Muzika

Suvienyti muzikos

Tarptautinis jaunųjų muzikantų festivalis Belgijoje

Karolina Juodelytė

iliustracija
Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos styginių orkestras Nerpelte

Kasmet nedideliame Belgijos miestelyje Nerpelte vyksta gausų dalyvių būrį sukviečiantis jaunųjų Europos muzikantų festivalis. Šįmet balandžio 28 – gegužės 2 d. jis buvo surengtas jau 54-ą kartą. Vienais metais renginys skiriamas orkestrų, kitais – chorų pasirodymams. Pasak festivalio prezidento Jano Coninxo, "kiekvienoje pasaulio šalyje žmonės bendrauja sava kalba ir turi savą kultūrą, tačiau muzika yra universali kalba, kurią kiekvienas žmogus gali girdėti ir suprasti savaip". Todėl šiame festivalyje skamba išties spalvingas repertuaras, o visų dalyvių bendravimo kalba pirmiausiai tampa muzika.

Dera priminti, kad prieš vienerius metus Nerpelte vykusiame orkestrų festivalyje labai sėkmingai dalyvavo Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos styginių orkestras, laimėjęs čia pirmąją vietą suma cum laude (su ypatingu pagyrimu). Tai buvo puiki žinia ne tik pačiam orkestrui, bet ir Nacionalinei M.K. Čiurlionio menų mokyklai. Kolektyvas į Nerpeltą buvo pakviestas ir vėl, nors šiemet Nerpelto festivalis buvo skirtas chorinei muzikai. Iš 22 šalių čia suvažiavo net 99 jaunimo chorai, kitaip tariant – 4133 dainininkai. Festivalį vienijo motyvas iš Friedricho Schillerio odės "Džiaugsmui" – "Alle Menschen werden Brüder" ("žmonės tampa broliais žemėj").

Šįmet pirmą kartą šiame festivalyje buvo įgyvendinta "Europos orkestro" idėja – koncertavo jungtinis orkestras, į kurį įsijungti ir buvo pakviestas minėtas Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos styginių kolektyvas. "Europos orkestro" pagrindą sudarė šios mokyklos 8–12 klasių stygininkai, vadovaujami dirigento Prano Stepanovo, be to, prisijungė pučiamųjų ir mušamųjų orkestrai ir dar keli stygininkai iš Belgijos. Jungtiniam simfoniniam orkestrui dirigavo Janas Vanderheydenas.

Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos orkestras koncertavo du sykius. Pirmasis koncertas įvyko balandžio 29 d., čia orkestras, greta chorų programos, atliko savo ir jungtinę programą. Diriguojamas P. Stepanovo, jis atskirai pagriežė A. Piazzollos "Libertango" (aranžuotė P. Stepanovo) ir D. Šostakovičiaus "Kamerinę simfoniją" Nr. 8, op. 110, o F. Mendelssohno Psalmę Nr. 114 ir A. Borodino "Poloviečių šokius" iš operos "Kunigaikštis Igoris" jau atliko jungtinis Europos orkestras ir chorai, diriguojami J. Vanderheydeno. Kad koncertas buvo išties laukiamas, įdomus ir įspūdingas, paliudijo tiesiog sausakimša klausytojų salė, o publika išprašė dar ir bisų.

Antrasis koncertas, įvykęs gegužės 1 d., suteikė galimybę pasirodyti vien M.K. Čiurlionio mokyklos orkestrui, šįkart pagriežusiam W.A. Mozarto "Mažąją nakties serenadą", J. Naujalio "Svajonę", E. Griego siuitos "Iš Holbergo laikų" fragmentus (preliudą, ariją ir rigodoną), G. Rossini Sonatą C-dur (II, III dalis) ir A. Piazzollos "Libertango". Programa žiūrovams labai patiko, todėl aplodismentai ir vėl buvo itin gausūs. Vėliau viena konkurso organizatorių, Ilse Vanderlocht, sužavėta mūsų orkestru, pažėrė jam daugybę komplimentų: "Jūs esate nuostabūs ir puikiai grojantys žmonės. Matyti, kaip jūs mėgaujatės atliekama muzika, sugebate groti darniai – o tai yra išties svarbiausia tokiam kolektyvui."

Ši kelionė Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos styginių orkestrui tapo dar vienu žingsniu tobulėjimo ir profesionalumo link. Sėkmingais koncertais įprasminęs savo įdėtą darbą, parengęs nemažą pluoštą muzikos, orkestras susilaukė kvietimų ir į kitus festivalius. O tai – gyvas įrodymas, kad Nacionalinė M.K. Čiurlionio menų mokykla ruošia rimtus profesionalus, kurie gali garsinti ir garsina ne tik mokyklą, bet ir visą mūsų šalį.