Vilnių, pradėjo dirbti režisiere Lietuvos valstybiniame jaunimo teatre, 1975–1988 m. buvo šio teatro vyriausiąja režisiere. Nuo 1971 m. Dalia Tamulevičiūtė dėstė aktorinį meistriškumą Lietuvos valstybinėje konservatorijoje, 1988–1996 m. buvo Aktoriaus meistriškumo (dabar – Vaidybos ir režisūros) katedros vedėja. Nuo 1989 m. docentė, nuo 2001 m. profesorė, Dalia Tamulevičiūtė profesijai atidavė trisdešimt penkerius savo gyvenimo metus ir sukūrė daugiau kaip penkiasdešimt nepamirštamų spektaklių ne tik Jaunimo, bet ir kitų Lietuvos teatrų, televizijos scenose, o jos studijų darbai su jaunaisiais aktoriais iki šiandien yra vieni gražiausių Lietuvos muzikos ir teatro istorijoje.

Neatsiejamas Dalios Tamulevičiūtės vardas nuo Jaunimo teatro. Jau pirmieji čia jos statyti spektakliai (R. Ibrahimbekovo "Prisilietimas", A. Oseckos "Trešnių skonis", E. Vetemaa "Vakarienė penkiems") skyrėsi nuo kitų lyrine intonacija ir emociniu skaidrumu. 1975 m. čia atvedusi savo pirmąjį aktorių kursą, ji padarė Jaunimo teatrą kūrybos laisvės ir sceninių naujovių, vaidybos ir režisūros ieškojimų oaze. Spektakliai "Bebenčiukas", "Ugnies medžioklė su varovais", "Škac, mirtie, visados škac", "Jasonas", "Žuvėdra", "Rožės pražydėjimas tamsoj", "Brangioji mokytoja", "Haroldas ir Modė", "Brolis Alioša", "Daukantas" – teatro stebuklo akimirkos, užauginusios ne vieną žiūrovų kartą. Dalios Tamulevičiūtės dėka Jaunimo teatras kūrybos namais tapo vienam ryškiausių mūsų teatro meistrų režisieriui Eimuntui Nekrošiui, o jos mokiniai šiandien yra ne tik šio teatro vaidybos ir režisūros, bet ir aktoriaus meistriškumo studijų LMTA branduolys.

Dalia Tamulevičiūtė sukūrė savitą ir su niekuo nesupainiojamą lietuvių vaidybos mokyklą, atsiskleidusią jos spektakliais ir pratęstą jos jaunesnių kolegų.

Už reikšmingus darbus Lietuvos menui ir kultūrai Dalia Tamulevičiūtė 2003 m. įvertinta Lietuvos Vyriausybės premija. Už nuopelnus Lietuvos teatrui 2006 m. ji apdovanota "Auksiniu scenos kryžiumi".

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bendruomenė

Adelė Dalia Tamulevičiūtė bus pašarvota birželio 2 d. Jaunimo teatro Didžiojoje salėje. Lankymas birželio 2 d. 15–22 val. ir birželio 3 d. 8–13.30 Karstas išnešamas birželio 3 d. 14 val. Laidotuvės vyks Senojoje Varėnoje.