Kinas

Laivas plaukia

Kim Ki-duko "Lankas" jau Lietuvos ekranuose

iliustracija

Šiandien pradedamas rodyti lietuvių sinefilų numylėtinio – Pietų Korėjos režisieriaus Kim Ki-duko – filmas "Lankas" ("Hwal", P. Korėja, Japonija, 2005).

…Atviroje jūroje dreifuoja laivas, kuriame jau daug metų gyvena senis (Jeon Seong-hwang) ir jauna mergina (Han Yeo-reum). Senis pavogė mergaitę, kai šiai buvo septyneri. Dabar jis laukia, kada mergaitei sukaks šešioliolika. Tada įvyks jų vestuvės. Vieną dieną į laivą patenka žvejai ir jaunuolis iš miesto. Jų dėmesį patraukia nebylus merginos grožis. Jaunuolis nori pasiimti merginą su savimi. Ar senis leis jai išeiti?

Lankas pirmiausia naudojamas medžioklėje. Tai – preciziškas, mirtį nešantis ginklas. Tai ir valdžios simbolis. Jis neatrodo efektingai, tačiau turi milžiniškos jėgos. Kim Ki-duko filme lankas nėra paprastas ginklas. Jis simbolizuoja jėgą, kuri padeda apsaugoti nuosavą pasaulį. Kartu tai ir ritualinis muzikos instrumentas, ypatingas bendravimo su pasauliu įrankis. Tarsi šamano talismanas jis padeda numatyti ateitį.

Filmavimas

Visa filmo scenografija – jūra ir žvejų valtis. Režisierius Kim Ki-dukas filmavimo aikštele pasirinko Youngjongo saloje įsikūrusio Euolwango jūrinį peizažą. Paskui jis surado laivą, kuriame turėjo apsigyventi mergina ir senis, ir išplaukė juo į jūrą. Laivas tapo filmavimo aikštele. Režisierius daug dėmesio skyrė tam, kad laivas tiktų prie aplinkos. Filme rodomi nuostabūs, paslaptingi mėlyno dangaus vaizdai, milžiniškas gilus vandenynas, o jame – senas žvejų laivas, virš kurio vėjas plevena spalvotus audinius, o denį puošia didingi Budos paveikslai.

Septyniolika dienų jūroje

Filmavimas prasidėjo 2005 m. sausio pradžioje. Vėjas ir ledinė jūra nuolat priminė apie save. Filmuota septyniolika dienų, labai sunkiomis sąlygomis, be normalaus maisto ir sąlygų pailsėti. Per penkiasdešimties žmonių filmavimo grupė kartu su visa įranga turėjo išsitekti nedideliame laive. Dėl šių sunkumų ir dėl netoliese esančios karinės bazės filmavimo grupė turėjo laikytis daugybės privalomų taisyklių, pavyzdžiui, nuolat dėvėti gelbėjimosi liemenes, besąlygiškai vykdyti saugos tarnybos nurodymus, susijusius su tuo, kad bet kuriuo momentu iš karinės bazės galėjo nuaidėti perspėjamasis šūvis.

Lankas

Pavadinimas "Lankas" turi daug prasmių, o pats daiktas, žinoma, buvo svarbiausias filmo rekvizitas. Filmo rekvizitorius iš pradžių siūlė režisieriui užsakyti lanką amatininkui, bet Kim Ki-dukas pasitenkino parduotuvėje nupirktu lanku. Režisierius apraišiojo jį daugybe spalvotų skiautelių, taip lankas atrodė senesnis ir solidesnis.

Buda

Prieš prasidedant filmavimui grupė daug laiko paskyrė laivo apipavidalinimui. Jų darbo rezultatas – paprastas žvejų laivas pavirto tokiu, kuris gali laisvai plaukioti vandenyne ir siauroje kabinoje sutalpinti senį ir merginą. Ateities būrimo scenoms, kai mergina juda denyje esančio Budos paveikslo fone, režisierius pakvietė tapytoją Jung Byung-gooką. Šis atliko labai sudėtingą darbą bangų blaškomame laive, o ateities būrimo scena tapo viena įspūdingiausių filme ir sukūrė paslaptingą atmosferą.

Muzika

Jau rašydamas scenarijų, Kim Ki-dukas planavo išnaudoti lanką kaip muzikinį instrumentą. Suvokdamas su šiuo sumanymu susijusius sunkumus, režisierius nusprendė pakviesti tradicinę muziką atliekantį korėjiečių smuikininką, nes grojimas lanku primena smuiko griežimą. Kai Kim Ki-dukas atsitiktinai išgirdo smuikininką Kang Eun-ilą, jis iškart suprato, kad šis groja tiesiog filmui sukurtą muziką. Taip "Lanke", scenose, kai senis groja lanku, atsidūrė du smuikininko kūriniai – "Fade Out" ir "Soaring".

Parengta pagal reklaminę filmo medžiagą