Muzika

Japonų choro viešnagė

anonsai

iliustracija
Japonų liaudies šokėja Tosensho Nishikawa

Birželio 2 d. 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose rengiamas simfoninės muzikos vakaras "Odė džiaugsmui". Tai koncertas "Rytai–Vakarai", kuriame kartu su mūsų šalies dainininkais ir Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru muzikuos mišrus choras iš Japonijos "Takasaki Daiku Gasshodan". Diriguos maestro Gintaras Rinkevičius.

Įdomiai ir intriguojamai skamba Lietuvoje koncertuosiančio choro pavadinimas "Takasaki Daiku Gasshodan", japonų kalba reiškiantis ne ką kita, o L. van Beethoveno Devintosios simfonijos Takasaki chorą.

Šis kolektyvas susibūrė 1974 m. Takasaki mieste ir nuo to laiko kasmet atlieka minėtąją Beethoveno simfoniją. Šiais metais choras kūrinį atliks jau 32-ą kartą. Paprastai "Takasaki Daiku Gasshodan" koncertuoja kartu su Japonijoje puikiai žinomu Gumma simfoniniu orkestru ("Gumma Kokyo Gakudan"), jo dirigentu bei solistais. Choras yra surengęs koncertų ne tik savo šalyje, bet ir užsienyje: Heidelberge (1989), Pilzene (1995), Niurnberge (1998), Zabrze (2002).

Chorą, paskyrusį pagrindinę savo veiklos dalį žymiam Beethoveno kūriniui atlikti, Europos klausytojai nepaprastai pamėgo ir dėl kitų muzikinių kompozicijų, žaviai paįvairinančių koncertą. Dažniausiai "Takasaki Daiku Gasshodan" prieš nuskambant Devintajai simfonijai arba po jos dainuoja tradicines japonų dainas, palydimas japoniškų šokių. Tad ir koncerte Vilniaus kongresų rūmuose prieš L. van Beethoveno simfoniją japonų muzikai atliks dvi tolimos Tekančios saulės šalies liaudies dainas ir šokius. Pradžioje nuskambės Hokaido regiono daina "Soran Bushi", aranžuota Osamu Shimizu. Antroji – garsi kompozitoriaus Kosaku Yamados "Sakura" (chorui aranžavo Akihiko Takashima), dažno europiečio laikoma bene labiausiai reprezentatyvia Japonijos daina. Choro atliekamą "Sakurą" palydės tradicinis japonų moters, apsirėdžiusios kimono, šokis.

Japonija – kraštas, kerintis savo kultūra, subtiliu grožio pajautimu. Kartu europiečiui tai tarsi svajonė apie tekančią saulę ir nepasiekiamą tolį. Tad koncertas Vilniaus kongresų rūmuose taps savotišku tiltu tarp dviejų kultūrų – tolimos Tekančios saulės šalies ir "senutės" Europos. Tai tiltas, muzika sujungsiantis Rytus ir Vakarus, tūkstančių kilometrų skiriamus kraštus – Japoniją ir Lietuvą. Lietuvai renginyje atstovaus solistai Sigutė Stonytė, Ieva Prudnikovaitė, Algirdas Janutas, Liudas Norvaišas ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, diriguojamas maestro Gintaro Rinkevičiaus. Europietiškąją kultūrą pajausime klausydamiesi žmonijos himnu tapusios L. van Beethoveno Devintosios simfonijos d-moll.

LVSO inf.