Teatras

"Naujosios dramos akcija ’06"

anonsai

iliustracija
Mark Ravenhill

Trečiadienį buvo pristatytas pirmasis "Naujosios dramos akcijos ’06", kurią rengia Teatro ir kino informacijos ir edukacijos centras, projektas. Tai – "Vilniaus susitikimas", suvienijęs skirtingų patirčių ir kultūrų menininkus vadovaujant vengrų režisieriui Įrpįdui Schillingui. "Vilniaus susitikimas" gimė iš vos savaitę trukusio seminaro. Jo metu lietuvių ir vengrų aktoriai lankė žymiausias Vilniaus vietas, pasakojo istorijas ir dėliojo jas į improvizacijų spektaklį. Spektakliu projekto turbūt negalima vadinti. Ne tik šis, bet ir kiti šįmet NDA žiūrovams pristatyti projektai išsiskirs kūrybinių impulsų paieškomis. Anot NDA sumanytojo Audronio Liugos, šįmet ji turi galimybę ir prabangą užsiimti kūryba, o ne produktų darymu.

Trys NDA idėjų bendraminčiai – režisieriai Įrpįdas Schillingas, Kristianas Smedsas ir Cezaris Graužinis – savo darbais bandys atsakyti į klausimus, kodėl kuriamas teatras, kodėl jam reikia susitikti su žiūrovais, ką šiandien gali teatras pasakyti žiūrovui ir kokia kalba? Schillingui tai – tarsi bandymas grįžti prie teatro pradžios. Režisieriui šįkart nebuvo svarbu ko nors aktorių išmokyti, o tik pasidalyti savo mintimis ir idėjomis, priimti kolegų idėjas, apsikeisti patirtimi. "Tai labiau profesijos dalykai ir reikalai, – sako režisierius. – Man įdomu sužinoti, kodėl lietuviški spektakliai yra tokie, o ne kitokie, kaip jie skamba lietuviškoje auditorijoje, kuo gyvena lietuvių aktoriai. Dalyvaudamas skirtinguose laboratorijose, dažniausiai nieko neparsiveždavau. Šįkart norėčiau grįžti su kažkuo – matytais veidais, girdėtais sakiniais, muzika. Man dabar tai yra svarbu."

Suomių režisierius Kristianas Smedsas Vilniuje jau kuris laikas repetuoja su aktore Aldona Bendoriūte čia pat, scenoje, kuriamą pjesę pagal F. Dostojevskio "Nusikaltimą ir bausmę". Spektaklis vadinsis "Liūdnos dainos iš Europos širdies" ir bus vaidinamas kelių kvadratinių metrų erdvėje, prie pat žiūrovų. Netradicinis režisieriaus sprendimas, netradicinė pjesė ir vaidybos stereotipus laužantis atlikimas – tai irgi prabanga, kurią režisieriui suteikė ne tik "Audronio Liugos produkcija", bet ir spektaklį finansuojantis Helsinkio teatras "Baltic circle". Po vaidinimų Vilniuje "Liūdnos dainos…" bus parodytos Briuselyje (koprodiuseris "Kunsten festival des Arts") ir Helsinkyje.

Cezaris Graužinis savo naujuoju projektu "Lietuvos diena" (darbinis pavadinimas) į sceną ne tik sugrąžins "cezario grupę", kuri jau pradėjo keliones po tarptautinius festivalius, bet ir bandys analizuoti lietuviško identiteto problemas. "Kas yra Lietuva mums šiandien, man, jauniems žmonės, kokiais saitais mes esame susaistyti su savo šalimi?", – klausia režisierius, tikėdamas rasti atsakymus virtualios kelionės po Lietuvą metu. Ne tik rasti atsakymus, bet ir sukurti savo vizijų, svajonių, iliuzijų Lietuvą.

Kūrybos idėjas savaip bandys realizuoti ir festivalyje pristatyti spektakliai. Viename jų – Marko Ravenhillo "Produkte" – susitiksime su pačiu dramaturgu, kuris šįkart debiutuoja kaip aktorius ir vaidindamas kino režisierių jaunai aktorei pristato savo naują scenarijų. Scenarijus – tai "produktas", sukurtas pagal visus rinkos dėsnius – su erotika, terorizmo ir fundamentalizmo temomis, turėsiantis aktorę padaryti žvaigžde. Kartu jis – negailestinga visuomenės ir jos vartojamų produktų satyra.

Suomių "Houkat Bros & Kristian Smeds" trupė supažindins su vienu naujausių ir taip pat netikėtu spektakliu "Klajūnas". Sukurtas pagal rusų stačiatikių legendą apie piligrimą, kuris be tikslo klajoja po pasaulį ir meldžiasi, spektaklis bus vaidinamas ant vieno vienintelio stalo. Keturi aktoriai su mažučiukais daiktais ir kreida ant stalo kurs intymią ir kartu jaudinančią vienatvės bei dvasinės kelionės istoriją. Kelionės dvasią, keliaudami iš miesto į vaidinimo vietą, galės patirti ir žiūrovai.

Tarp naujausių lietuviškų pjesių šįkart pamatysime Agniaus Jankevičiaus ruošiamą Sigito Parulskio "Keltininko" pristatymą. Pagrindinį vaidmenį – vyrą, kuriam liko gyventi viena diena, – kuria Arūnas Sakalauskas.

NDA šįmet pirmą kartą bus pristatytas vienas įdomiausių jaunų vokiečių režisierių René Polleschas. Nors pamatysime tik jo spektaklio "Pablas prekybos centre" vaizdo įrašą, suintriguoti turėtų režisieriaus darbas su tekstu – pasitelkdamas masinės ideologijos formas ir postmodernistų filosofinius veikalus, Polleschas sukuria ištisą kalbos ir vaizdinių, spalvų ir melodijų pasaulį, kuriame, pasirodo, ir gyvename. Režisierius dirba mažame "Prater" teatre, veikiančiame kaip legendinės "Volksbühne’s" padalinys, ir šiandien yra vienas aršiausių postmodernios visuomenės bei postindustrinio laiko kritikų.

Šįmet atsisukdama į mažos formos spektaklius ir neįprastus raiškos būdus, NDA teigia kitokio teatro galimybę. Akcijos renginiai vyks gegužės 12–28 d. Nacionaliniame dramos teatre, "Menų spaustuvėje" ir "Meno forte".

"7MD" inf.